Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи от Северозапада: Надеждата за България е в младите

Близо три седмици протести в страната. Макар и не много масови, протестни демонстрации се организират и в Северозападна България. Какво провокира жители на Видин, Враца и Монтана да излязат по площадите, какви са очакванията им за развитието на напрегнатата политическа ситуация в близко бъдеще, ще се промени ли в положителна насока управлението на страната или напротив- ще стане по-зле? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".


"Дошло е времето да се намери общо решение между партии и протестиращи, за да се постигне целта. При действащата  в момента партийна система, със сигурност протестиращите ще бъдат изиграни. Без служебен кабинет, без смяна на главния прокурор ще си бъде същото- пак ще си продължат кражбите, пак ще има заведени дела в чужбина... Ние искаме смяна на системата. Трябва да се обърне внимание, че по-голямата част от протестиращите са млади хора, образовани хора, били в Европа, завършили наши престижни университети. Те поставят като главна точка разделението на властите, смяна на системата, оставки. Тези млади хора са разбрали нещо, което останалите българи все още не са разбрали- за да бъдеш свободен, трябва да се бориш постоянно за тази свобода", смята Ненчо Нешев от Видин.


"Ако не друго, то протестите показаха, че в България вече се утвърждава силно гражданско общество и че бъдещите управници, които да са те, ще трябва да се съобразяват с обществото и да знаят, че всяка грешка може да изкара отново хората на улицата". Такова е мнението на Илия Миладинов, част от протестиращите в Монтана:

"Докато не се създаде силно гражданско общество в България, нещата няма да се подобрят и няма да са в полза на гражданите. Без да са контролирани от силно гражданско общество, партиите ще създават само проблеми и боричкания кой да управлява, кой да краде, кой да присвоява... Важно е да се отключи кодът за самосъхранение на българина, досега беше страх, защото със страх най-лесно се управлява. Беше изразена робската психика на българина. Винаги чакаме някой от някъде да дойде да ни спаси. Но се видя, че вече става грозно, става страшно за народа, за децата. Младите, които досега не бяха толкова заинтересовани, вече са поели нещата в ръцете си и мисля, че ще успеят да спасят българщината и да дадат шанс за техните деца и внуци."


Надеждата е в младите хора, които са израснали като граждани на Европейския съюз и не носят товара на миналото, допълни Искрен Дилов, протестиращ във Враца:

"Младите хора не позволят така лесно да бъдат "яхнати". Ние има какво да научим от децата. Те не се връзват на схемите за миналото, те гледат какво се случва в момента и преценяват. Прави ми впечатление и че колкото повече се срива цялата система и се опорочава, толкова повече хората стават хора, защото чувстват в себе си, че нещата не са правилни и искат да намерят правилния път. Аз съм оптимист, че ще тръгнем в положителна посока, най-малкото, защото нямаме друг избор, нямаме друг вариант, освен да променим ситуацията."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45