Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усетиха ли облекчение ресторантьорите от намалената ставка на ДДС

Снимка: Радио Видин

Според Националната статистика, през юли- първия месец, в който ДДС за храната в заведенията падна от 20 на 9%, цените не само не намаляха, а напротив- увеличили са се. Това не е субективно твърдение на клиенти, а информация, огласена от Националния статистически институт. Данните за инфлацията сочат, че през юли ресторанти, бистра, механи и хотели са вдигнали цените. Повишението е с 2% спрямо юни и с почти 5% спрямо декември 2019-а година.

Юли е месецът, в който влезе в сила намалената ставка на ДДС за храната в заведенията, за книгите и за бебешките стоки. В условията на коронакризата собствениците на заведения обмисляха как да ухажват клиентите си, за да привлекат повече посетители и да си избият загубата на приходи за времето, в което са били затворени.

Решени ли са отново ресторантьорите да действат на принципа "ден година храни"? В началото на юни от бранша увериха, че поскъпване на цените няма да има. Председателят на асоциацията на заведенията Ричард Алибегов коментира, че би било самоубийствено да се прогонват със скъпи цени клиентите.

Какво казват днес ресторантьорите? Радослав Младенов е собственик на ресторант край Белоградчик. До момента няма съкращения на работен персонал, но голяма част от предварителните резервации са отпаднали и това затруднява чувствително работата през туристическия сезон. Според него намалението на ставката за ДДС е трябвало да се случи и за други сектори в сферата на бизнеса:

"Според мен по- добрият вариант щеше да бъде целият бизнес в България да беше клекнал на 9 процента за 9 или 12 месеца, но абсолютно всичко трябваше да е на 9 процента и така нямаше да има разногласия ... Всички колеги се молим да свършва по- бързо тази година и да започва 2021-ва. Ние сме минус 40 групи назад, анулирани. Всичко, което беше през туроператори е анулирано."- подчерта Радослав Младенов.

Видинчани също коментираха намалената ставка на ДДС за храна в заведенията и реалната полза за клиентите от тази промяна.

"Лично аз не съм усетила и не съм се и замисляла. Няма разлика в цените за мен ... Аз не виждам разлика лично- все същото си е ... Не виждам да са се повишили цените."- споделиха видинчани.

Темата коментира Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Идеята беше да се подкрепят операторите в ресторантьорския и хотелиерския бранш, но реално няма никакъв ефект за крайния клиент и за фиска ... Може би се намали малко разходът на оборотни средства за колегите, които работят в сектора, но толкова бързо ефектът не може да се проследи. Все пак трябва да се наберат някакви статистически данни след края на сезона или може би в края на годината, за да се види дали наистина има смисъл, защото те го въведоха като временна мярка, но ако се види че има някакъв резултат и смисъл би могло да се разсъждава за диференцирани ставки. На този етап нямаме някакви силно мотивиращи данни, които да ни карат да мислим, че това е една мярка която си струва да бъде продължена."

Потърсихме за коментар и Ричард Алибегов, съпредседател на Българската асоциация на заведенията.

"ДДС е единственият данък, който тежи страшно много на бизнеса, на нашия бизнес. Спадът на работа щеше да си го има така или иначе, само че в единия вариант щеше да е 20% със спад на работа, а в другия- 9%. При 20% сигурно половината колеги в страната щяха вече да са затворили. При тези 9%- това даде много въздух на нашия бранш. Спадовете може сега да не го усещат като пари, но съществуват хората, благодарение на това ДДС, тъй като разликата за внасяне в държавата е много голяма, а тя остава у бизнеса."
Ричард Алибегов допълни, че за съжаление вече има заведения, които затварят врати, заради кризата.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26