Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политолог: Президентските избори ще бъдат "короната" на всичко, което ще се случи през 2021 година

Снимка: БГНЕС


Изтече една непрегната не само зарази световната пандемия година. Доста горещо беше през 2020-та и на политическата сцена. Освен COVID кризата, която напрегна обществото, се разразиха редица скандали и конфликти ситуации- около новия главен прокурор, компроматните снимки от спалнята на премиера Борисов, протестите, противопоставянето между президент и правителство, предложението за свикване на Велико народно събрание, летните сараи на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, възникването на нови политически субекти...


"Безспорно интересна година, която премина под знака на пандемията. Това беше и продължава да е тема №1 в световен мащаб. Позабравихме какво се случва отвъд пандемията. Всичко преминаваше през идеята за това какво се случва с коронавируса, а реалният политически живот беше поставен на втори план първоначално. Идването на летните месеци и отпускането на част от мерките започна да ни връща към нормалността, която изкара отново на преден план старите проблеми и това отново взриви общественото недоволство. 2020 година, въпреки пандемията, въпреки политическите сътресения, беше добра година за гражданското участие. Никой в България не си беше представял, че ще избухнат с такава сила протести, които не сме наблюдавали от 2013 година. В тях участва едно ново поколение, млади хора, които не си спомнят протестите от 1997, 2013 година. Тези протести за първи път от две десетилетия легитимираха партиите на протестната сцена. Нямаше "партиите вън", което чувахме в предишни протести. Въпреки че не успя протестът, това е един много добър начин за оздравяване на демокрацията и за развитие на гражданското участие, което дава основите да смятаме, че демокрацията ще върви напред и е в подем", коментира политологъ от агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев.

Два важни избора ни предстоят тази година- първо парламентарни, а след това и президентски. Каква ще е ролята на извънпарламентарните партии и новите политически субекти?

"Напомниха ми опитът на Унгария- мащабна опозиционна коалиция, която да свали действащият модел. Проблемът в България е, че тук е аморфна маса от раздробени субекти, които трудно биха се обединили в една обща цел. Смятам, че не са готови да се противопоставят на управляващата партия. Но някои от тях със сигурност имат много голям шанс да влязат в парламента и дори да бъдат балансьор в следващото Народно събрание, в което обаче ще бъде много трудно да се сформира следващ кабинет. Това означава, че можем да влезем в спирала от предсрочни избори. Очаквам отново коронавирусът да "движи" цялата предизборна кампания. Управляващите са в позицията да управляват кризата, а опозиционните играчи нямат възможността да развият своята агитация, своята кампания.


Относно президентските избори, много ще зависи как ще се развие ситуацията след изборите за парламент- дали ще може да се състави бързо правителство, в каква конфигурация ще бъде, дали ще може да се състави управление без ГЕРБ или ще има широка коалиция и с ГЕРБ, експертен кабинет или пък нищо няма да се получи и ще се пристъпи към предсрочни избори... Президентските избори ще бъдат "короната" на всичко, което ще се случи през 2021 година, тъй като това е година изборите и обществото ще се вълнува от тях. Очаквам да се засили напрежението между "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2, между президент и премиер, което ще приключи с края на двата избора", предвижда Светлин Тачев, според когото ни очаква "гореща" политическа година.

Повече по темата и обзор на основните политически послания от 2020 година- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00