Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то под(стре)каст?

Снимка: "Подстрекаст"


Радиопредаване в интернет - това е същността на подкаста, представляващ по дефиниция асинхронна радиопрограма. Въпреки че съществува от периода 2004-2006 година, в последните години форматът се утвърди като един от резултатите на медийната революция в новата ера, най-вече заради своето удобство.

Подкастите са един от фаворизираните начини на младите да се информират за случващото се. Към момента активни са над 100 подобни формата в България. Отличават се с достъпност - както за потребителите, така и за създателите, а също така предлагат и различен модел - монолог или разговор с разнообразно времетраене, т.е вид токшоу. Ползата и смисълът на този формат е едно радиопредаване да бъде записано и качено в мрежата, а след това свалено от слушателите, за да могат те да го чуят в удобно за тях време от личните си плейъри.

Смееш ли да слушаш? С този въпрос провокират своите слушатели създателите на "Подстрекаст" - подкаст рубрика в студентското онлайн радио "Реакция", излъчващо се всеки четвъртък от 20 часа.

През есента на 2019 година трима студенти журналисти създават свое радиопредаване, обединени от амбицията да докажат, че няма теми табу, а младите хора могат да бъдат свободни да изразяват личните си позиции.

Това, което различава "Подстрекаст" е хибридната форма, разказа Георги Карамфилов.

"Всичко стартира на 7 ноември 2019 година, така че почти навършихме година. Първоначалното ни намерение беше да правим радиопредаване, но стигнахме до заключение, че трябва да обновим формата. Снимаме и качваме в YouTube, за да достигнем до повече хора. Нашата инициатива е хибрид - подкаст с елементи на блоково предаване. Към момента нямаме достъп до студио, но се надявам съвсем скоро да възобновим сезона. Подкастът съдържа в себе си постоянни рубрики, а и гост-събеседник. Именно затова нашето предаване е озаглавено Подстрекаст - за да насърчи и подстрекава, да провокира мисленето по актуалните теми. Обикновено младежките предавания са за кино и музика - не че не разговаряме и с хора на изкуството, но за нас няма теми табу. Искаме да задаваме неудобни въпроси. Организирахме се, за да покажем, че младите трябва да спрат да избягват виталните теми от социалния живот".

Модерната еволюция, която са подкастите, дава предимство на слушателя да определя кога и какво да слуша извън планирането на ефира и програмите. Част от подкастите дават възможност и за гледане.

Създателите на "Подстрекаст" не се стремят да са политически коректни, а да наричат нещата с истинските им имена.

"Харесваме да ни гостуват хора с абстрактно мислене, но най-вече се спираме върху актуалните лица, които трябва да получат думата. Търсим различното мнение, не само традиционното. Балансът е важен, както и различните гледни точки, дори някоя да е по-слабо приета. Възрастта няма значение, ако искаш да бъдеш добър журналист. Задачатата ти като такъв е да се занимаваш с наболелите теми от ежедневието, затова и ще продължим с темата за политическата криза и протестите в страната. Постепенно отговорността пада върху плещите на младите. Не сме обременени от комунистическото управление, нямаме този начин на мислене".

С развитието на смартфоните и приложенията, които потребителят може безплатно да изтегли, стана популярно медиите да предлагат и формат подкаст. Усещането за автентичност и свободата на въображението, което те въвлича в историята, правят формата на подкастите автентичен.

Защита на правото на свобода на словото е сред амбициите на студентите по журналистика. От екипа на "Подстрекаст" ще продължат да акцентират върху актуалната тема за политическата криза в страната.

"Не сме популяризирали предаването, гостувайки и представяйки го в различни градове. Наскоро бяхме във Враца и участвахме в мирен протест, който целеше да защити свободата на словото. Такава е нашата реакция - ако се потъпка тази свобода, ще отидем и в друг град. Не сме се примирили с това, което се случва. Концепцията ни няма да се промени - искаме да каним хората, които трябва да дадат отговорите, засягащи обществото. Тези не просто от протестиращата маса, но и онези нагоре в йерархията. Не вярваме в неудобните въпроси, а в неудобните и удобните медии, които обикновено не са плуралистични. Ние не сме PR агенция, не сме и политически коректни, а назоваваме нещата такива, каквито ни ги представят".

"Подстрекаст" е всичко, което ви се слуша, и не е нищо, което сте слушали досега, обръщат се към своята аудитория от платформата, създадена за да търси отговор на актуалните теми от ежедневието.

Възприемаме нашия формат като медия, коментира Полина Бухова, едно от основните лица на подкаста.

