Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Георгиев, ПП "Има такъв народ": 10 години Северозападът беше забравен

Снимка: ПП "Има такъв народ"

Представители на новите формации на българската политическа потърсихме в "Посоките на делника". Към момента социологическите изследвания показват, че най-сериозна подкрепа сред "новаците" в политиката има партията на телевизионния водещ Слави Трифонов "Има такъв народ". Първият офис на новия проект бе открит във Враца.

"Преди 3 седмици участвах в предаването "Студио Хъ", в което ме провокира джипката на министър-председателя по отношение на това колко е помогнал на Северозапада и тъй като самият аз доста съм се борил и съм виждал как не се случват нещата, амбицирахме се първият офис да е във Враца, в Северозападна България. Просто да бъде символично", обясни областният координатор на "Има такъв народ" за Враца Георги Георгиев.


Въпреки всичко, в последно време се говори за интензивно икономическо развитие на Враца?

"Мога да припомня какви бяха преди 10 години плановете за развитие на Враца и на Северозапада. 2009 година внесохме проект за 10 млн. лева за ремонт и оборудване на врачанската болница и ГЕРБ го спряха, те го унищожиха. 2008 година беше одобрено в ОП "Транспорт" финансирането на строителството на пътя до Ботевград и подобрението на железопътната линия София-Видин. Цялата сума беше над 800 млн. лева. Това беше одобрено финансиране за Северозапада още преди 12 години. Сега, когато Северозападът е пред много тежко демографско и икономическо положение, започнаха да се насочват средства. 10 години беше забравен Северозападът."

Тези факти ли Ви провокираха да се присъедините към "Има такъв народ"?

"Не само те. Много са. Аз съм на 43 години и никога не съм си и помислял, че ще се занимавам с политическа партия, не съм членувал в друга партия. В един момент обаче видях, че нещата никак не вървят на добре. Поговорихме със съпругата ми и решихме, че трябва да опитаме поне заради бъдещето на децата ни."



Има упреци, че лидерът на партията Слави Трифонов влиза в ролята на "новия политически месия", какво го отличава от досегашните "спасители"?

"Досега не съм чул да казва, че иска да е спасител. Резултатите от референдума са идентифицирали някои от ключовите проблеми за функционирането на целия ни живот, на целия прехода. За последните 30 години няма нито един осъден политик, а в медиите има толкова много факти, за които и без да си юрист можеш да се запиташ "това не е ли престъпление", но на никой от тези политици, които показват, нищо не му се случва. Най-голямата промяна, която искаме и която беше заложена като въпрос в референдума, е промяна в съдебната система. Очевидно е, че съдебната система в момента е подчинена на изпълнителната власт и вместо да бъде нейният коректив, е нейна притурка. Относно Слави, аз страшно много уважавам хората, които работят в частния сектор и се борят да си изкарат хляба по честен и достоен начин, а не просто да бързат да усвояват обществени поръчки. Доколкото зная, Слави не е усвоявал никакви, всичко, което е постигнал, е благодарение на собствения му талант и бизнес нюх. За мен това е достойно за уважение."

В последните години ГЕРБ печели убедително изборите във Враца. Усещате ли настроения за промяна?

"Във Враца настроението за промяна го има. Хората са наясно как са концентрирани обществените поръчки, около кои две фирми са концентрирани те. Те са пряко или непряко свързани с ПП ГЕРБ. Това е известно. А и хората добре знаят какво се случваше в годините. Желанието за промяна го има, особено при младите. Длъжни сме да се борим и да бъдем оптимисти."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00