Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката с вируса- отблизо

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

COVID-19- това е невидимият враг, с който сме принудени да се борим от повече от месец. Всички сме потърпевши, но има една група от хора, които са в предните редици на битката- с тях се срещаме в "Посоките на делника". 

Доктор Вилхелм Елисеев е ръководител на откритата за пациенти с COVID-19 реанимация в болницата във Видин. Бори се за живота на хората в най-тежко състояние, а денонощията в отделението по анестезиология и интензивно лечение го делят от дома. Говорим си в почивния му ден. 
Анестезиологът казва, че за специалността и професията му натоварването не е нещо необичайно, той и колегите му са длъжни да се справят, въпреки изтощението от смените и цялата предпазна екипировка, която са задължени да използват заради вируса. 


"...Когато излизаме след смяна на въздух, се чувстваме все едно излизаме от сауна. С цялата тази екипировка върху нас не е лесно, но трябва да се пазим. Справяме се... 48 часа ни е смяната...С близките се чуваме по телефона. Нужна ни е тяхната подкрепа... От 15-и април съм така. И аз, и екипът..."

Хората с потвърден вирус през вчерашния ден вече станаха 73-ма, някои от тях са в тежко състояние- на грижата на лекарите. Във времето, в което се борят със заразата, медиците са лишени от домашния уют и от общуването с най-близките си хора. Изпитанието е и за семействата им, но в тази ситуация те трябва и да са опора, разказа съпругата на д-р Елисеев- Красимира Елисеева:

"Те наистина имат нужда от семействата си, от приятелите си и от хора, които да уважават тяхната работа...Добре е, че след тези тежки дежурства, специално съпругът ми, има къде да бъде изолиран от мен, защото ние живеем заедно...С децата не сме се виждали отдавна. Имаме видеовръзка, но не е същото. Наскоро имах рожден ден и бях сама...Трудно е..."

Тежка е ситуацията не само за медиците на първа линия, като д-р Вилхелм Елисеев, а и за техните близки, които ги подкрепят от разстояние- като шестгодишният му внук Антон, например, който всяка вечер от балкона на блока срещу Александровска болница, където живее с родителите си, поздравява медиците, които се борят за живота на хората, с аплодисменти.  

Димитър Цолов е доктор по образна диагностика от Враца. Той  е сред лекарите в белодробната болница в града, а едновременно с това дава дежурства в многопрофилната болница. 

"Има леко притеснение, но продължаваме с ритъм, с който сме свикнали... Има го лекия изнервен момент, но си вършим служебните задължения по съвсем нормален начин, доколкото е възможно...Ритъмът е един и същ, като се готвим за най- лошото, но очакваме да дойдат и по-добри времена...Най- близките ми хора- тъщата и съпругата ми, са също здравни работници..."


Димитър Цолов е познат и като като писател, както и с групата си "Докторс Гого бенд", на която е фронтмен. Провокира ли го тази ситуация творчески:


"Пускам в профила си във Фейсбук по някоя римувана строфа, провокирана от ситуацията. То няма как...С групата отменихме важен концерт, който бе за края на март. С него щяхме да отбележим петнайсетата година от създаването на групата...Липсва ми събирането с другите членове на бандата..."

Сред хората на първа линия срещу коронавируса са и фармацевтите. Всеки ден в аптеката във Видин, без притеснения за себе си, е Зоя Василева:

"Ние нямаме притеснение. За нас това е поредният грип и среда, в която работим...Болните така или иначе първо идват при нас...Имам синове полицаи и виждам и на тях какво им е. По цял ден по улиците..."
 
Всичко по темата- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21
Диана Ефтимова

Диана Ефтимова: За предизвикателствата пред изборите 2 в 1

На 9 юни ще гласуваме за евродепутати и предсрочно за български парламент. Предизвикателствата пред вота 2 в 1 коментира Диана Ефтимова, председател на Управителния съвет на Институт за развитие на публичната среда.  "Предизвикателствата ще бъдат по няколко линии. На първо място по отношение на машинното гласуване това, което..

публикувано на 10.04.24 в 13:11

Как аналоговите учители да преподават адекватно на дигиталните деца

Битува мнението, че сегашните ученици - представителите на Поколението Z, не са ученолюбиви , показват посредствени резултати по основните предмети и като цяло не обичат да четат. Дали е така или просто не са разбрани от по-възрастните поколения? Как учителите, които са представители на поколенията на книгите, вестниците, въобще на предимно..

публикувано на 09.04.24 в 14:13