Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Моравица: Най-важното е да пазим това, което сме създали

Днес в рубриката "Добро утро, кмете" се отправяме към второто по големина село в община Мездра- село Моравица. 

"Животът ни е доста динамичен", обясни кметът Росен Ценов. Той отскоро е на тази длъжност, но познава добре нуждите на съселяните си и има планове за подобряване на благосъстоянието им:

"С младите хора от селото вече имаме доста инициативи, защото искаме да го направим по-добро място за живеене- да го изчистим, да го подобрим и постепенно да започнем да го разкрасяваме. Селото ни има страхотно местоположение- намира се между два града. Площта му е над 14 000 квадратни метра, на 300 метра надморска височина, природата е уникална, историята му е богата- още преди 1 000 години тук са живели хора..."

Дали обаче средищното местоположение, красивата природа и богатата история са достатъчни за безпроблемно развитие или подобряване на благосъстоянието на жителите му? Оказва се, че както в останалите населени места в Северозапада, така и тук, проблемите не са малко. Дори възможностите за развитие на туризма се нуждаят от подпомагане:

"Имам някои, в смисъл ще изчакаме следващия програмен период, който предстои и ще опитаме да реализираме някои проекти. Ще направим екопътеки, ще облагородим и почистим туристическите ни обекти, защото някои от тях са обрасли и не са подходящи за туристически посещения.

Иначе в селото има млади хора, които да работят и развиват дейност в сферата на туризма. В селото живеят около 800 души. Работа намират както в съседните градове, така и в самото село. Тук имаме фабрика за производство на синтетични продукти и тя е доста голяма. Може би в България като нея има само още една. Там работят 20 човека. Имаме и един от най-хубавите цехове за битова тъкан. Имаме и земеделски производители. Тук теренът е полупланински и способства развитието на животновъдството. Имаме трима фермери, които отглеждат крави и биволи. Проблем за тях е изкупуването на млякото, защото цените не ги задоволяват. 

Сред основните проблеми бих посочил състоянието на уличната мрежа в селото. По принцип асфалтирането и в другите села е трудно, но ние чакаме стартирането на един проект за рехабилитация на водната мрежа, който всеки момент трябва да започнем. В него е включено и голяма част от подмяна на пътната настилка. Ще бъдат изградени нови тротоари и бордюри. Надяваме се пътната инфраструктура да стане доста прилична до година - две. Трябва само да имаме търпение, защото по този проект се предвижда 80 % от улиците да бъдат разкопани, да се положат тръбите и после да се асфалтират. Що се отнася до уличното осветление, тук имаме по какво да работим. Като цяло селото е осветено, но не е на 100 % и има още какво да се желае. Искам хората да са спокойни, защото за мен по-тежко престъпление от кражбата и лъжата, няма".  


Какъв е проблемът с местното училище, откъде ще намерят деца и докога ще продължи да функционира; как и кога е построено то, както и църквата в селото; как са празнували преди години всички заедно на селския площад; какви традиции и ритуали са запазени от онези години; кога е открито местното читалище и каква дейност развива днес- отговор на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл от кмета на селото, Росен Ценов и от библиотекаря към читалището, Янка Николова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59