Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерките срещу коронавируса в Монтана, Враца и... във Видин

Броят на случаите на коронавируса в глобален мащаб надвишиха 114 000, жертвите на заболяването са над 4000. У нас- извънредни мерки за сигурност се въвеждат в цялата страна. Към момента в България са потвърдени 4 случая- два в Плевен и два в Габрово. Няма потвърдени нови случаи, съобщиха тази сутрин на редовния брифинг от Националния кризисен щаб за борба с коронавируса тази сутрин.

Каква е ситуацията и какви мерки се предприемат в Северозападна България?

На територията на област Монтана няма доказан болен от коронавирус. Двама пациенти настанени в болницата в Лом са със съмнения за COVID-19 и са изпратени кръвни проби. Това стана ясно по време на заседанието на областния здравен съвет. 91 лица в региона са поставени под домашна доброволна карантина, съобщи областният управител Росен Белчев. Обстановката от грип и остри респираторни заболявания в Монтана е спокойна, каза директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Елена Борисова.

Допълнителна охрана слагат на областната болницата, съобщи изпълнителният директор д-р Тони Тодоров. Обслужват се само спешните случаи: "Няма повишена заболеваемост, поне не се наблюдава в нашата болница. Болницата разполага с достатъчно количество в рамките на месец дезинфектанти, спирт, лични предпазни средства, имаме единствено затруднения с доставката на маски, но персоналът е  осигурен, както и за рисковите пациенти."

С 13 легла разполага инфекциозно отделение на болницата в Лом, съобщи Ирена Стоянова: "В болницата има 8 пациента в отделението по "Инфекциозни болести" - двама са с грип различен от коронавирусния грип, двама са с грипоподобни симптоми на коронавирус."

Всички екскурзии с ученици са отменени, каза Трайка Трайкова, началник на Регионалното управление на образованието в Монтана. Областният управител Росен Белчев издаде заповед, регламентираща ограничителните мерки по отношение на провеждането на събития, свързани с участие на големи групи от хора.

Във Враца областният щаб за превенция на коронавируса и грипните заболявания също проведе заседание. "До второ нареждане, на територията на област Враца се преустановяват посещенията на културни мероприятия, спортните мероприятия се провеждат без публика, забранява се провеждането на всякакви масови мероприятия, в които участват деца", поясни областният управител Малина Николова и добави:

"Мисля, че е необходимо кметовете на Общини да сформират Общински щабове, които освен да заседават и да вземат решения, да упражняват контрол по изпълнение на разпоредените мерки и контрол върху лицата, поставени под карантина. Да се премине към режим на засилена дезинфекция в детските, общинските и социалните заведения. В информационните центрове и звената за местни данъци и такси обслужването на гражданите да се осъществява чрез непряк контакт. Да се преустановят приемните дни на кметовете и кметските наместници. Всяка общинска администрация може да предприеме и други мерки, с които да ограничи разпространението на COVID-19."

Директорът на Регионалната здравна инспекция във Враца д-р Кети Ценова обясни, че са изпратени 9 проби в Националната референтна лаборатория от пациенти със съмнения за коронавирус. Две от пробите са взети от детското отделение, две от реанимацията, а три от фтизиатрията. Два случая за съмнение за коронавирус е имало и на територията на болницата в Бяла Слатина.

"Досега нямаме потвърждение за нито една проба, ако бяха положителни, щяха да ни информират веднага, за да издирим контактните", обясни д-р Ценова и напомни, че всеки медицински специалист е застрашен от заразяване с коронавирус, "а в момента медицинските специалисти са много ценни, защото иначе и без това затрудненото обслужване на такива пациенти, ще стане още по-сложно."

Личните лекари във Враца призоваха да се осигурят предпазни средства и за тях, тъй като те са първите, с които се свързват болните, както и да се следи от органите на МВР дали върналите се от чужбина спазват доброволна карантина. Над 200 са хората в област Враца, които подлежат на превантивната 14-дневна карантина. Лекарите във Враца са мнение, че трябва да се контролират и учениците, които в момента са в грипна ваканция. Целта на мярката да не ходят на училище е да стоят вкъщи, за да се ограничава разпространението на грипа, но това масово не се спазва от младите хора, което може да доведе до нов пик на заболеваемостта, посочиха медиците.

52-годишна жена е починала пред Центъра за спешна медицинска помощ във Враца, съобщи началникът на центъра д-р Галина Лещарска. Жената е била диабетичка, три дни е била с висока температура. Аутопсията показала, че не става въпрос за инфаркт или други сърдечни заболявания. Имала е обаче възпаление на белите дробове, като резултатите от допълнителните изследвания ще станат ясни след 20 дни.

"През почивните дни се е получил огромен наплив от повиквания на "Спешна помощ" за пациенти с температура. Не е възможно екипите ни да обслужат всички тези пациенти по места", посочи д-р Лещарска.

Кметът на Враца Калин Каменов също разпореди строги мерки срещу разпространението на COVID-19. На всеки кръгъл час и в края на всеки курс градският транспорт във Враца се дезинфекцира. "Нека гражданите да спазват препоръките за превенция и да запазят спокойствие", коментира Каменов.

До края на седмицата във Враца се очаква да бъде отворено временно инфекциозно отделение. Новото звено ще бъде в сградата на центъра за кожно-венерически заболявания, който е в двора на многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев".

Областните медицински щабове в Монтана и Враца бяха открити за медиите, а участниците в тях подчертаха, че представената информация трябва да достигне до максимален брой хора. Във Видин обаче не е така. Медиите разбраха в последствие, че вчера е проведено заседание на Областния временен кризисен щаб за оценка на риска и че: "По време на заседанието бяха обсъдени конкретни мерки за противодействие на влизането и ограничаване разпространението на коронавирус инфекцията на областно равнище", какви обаче са тези мерки не се уточнява. Другото, което се посочва е, че:


1. На територията на област Видин се преустановява посещенията на културни мероприятия, в това число и кина;
2. Спортните мероприятия да се провеждат без публика;
3. Забранява се провеждането на всякакви масови мероприятия, в които участват деца;
4. На Регионалната здравна инспекция е разпоредено да създаде организация съвместно с лечебните заведения за осигуряване на леглови резерв, както и за организация на работа на медицинския персонал;

На територията на област Видин няма инфекциозно отделение, но има цели четири гранични пункта, през които ежедневно преминават хиляди, а според слушатели на Радио ВИДИН на границата не се осъществява необходимият медицински контрол.  

Мийте си ръцете редовно, избягвайте болни хора и масови струпвания. Това са част от препоръките за предпазване от заразяване с новия щам на коронавирус.

Още за мерките в Северозапада и какво казаха жители на област Видин за заплахата от заразяване с COVID-19, чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00