Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Линията на бедност = 369 лева?!

Снимка: Радио ВИДИН

Проект на Министерския съвет за определяне размера на линията на бедност за 2021 година е публикуван на портала за обществени консултации за обществено обсъждане със срок 12 септември. За 2020 линията на бедност е 363 лева. Проектът предвижда за 2021 година линията на бедност да е с 6 лева повече - 369 лева.

Линията на бедност е показател, който се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определяне на мерки за социална защита. Всяка година размерът на линията на бедност се актуализира с цел по-добро формулиране на социалните политики, мониторинг на прилагането им, а също и оценка на резултатите на политиките в областта на жизнения стандарт и качеството на живот на хората. Линията на бедност се използва при определяне на конкретни мерки за социална защита и е база за определяне на размера на финансовата подкрепа за хората с увреждания. С Проекта на Постановление се определя размер на линията на бедност за страната от 369 лв., отчитайки ценовата динамика и потреблението на най-нискодоходните домакинства по време на пандемия, който отговаря на обективните икономически условия, финансова дисциплина и ограничения, относим към бюджетното планиране. Това е записано на портала за обществени консултации във връзка с публикувания Проект на Постановление на МС за определяне размера на линията на бедност за 2021 година. Финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания ще бъде определена в съответствие с възможностите на бюджета и предприетите мерки за смекчаване последствията от пандемията; ще отговаря на изменението на цените на определени социално полезни и жизнено необходими стоки и услуги, които са от съществено значение за биологичното и социално съществуване на отделния човек и домакинство със сравнително ниски доходи.

Според видинчани парите не са достатъчни за нормален живот:

"Тази сума е крайно недостатъчна, за да посрещне нуждите на хората в неравностойно положение... Струва ми се, че е ниска сумата като цяло, защото животът поскъпва постоянно... На човек 500 лева минимум. Храната, предполагам, че може да си купят и някакви от първа необходимост... Едно хиляда лева трябва най-малко на човек да има... Поне минималната работна заплата..."


Методологията, по която беше определяна до момента линията не бедността беше обективен критерий, коментира за Радио Видин икономистът доц. д-р Владимир Ценков: 

"Аз не бих акцентирал толкова и върху самия размер от тези 6 лева, с които ще се увеличи тази линията на бедността, а по- скоро другото предложение, което и мен лично ме изненада. Това е линията на бедността да бъде решавана от министъра на социалните дейности, който всъщност ясно е, че тук ще следва едни указания, които идват от министерството на финансите, тъй като и в самата формулировка се казва, че всъщност при възможност от бюджета ще бъде определяна тази линия на бедността. При мен предизвика едно озадачаване, тъй като линията на бедността и методологията, по която беше определяна тя до момента, беше един обективен критерий, който съчетаваше на база макроикономически показатели, на база инфлацията, измерена чрез малка потребителска кошница. Т. е. тази линия на бедността покриваше действително едни обективни критерии за това колко е необходимо, за да може един човек нормално да посрещне своите жизнени разноски за една година. Сега разбираме, че всъщност линията на бедността няма да се определя обективно, на база макроикономическите показатели. Ще се определя субективно, според мнението на министъра."

Линията на бедност е в основата на финансовата подкрепа на хората с увреждания. По различен начин обаче трябва да се определя, спрямо индивидуалните потребности на всеки един човек с увреждане неговата финансовата подкрепа, смята Митко Николов- председател на видинското сдружение "Достоен живот":

"Линията на бедност стана основен критерий за финансовата подкрепа на хората с увреждания след въвеждането на новия Закон за хората с увреждания от началото на 2019 година. Преди това беше гарантираният минимален доход. Тук въпросът опира до принципи, защото едноличното решение на министъра на труда и социалната политика каква да бъде линията на бедност опира до, как да кажа, личните възприятия на този човек. Не почива на никакви критерии, на никакви статистики. Затова линията на бедност трябва да се определя на принцип на потреблението, на база на потребителската кошница, на база на инфлацията."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00