Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Добрев: Вярвам, че добрите дни пред Оряхово предстоят

| обновено на 21.08.20 в 20:11

"Панаирни дни-2020" бяха открити в Оряхово, като акцентът е върху стартиралите днес XXIV-ти Празници на духовите оркестри "Дико Илиев"-Оряхово-2020.  

"Целта е хората да се видят, да се почувстват по-спокойни в тази обстановка", обясни кметът на общината, Росен Добрев.

"Оряхово е изключително стар град, с много аристократични традиции, които спазваме през годините. Той винаги е бил град и ще остане такъв, независимо от това какво се случва, защото има както добри, така и лоши моменти. Но аз вярвам, че добрите дни пред Оряхово предстоят..."
   
Освен по време на празници, поводи да се посети Оряхово не липсват. Градът и районът около него очароват и със старините си- няколко древни и средновековни крепости в околностите, и с прекрасните гледки към Дунав. Районът е обитаван от дълбока древност - тук е имало селища от ранния неолит до късното средновековие. За разцвета на римската култура свидетелстват останките от античните крепости Вариана до село Лесковец и Валериана до село Долни Вадин. Тук е минавал и важният римски път от Белград за Константинопол. През Възраждането пък на пристанището в Оряхово са спирали австрийски, френски, руски и английски кораби. Наскоро са разкрити и останките на стара турска баня на брега на Дунав.

"Животът тук тече спокойно в общи линии. Има го все пак едно притеснение у хората, нормално е да са нащрек. Ние още в началото на пандемията образувахме общински щаб, който свърши перфектно своята работа. За съжаление болницата в Оряхово е затворена отдавна, така че населението използва болниците в Козлодуй, в Бяла Слатина и в Кнежа. Болничните заведения в областните центрове Враца и Плевен обаче, поемат основната тежест и решават здравните проблеми на населението. Ние на местно ниво имаме нужните специалисти и основните кабинети, които предлагат здравна грижа за хората. Даже миналата година в Селановци направихме и цялостен ремонт на здравната служба.Там имаме и зъболекар, хирург имаме на постоянно разположение...

В общи линии в момента нямаме проблеми със свлачищата, каквито имахме в миналото. Общината работи по няколко проекта, които са пряко свързани с укрепването на града. Най-големият проблем според мен беше един водоем, който се намираше в средата на града- голям резервоар за вода, който най-вероятно беше спукан, наводняваше целия скат и допълнително предизвикваше свлачищни процеси.

Водоснабдяването на Оряхово е изградено така, че да нямаме пряка зависимост от годишните валежи, състоянието и нивото на язовирите, както е на някои други места, където сега има проблеми. Ние черпим вода от кладенци, които са постоянно пълни и в общи линии никога нямаме проблем с водоснабдяването..."

Историческият музей на Оряхово е създаден през 1939 г. от Никола Коцев и днес притежава над 4500 експоната.

Интересен местен обект е и Етнографската къща. Изградена е във възрожденски стил и е част от колорита на Старата чаршия на Оряхово. В една от залите е разположена експозиция, посветена на народния музикант и композитор Дико Илиев. Показан е богат снимков материал, отразяващ живота и творчеството на обичания от всички българи автор на "Дунавското хоро", лични вещи и партитури.

От 2007 г. е открита и нова зала в общинска сграда в центъра на град Оряхово, която е определена за картинна галерия.

Местното Читалище "Надежда 1871" е основано през 1871 г. Уникалната му сграда е построена по проект на известните оряховски архитекти Иван Васильов и проф. Димитър Цолов и функционира от 1936 г. Читалището е едно от първите в България, носител на орден "Кирил и Методий" - I степен.

Църквата "Свети Георги" е построена през 1837 г. с дарения и доброволен труд на оряховските жители. За първи път е поставена камбана на Великден 1864 г. Изписана е през 1887 г.

"С нашите скромни възможности развиваме спорт на изключително високо ниво. Развиваме бадминтон, като традиционен български спорт. Наскоро приключи държавен турнир, в който нашите младежи се класираха на второ място в България. Развиваме борбата от няколко години. Нашият треньор Огнян Григоров, който е и почетен гражданин на Оряхово, има няколко добри борци, които спечелиха европейски отличия на Европейското първенство- нещо, с което не могат много хора да се похвалят...

Тук сме известни и с това, че в нашия участък от Дунав има много големи сомове. Наскоро дори беше уловен сом около 160 килограма..."

 
Цялото интервю с кмета на Оряхово Росен Добрев и подробности за панаирните дни може да чуете от секретаря на Общината- Христина Цонева и секретаря на читалище "Надежда 1871" Боряна Маринова в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45