Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единствената на Балканите църква със зидан иконостас се намира в мездренското село Царевец

12
Снимка: Радио Видин

Село Царевец се намира само на няколко километра от Мездра и на 23 от Враца. Тук може да се види не само една от най-старите църкви на Балканите, но и скални ниши, изрисувани преди векове с рисунки на елени, сърни, коне и птици. В близост се намира и кариерата, от която се добива прочутия врачански камък...

Селото е известно не само с красивата си природа и богата история, но и с ежегодно провеждания тук фолклорен фестивал Белокаменица, както и с вкусните си гозби.

Малката църква "Свети Николай" днес се намира в двора на по-големия и по-нов храм на селото. Предполага се, че е построена около XIII-XIV век, но е възможно да е градена и по-рано. Иконостасът й е изцяло зидан, каменен, и вероятно е единственият запазен такъв в България и на Балканите. Храмът е паметник на културата от национално значение.

"Красивата природа и богата история са добри предпоставки в село Царевец да се развие туризъм, стига да бъде намерено финансиране", каза кметът Маргарита Петкова:

"Чудесен пример в това отношение е старата ни църква, която е един от символите на селото. Интересното тук е, че иконостасът й е изцяло каменен- зидан каменен иконостас и тя е единствената такава на Балканския полуостров. Църквата има много добра акустика, защото в стените й са вградени делви. Усещането, когато влезеш вътре е уникално. В един момент се пренасяш в едно друго време, толкова е пречистващо. Наистина това е нещо много уникално, преминало през времето, устояло през вековете. Затова ние толкова я ценим, затова и тя привлича толкова туристи...

При едно добро финансиране и разработването на добър проект, скалните рисунки и старата църква биха станали една чудесна туристическа дестинация. Защото там, където се намират скалните рисунки в местността Говедарника, има останки от скален манастир и килийно училище, там има данни, че се е намирала и границата между двете царства- Видинското и Търновското. Затова изграждането на една екопътека и превръщането на този маршрут в туристическа дестинация, би било много полезно не само за туристите, но и за възраждане на самото село...  

Много са природните и историческите обекти в Царевец, които биха могли да способстват за развитието на туризма, но за целта има и някои проблеми, които трябва да решим. Най-големият е свързан с подобряването на инфраструктурата в селото, защото от нея зависят много неща. Но това е проблем, от който страдат много населени места в Северозапада...

Хубавото е, че тук предстои изграждането на една спортна площадка в двора на училището. Миналата година направихме и парк в центъра на селото, като превърнахме това място в една прекрасна зона за отдих. Приятно ми е, като виждам, че хората я използват и съм доволна от факта, че животът тук е спокоен..."

Как живеят хората в Царевец в условията на пандемия; достатъчна ли е кариерата край селото за създаване на препитание за местните; какво ще се случи с провеждания ежегодно тук фестивал Белокаменица; спомени за живота преди, когато селото е наброявало над 1300 жители, а децата  учели в местното училище; кои са типични местни кулинарни рецепти; какво искат младите хора, за да останат в селото, чуйте в звуковия файл в интервюта с  кмета на Царевец Маргарита Петкова, бившата учителка Катерина Тошева и ученика Анатоли Литков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00