Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонните работници в действие- ще се съживи ли икономиката през лятото?

Снимка: Архив

През изминалата година под знака на пандемията, причинена от COVID-19, сезонните работници останаха една от най- засегнатите категории работещи. В сайтовете за търсене на работа почти изчезнаха подобни обяви. Забраните бяха категорични, а изискванията задължителни. Сезонната работа, по смисъла на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, е работа, която зависи от смяна на сезоните и е свързана с определено време на годината, посредством повтарящо се събитие или поредица от събития, свързани със сезонните условия. При тези условия необходимостта от работна ръка е значително по- голяма, отколкото при обикновени текущи работи. Надеждите за лято 2021- ва сякаш са по- големи от всякога и много от сезонните работници с нетърпение очакват да започнат работа по родното Черноморие или в чужбина. Ще помогне ли това на икономиката след кризата? За съжаление Северозападна България продължава да бъде трудна дестинация за намиране на работа за младите хора. Предвид този факт, много жители на региона търсят препитание в други населени места на страната или в чужбина. За някои от тях сезонната работа се е превърнала в начин на живот. Бисер Любенов от Видин работи като сервитьор в различни ресторанти вече почти 14 години. През зимата той работи в Банско, а през лятото- в Слънчев бряг. С него ни срещна Николай Хараламбов:


"Завършил съм средно образование, 2007 година досега съм по сезонните работи. Лятото на морето, зимата по планините. Имам и една зима в чужбина, като цяло ходих и в Ирландия, но предпочетох да си остана в България. Приятели и доста колеги са ми разказвали и реших и аз да пробвам и ми допадна. Сезонната работа си има предимствата, но има и своите недостатъци, както всяка една работа. Може би едно от предимствата е, че се сблъсквате с хора, които са отишли на почивка и повечето от тях са в добро настроение, докато в градовете не е същото и има доста по- напрегнати хора."- разказа Бисер Любенов.

Райна Ангелова от Мездра работи като главен готвач в заведение за хранене на студенти в столицата. От години през летния сезон тя работи и по морските ни курорти. Тази година, след отпадането на ограниченията тя отново ще се отправи към лятното предизвикателство, наречено "сезонна работа".

"Предизвикателствата са много- не изкарваш кой знае колко пари, но успяваш да ги спестиш, ако си спестовник. Подсигуряват ти квартира, храна, всичко. Другото е емоцията, плажа, въздуха, новите хора, новите приключения, всичко това те презарежда. Съчетаваш ги двете заедно. На мен примерно ми е удачно, защото аз излизам в отпуск цялото лято и ги съчетавам."

Георги Данаилов от Видин вече пет години работи като сезонен работник по родното Черноморие и във Великобритания. Той разказва кое го е накарало да избере сезонната работа преди години.

"Най- вече съм чувал позитивни отзиви от приятели относно плащането. Заплатите са в пъти по- високи, обаче това си има и друга страна, защото осигуровките рядко ги поемат. Много често се случва някой да каже, че ще те осигурява на 8 часа и да го изпълни. На морето много често се случва да нямаш почивен ден и да се работи 7 дни в седмицата."- каза Георги Данаилов, който тази година е избрал да остане в родния си Видин и да се откаже от предизвикателствата на сезонната работа.

Как ще повлияе върху цялостното състояние на икономиката започналото вече наемане на сезонни работници в различни отрасли през летния сезон? Това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Това са големите надежди на малкия бизнес да има раздвижване и да премине третата вълна, да се връщаме постепенно към някакви обороти, които са в рамките на 50- 60% от периода преди кризата. Има малко специфика в зависимост от вида на туристическите обекти- по- малките обекти като че ли по- добре се справят. Надяваме се да има един добър сезон, но това не е само надежда на хората от туристическия бизнес, а става въпрос за цяла индустрия."- обясни още Елеонора Негулова.

Какво казват здравните власти? Трябва ли да се ваксинират срещу коронавирус хората, които ще потърсят препитание като сезонни работници това лято или опасността е преминала- потърсихме д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ Видин:

"Не само за сезонните, а по принцип за всякакъв вид работници. Специално за тях, които ще ходят да работят предполагам в туристическия бранш, просто е желателно да се ваксинират. Това може да се направи и тук в града. Не е задължително, тъй като все пак ваксинирането е по желание."- уточни д-р Владински.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05