Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приоритет ли е масовият спорт в България

Снимка: Радио ВИДИН

17 май е обявен за Ден на българския спорт. Днес е Професионален празник на работещите в сферата на спорта. Обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри- през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България. 

"Много е важно децата да спортуват. Това е, аз бих казал, едно от най- важните неща въобще. Децата, когато са в залите, те не мислят за простотии. Там цялата енергия им отива, организирани са, дисциплинирани са. Със сигурност ще разбера, ако някое дете е запалило цигара. Това е почти сигурно, че вече няма да влезе в залата. Те го знаят това нещо. Спортът им дава страшно много. Бих апелирал към всички политици- недейте да подценявате детския спорт или децата. Децата трябва да са по стадионите или в залите", смята Пламен Петров- ст.-треньор на клуб "Борба, самбо, джудо" във Видин.

Снимка: СК по борба, самбо и джудоДържавата е най- слабият помощник, а пари от Общината идват по желание на кмета:

"Няма закон или сила, която може да го задължи да помага... Спрат ли парите от Общината всички тези треньори, нови или новоизлюпени, моментално ще се откажат от спорта."

Пламен Петров няма носталгия към социализма, но тогава са влагани много повече пари в спорта:

"Затова България беше на трето, четвърто, пето място на Олимпийски игри, сега сме на 67-68-69 място, като едва взимаме два или три медала. Докато преди взимахме по 12 златни медала. В Сеул имаме 36 медала, от които 12 златни на Олимпиада. Ако някога тръгнем да правим нещо подобно, ще ни трябват 20 години. Спортът тотално е занемарен. Пари в спорта няма."

Бисер Ефремов е треньор по футбол в детско-юношеската школа на ФК "Монтана". От работата му с децата още в ранна детска възраст вижда, че изпитват огромно желание да спортуват. След това обаче връзката се губи.

"Може би тези средства за масова комуникация, това е глобален проблем. Децата в пубертетна възраст по-трудно ги мотивираме да спортуват. Но с всички средства, каквото можем, се опитваме да ги поощряваме да спортуват. Защото знаем, че спортът е здраве", каза Бисер Ефремов пред сътрудника ни Любо Андреев.

За да могат децата постоянно да са ангажирани с масовия спорт, трябва държавна подкрепа. Не по- малка роля има и семейството. Над 300 деца тренират в детския футболен клуб на Монтана. 

"Има изключително много талантливи деца в школата на Монтана. Нашата школа добре работи и произвеждаме добри деца, които след това успяват да се реализират. "

Лили Николова е председател на клуб по художествена гимнастика "Анелия" в град Мездра и дългогодишен треньор на клуба. 

"Имаше една много стройна система навремето, която започваше с ученическите спортни школи. Те бяха към министерството на просветата и те бяха за голямата масовост. Децата, които определено имаха някакъв талант, преминаваха в клубовете. В клубовете биваха наблюдавани, от всяка федерация си има хора, които знаят да гледат перспективно напред и тогава отиваха в разширени състави, в олимпийски звена, в национални отбори. В последствие тази система се разруши", каза Лили Николова.

Има  много държави, които инвестират в спорта, като Турция и Азербайджан. В Азербайджан, например имат тренировъчна зала с 16 килима. В България за спорта се дава много малко:

"2000 лева на година като ти дадат, какво точно ще направиш с тях. Ние нямаме база. Имаме на две места или три по-сериозна база за работа. Повечето клубове изнемогват. И въпреки това не спират."

Снимка: Община МездраТреньор и председател на шахматен клуб "Локомотив"- Мездра е Тошко Кирков. Според него пари в спорта има малко:

"Имам спонсор, един мой бивш възпитаник, който живее в Германия, той ни помага. Купува ни купи, медали. Светлин Младенов е, международен майстор", каза как се справя спортният клуб Тошко Кирков.

За 8 години възпитаниците на Тошко Кирков печелят 132 медала, от тях 32 златни. Това е в резултат на усилена работа всеки ден.

"В момента всичко е на пух и прах. При тази сложна политическа ситуация и борба много трудно могат да тръгнат нещата. Всеки на всеки е враг."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45