Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Плешивец се притесняват при всеки проливен дъжд

В ружинското село Плешивец не могат да забравят трагедията от 2014 година, когато заради обилните дъждове местната река преля и наводни къщите и стопанските постройки. Преди няколко дни поройни дъждове и буря за малко не предизвикаха нов потоп там. Селото се размина само с наводнени мазета и отнесена настилка на десетина улици. 



"Подобни явления, тук не се случват толкова често, но когато се случат, са с доста значими последствия",
обясни Тодор Тодоров, бивш кмет за 4 мандата в Плешивец и настоящ председател на местното читалище:


"Това, което се случи тук преди няколко дни е нищо, в сравнение с наводнението през 2014 година. Въпреки това не бива да се подценява. Селото ни След наводнението в Плешивеце в Предбалкана, разположено по баирите и надали има двор, който да не е под наклон. Улиците ни също са полегати и при събирането на повече вода, тя отнася настилката им. Разбира се, ние после ги насипваме отново с трошляк или баластра, но това е само до следващия силен дъжд. Стараем се, но понеже говорим реални неща в реално време, знаем че улиците ни не могат да бъдат асфалтирани при сегашните възможности на Общината... Затова е хубаво да бъде решен основният проблем - почистването на коритото на реката. То обаче трябва да стане по цялото ѝ протежение, за да има успех това начинание. Общината колкото и да иска, не може да реши самостоятелно този проблем. За да бъде изчистено това корито качествено, трябват средства - трябва да има проект, програма, трябва някой да го утвърди и някой да го финансира... С една дума - държавата трябва да се намеси!", категоричен е Тодор Тодоров.


"Ако оставим настоящите проблеми настрана, иначе селото ни е спокойно", смята кметският наместник Йорданка Петрова, която отскоро е на този пост, а въведеното извънредно положение заради коронавируса, определено е променило плановете ѝ за много неща:


"В селото сме около 120 души, повечето от които са възрастни. Който има нужда от нещо ми се обажда, пазаруваме и им го доставяме по домовете. Основен проблем тук е безработицата, защото в селото не останаха работещи предприятия. Преди имахме тъкачен цех и предприятие, в което правеха бордюри и плочки за тротоари. В него работеха дори хора от съседните села.

Отглеждането на животни също е трудно, защото вече всичко стана много скъпо,а земята е дадена на арендаторите за някой лев или бутилки олио. Българското село пропада и ние тук нямаме никакви възможности да подсигурим работа на хората. Затова и повечето от тях, които не са пенсионери, са в чужбина. Работят в сферата на услугите или в селското стопанство... 

В селото имаме един-двама пчелари,които имат до десетина кошера. Проблем в последно време станаха тези пръскания с препарати от арендаторите. Вярно е, че те предупреждават, когато ще пръскат, но пчелите могат ли да стоят затворени по седмица в кошера? Преди години в селото имаше и овце, и кози, но днес вече никой не отглежда селскостопански животни. Останали сме само четири семейства, които се занимаваме с животни. Три семейства отглеждаме биволи и едно се занимава с крави.

Тук, на село, всеки ден изникват нови и нови проблеми, и е важно да бъдат решавани бързо, защото иначе става по-сложно. Стараем се да сме в полза на хората и съм доволна, че общинският кмет също ни помага в разрешаването им", допълва Йорданка Петрова.


Целите интервюта и подробности по темата, както и разказа на очевидец на трагедията от 2014 година, чуйте в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00