Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Моравица: Най-важното е да пазим това, което сме създали

Днес в рубриката "Добро утро, кмете" се отправяме към второто по големина село в община Мездра- село Моравица. 

"Животът ни е доста динамичен", обясни кметът Росен Ценов. Той отскоро е на тази длъжност, но познава добре нуждите на съселяните си и има планове за подобряване на благосъстоянието им:

"С младите хора от селото вече имаме доста инициативи, защото искаме да го направим по-добро място за живеене- да го изчистим, да го подобрим и постепенно да започнем да го разкрасяваме. Селото ни има страхотно местоположение- намира се между два града. Площта му е над 14 000 квадратни метра, на 300 метра надморска височина, природата е уникална, историята му е богата- още преди 1 000 години тук са живели хора..."

Дали обаче средищното местоположение, красивата природа и богатата история са достатъчни за безпроблемно развитие или подобряване на благосъстоянието на жителите му? Оказва се, че както в останалите населени места в Северозапада, така и тук, проблемите не са малко. Дори възможностите за развитие на туризма се нуждаят от подпомагане:

"Имам някои, в смисъл ще изчакаме следващия програмен период, който предстои и ще опитаме да реализираме някои проекти. Ще направим екопътеки, ще облагородим и почистим туристическите ни обекти, защото някои от тях са обрасли и не са подходящи за туристически посещения.

Иначе в селото има млади хора, които да работят и развиват дейност в сферата на туризма. В селото живеят около 800 души. Работа намират както в съседните градове, така и в самото село. Тук имаме фабрика за производство на синтетични продукти и тя е доста голяма. Може би в България като нея има само още една. Там работят 20 човека. Имаме и един от най-хубавите цехове за битова тъкан. Имаме и земеделски производители. Тук теренът е полупланински и способства развитието на животновъдството. Имаме трима фермери, които отглеждат крави и биволи. Проблем за тях е изкупуването на млякото, защото цените не ги задоволяват. 

Сред основните проблеми бих посочил състоянието на уличната мрежа в селото. По принцип асфалтирането и в другите села е трудно, но ние чакаме стартирането на един проект за рехабилитация на водната мрежа, който всеки момент трябва да започнем. В него е включено и голяма част от подмяна на пътната настилка. Ще бъдат изградени нови тротоари и бордюри. Надяваме се пътната инфраструктура да стане доста прилична до година - две. Трябва само да имаме търпение, защото по този проект се предвижда 80 % от улиците да бъдат разкопани, да се положат тръбите и после да се асфалтират. Що се отнася до уличното осветление, тук имаме по какво да работим. Като цяло селото е осветено, но не е на 100 % и има още какво да се желае. Искам хората да са спокойни, защото за мен по-тежко престъпление от кражбата и лъжата, няма".  


Какъв е проблемът с местното училище, откъде ще намерят деца и докога ще продължи да функционира; как и кога е построено то, както и църквата в селото; как са празнували преди години всички заедно на селския площад; какви традиции и ритуали са запазени от онези години; кога е открито местното читалище и каква дейност развива днес- отговор на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл от кмета на селото, Росен Ценов и от библиотекаря към читалището, Янка Николова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45