"Надявам се да добием повече популярност, затова работим над развитието на Youtube канала ни, както и присъствието в социалните мрежи. Срещаме подкрепа от колеги от университета, но и голяма част от тях не знаят с какво се занимаваме. За мен преживяването, което носи нашият подкаст, е неописуемо. Зарежда ме с енергия и ме амбицира за още и още. Към момента не сме особено популярни, но отдавам това и на ситуацията с вируса, която спря нашето развитие. Стартът беше силен. Положително е, че имаме последователи - реклама не сме правили, което говори, че публиката оценява нашата дейност".

Задължение на младите е да защитават демократичните ценности, смята Полина Бухова, за която повишаването на качеството на днешната журналистика зависи от подобряване нивото на образованието.

Полина Бухова"Няма как да забравя нашето първо предаване. Аз бях на пулта, развълнувана заради отговорността на работата. Гостите ни бяха двама - млад рапър, който тепърва пускаше първите си песни, а вторият - Стефан, пускащ свой роман. Сякаш събеседниците бяха символични - и те, точно като нас, дебютираха. И до днес основната наша тематика е политическата, защото в първото издание преминахме постепенно към такава дискусия. Журналистите трябва да бъдат критични към всичко, поне добрите от тях, а с това - да съчетават любознателност и обща култура. Аз смятам, че журналистите нямат добро образование. Част от хората в момента не знаят защо са протестите, друга от тях - какво се случва в държавата. Когато не си образован, няма как да имаш критично мислене. В момента основната тема, с която се занимаваме и която ни вълнува, е политическата криза. Не сме обвързани с нищо и никой, не взимаме пари. Свободни сме. Можем да си позволим да коментираме без пристрастия, без притеснения. Надеждата е в младите хора, въпреки очевидната липса на житейски опит, която понякога може да означава и наивност".

От "Подстрекаст" се подготвят за наближаващото подновяване на "ефирния" сезон, съсредоточили сили към активността в социалните мрежи. От медията си поставят за цел дискусия с лицата от политическия елит.

"Имаме амбицията да разговаряме и с хора от политическия елит, но не очакваме да откликнат на поканата. Ние сме млади, не сме популярни и можем да си позволим неудобни въпроси. Въпреки това, поставили сме си за цел такива разговори. Процесът на работа е динамичен - всяка седмица имаме дълга оперативка, в която избистряме темите, над които да работим, кои гости да поканим. В момента, заради "отсъствието", се чувстваме заредени. Фокусът ни е върху социалните мрежи сега, а работата продължава по установения график".

Дария-Лора Дачева представя политическата рубрика на "Подстрекаст", наречена "Политдефект".

"Присъединих се малко по-късно, след като Поли се свърза с мен. Аз уча политология и членувам в студентския клуб на политолога. Хареса ми нейната идея за рубрика за анализиране, която представя и новините на деня. Ние сме контрастен екип, защото всеки от нас има различни гледни точки и разбирания за политика и идеологии. Интересуваме се от политика, защото засяга бъдещето на всеки един от нас. За новия сезон не съм планирала нещо различно. Гледната ми точка е, че отвсякъде ни заляха анализи за протестите, затова едва дали щяхме да бъдем интересни на слушателите с подобна тема. Постфактум ще коментираме резултатите от случилото се, надявам се скоро".

За създадената през лятото младежка платформа "Слово 111" предстои излъчването на първи подкаст. Какво се е счупило, кога, къде и защо се е счупило? Отговор на тези въпроси ще потърсим в следващите месеци, обясни създателят и Михаил Митев от Враца.

Михаил Митев и Георги Карамфилов"Над подкаста все още няма регулатор, който да му налага цензура и да го възпира. Това обаче е и нож с две остриета, защото форматът се разпространи твърде много. С Георги Карамфилов от средата на септември ще стартираме общ подкаст, акцентирайки върху главните заболели теми. Ще каним гости за дискусия относно политическите теми. Идеята е в зародиш, защото търсим правилната аудитория. Избистряме идеите си, тъй като целим един различен формат. Ако не си популярен, няма как да реализираш своя замисъл. Нас ни вълнува темата за политическата обстановка и това няма да се промени с оставка на правителството. Стартът на нашата платформа е успешен, защото достигнахме до хората, които искат да говорим".

Възприеман до съвсем скоро в България като "формат на бъдещето", подкастът набира все по-голяма популярност заради своята отличителност, насочена към удобството на слушащия. Форматът може да се определи и като "радио за ангажирани", защото може да бъде слушан по всяко едно удобно за нас време - дали директно от сайт или чрез сваляне на файл от Мрежата. Превърнал се в един от най-бързите и удобни начини за разпространяване на аудио информация, подкастът  е един от предпочитаните начини на младото поколение за информиране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13