Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът Камен Димитров: "Хората са работливи и искат да работят"

Младите хора в Долни Цибър учат, за да могат да работят

Долни Цибър
Снимка: радио Видин



Село Долни Цибър е разположено на брега на река Дунав, в община Вълчедръм. В близост се намират непроучените основи на стара римска крепост от I век на име Цебрус, защитавала подстъпите при делтата на река Цибрица. 



Кмет на село Долни Цибър от 29 години е Камен Димитров, в момента тече осмия му мандат.
Отнася се към работата си отговорно и с разбиране към хората. 300 са в момента безработните. Селото наброява 1560 жители. По-голяма част от тях са млади хора, които са в активна трудоспособна възраст и искат да работят. Някои от тях успяват да намерят работа, много са в чужбина, а трети се надяват на помощи. Кметът Камен Димитров е категоричен, че неговите съселяни са трудолюбиви и искат да работят:

"Тези, които са с образование, работят в детската градина, в училището, в кметството, в Козлодуй, останалите са безработни и чакат на социални програми, но сега няма такива зимния период. Чакаме март, април, но не можем да ангажираме много хора. Последната програма беше Младежката програма и имахме 11 младежи, които работеха много съвестно. Направихме озеленяване, пейки, сграда за пенсионерите, на стадиона правихме ремонти, садиха дръвчета... В селото имаме три ферми животновъдни и самите фермери ангажират по 5-6 човека, има и доячи от няколко години при тях.."
Камен димитров, кмет, село Долни Цибър
Хората в Долни Цибър са трудолюбиви и не се страхуват от работа, преди две години 60 души са работили в зеленчукопроизводството и отглеждали селскостопанска продукция за селото и общината. Това се осъществявало с Агенцията по заетостта, община Вълчедръм и дарения, казва кметът Камен Димитров:


"Гледахме зеленчукови градини, произвеждахме продукция - картофи, домати, лук, това го правихме в продължение на няколко години, сега нещо не се получава... Разговаряхме с г-жа Савчева, за да видим какви възможности има , за да се отделят средства за фонд "Работна заплата" и да се ангажират хора, около 30-40 дка земя общината ни дава. Миналата година трябваше да го направим, но пандемията ни спря, не ни разрешиха да взимаме хора... Надяваме се тази година да можем да работим, казват, че циганите са мързеливи, но не е точно така, нашите хора искат да работят. "


Селото днес е пълно с живот, има много млади семейства, с много деца и ученици, има и училище, и детска градина. Селото е известно като  "ромския Кеймбридж", защото тук всички ученици успешно завършват средното си образование и продължават да учат във ВУЗ-ове и успешно се реализират в живота, казва кметът:


"Ние всяка година имаме по 7-8 деца студенти, умни деца са. Лошото е, че родителите отиват в чужбина да работят и да ги поддържат да учат. Това си го обяснявам с това, че виждат как техните батковци и каки, които имат образование, са добре, имат работа, просперират и това ги мотивира да учат ....Повечето са младите хора, сега дойдоха младежи, за да говорим за новата година да минават да пеят и да поздравяват хората. Но сега не може. Празнуваме Банго Васил... На 15 януари се прави качамак и се слага по главите на животните за берекет. Тази традиция се празнува тук и се спазва и досега не е имало година да не празнуваме този празник ."
 село Долни Цибър

За годините, през които е кметувал, Камен Димитров е спечелил доверието на хората, защото работи за добруването на своите съселяни, опитва се да им осигури работа:

 

"Сега се развиваме добре. Училището ни ще стане средно училище - до 12 клас и това се постига с много труд. Гордея се с това, че училището ни ще бъде средно и децата ни ще останат тук, гордея се, че успяхме да направим голямо, хубаво кметство, направихме голям, хубав пенсионерски клуб. Асфалтирахме главната улица с тротоари от двете страни и сега правим всичко възможно да асфалтираме още улици в селото. Децата ни се возят с ученически автобус. Детската ни градина  се посещава от 75 деца, условията в градината са добри, предстои да бъде извършено саниране. ..Почти във всички семейства родителите говорят на български с децата си ..."

Няколко приоритета си поставя Камен Димитров в следващите три години  като кмет на Долни Цибър:


"Основната ми цел е асфалтирането на две улици, санирането на детската градина и ремонт на здравната служба. Имаме личен лекар, който всеки ден е тук... Да има по-добри условия, с климатик, ремонт на покрива. Кандидатстваме по "Програмата за развитие на селските райони". Ще изградим вътрешни тоалетни в училището с отпуснатите средства и ще вкараме и парно в училището.."
 

Славчо Ташков е директор на Обединено училище "Христо Ботев" село Долни Цибър от 2007 година. Полага много усилия да направи училището привлекателно за децата като материална база и учебен център, с добре подготвени преподаватели. В училището учат 170 деца. Тук децата се  обучават в две професионални направления "Готварство" и "Компютърна текстообработка". В училището има 20 клуба по интереси. Всяка година от випуска на училището има по 8 студенти, тази годена студентите са 4.


По-голяма част от учителите, които работят в училището са от същото село, след завършването на педагогическото си образование се връщат да работя в училището, което са завършили. Това им помага по-лесно да контактуват с учениците, а те от своя страна по-лесно възприемат учебния материал. Очакванията са училището да получи статут на Средно училище и така учениците да остават в селото.

Читалище "Н. Й. Вапцаров" в Долни Цибър има богата дейност и множество изяви на танцовите състави. Има три състава за народни танци, група за модерни танци и група за хумористични сценки. За съжаление, поради пандемията, дейността на съставите е ограничена, разказа Генчо Димитров, председател на читалището.

 
Още за живота в Долни Цибър може да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Все повече българи предпочитат почивка в чужбина

Пътуванията на българи в чужбина през март 2024 г. са 679.1 хиляди, или с 19.1% повече спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Броят на пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия нараства с 29.5%, за почивка и екскурзия - с 18.6%. Тези със..

публикувано на 08.05.24 в 11:16

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника".  Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост...

публикувано на 07.05.24 в 12:08

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития.  За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това..

публикувано на 06.05.24 в 11:10

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45