Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Габаре Ирена Игнатова: Да се работи в среда със смесено население не е проблем, ако всеки изкарва прехраната си с честен труд

Снимка: НЧ"Зора 1904"

Село Габаре е едно прекрасно село. Над 1000 души живеят в него. Имаме прекрасна природа - през селото преминават три реки, в близост имаме два язовира, доста обработваема земя, гора. В селото ни се живее спокойно, независимо, че преобладаващото население е от ромски произход. Това обясни кметът на село Габаре, община Бяла Слатина, Ирена Игнатова и допълни, че за нея работата в среда със смесено население не е проблем:

"При нас преобладава ромската общност, но в селото останаха само трудолюбивите и знаят как да изкарват прехраната си с честен труд. А това прави нещата много лесни. От няколко години в селото не е регистрирана нито една кражба... 28 ромски семейства в Габаре са животновъди и се занимават предимно с отглеждане на биволи. В селото има над 2000 бивола. Те се отглеждат в няколко ферми. Тези 28 семейства дават заплати на още толкова, защото в една ферма си трябва работна ръка. Всички са доволни, още повече, че има и къде да предават млякото. То се изкупува от големи фирми, с които са сключени договори и оттам идват всеки ден да взимат млякото...

В селото успяхме да запазим училището си. То е за ученици от 1-ви до 12- ти клас със специалност "Производство на кулинарни изделия, храни и напитки". Иначе като професия - оттук излизат готвачи. Съхранихме училището и в срок до два месеца очакваме и цялостен ремонт на покрива му. След това ще се направи саниране и боядисване на фасадата му. Имаме и детска градина, която е в перфектно състояние, благодарение на дейната директорка Будинка Николова и нейния екип.

Имаме и читалище, което е основен фактор в културния живот на селото и богата библиотека със зала, оборудвана с компютри.


Имаме си здравна служба, в която всеки ден има доктор, полицейски участък, имаме и прекрасна църква "Успение Богородично", която е открита през 1893 година. Тя също бе ремонтирана преди две години. Традиция от 2012 година, по-точно от моето начало на кметуване, всяка година на 15 август, съвместно с читалището, да организираме празника на църквата и да даваме курбан за здраве. В Габаре имаме пет хранителни магазина, но аптека отскоро нямаме. Сега работим по въпроса да я възстановим отново. Що се отнася до ваксинирането на жителите на Габаре, те могат да направят това в болницата в 

Бяла Слатина. Засега обаче все още нямаме желаещи. Нямаме и болни. Преди време имахме трима заболели, но те вече оздравяха. А за ваксините - просто хората не искат да се ваксинират, иначе има начини. Каква е причината ли - ами не ни е дошло още до главата..."
   

Целите интервюта с Елена Игнатова- кмет на село Габаре, Дора Цветкова - секретар на НЧ "Зора - 1904", Будинка Николова- директор на детска градина "Червената шапчица", както и подробности за една от най-мистериозните самолетни катастрофи, случила се край селото на 16 март 1978, при която загиват 27 българи и 39 поляци - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05