Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марая Цветкова, политолог: Виждаме подмяна, не промяна

Снимка: Личен архив


С малко над 24 % от гласовете партия "Има такъв народ" печели парламентарните избори, които се проведоха в неделя. Втора политическа сила е ГЕРБ-СДС, за която са гласували 23,51 % от избирателите, следвана от БСП с 13,39 %, Обединение "Демократична България" - 12,64, ДПС - 10,71, а коалицията "Изправи се! Мутри вън! получава 5,01 на сто от гласовете.

Случващото се е подмяна, а не промяна, коментира в "Посоките на делника" политологът Марая Цветкова.

Какъв е изводът от вота, какво показват гласовете на избирателите?

Все пак има разделение между мненията на хората и че този път нямаме еднолична власт, еднолично мнозинство, което да наложи управление така, както се опита да направи Слави, това показват гласовете. Аргументацията в парламента показва, че всяка партия, най-вече партиите от протеста, могат да пласират своите програми и кадри, но въпроса е в това, че Слави Трифонов се опита да наложи еднолично разговора за политиките и кабинета. Това не е демократичен тон

Промяна или подмяна? Как можем да тълкуваме хода на Трифонов с оглед на това, че освен експертизата, която се предлага, има и редица лица с опит в политическия живот?

Реално това е подмяна, не подлежи на дълбок анализ. Всички, които се прехласват по идеята за този кабинет, са свързани с НДСВ по някакъв начин, с ИТН или с Доган лично. Хубаво е да се внимава, когато се говори с такива чутовни хвалебствия по отношение на проектокабинета, защото се забравя за демократичните устои на една демокрация. Няма мнозинство, което да може самоцелно да предложи едно такова правителство, което да има мнозинството да си го гласува от собствената си партия. Това е налагане на кабинет - добре обмислен, но лош ход. Нека не забравяме, че Слави Трифонов има по-малко гласове, отколкото Борисов някога или Царя. Предложението му за премиер се свързва със странни обстоятелства - фирми, програми като ОПК, вкарването на кадри в администрацията, свързани с ДПС.

Ще получи ли необходимата подкрепа проектокабинета и възможно ли е управление, което няма мнозинство в парламента?

Някои от формациите заявиха, че няма да подкрепят този проектокабинет - Изправи се, Демократична България и БСП. Остава да видим дали ГЕРБ и ДПС ще подкрепят този кабинет, ще го обрисуват като продължаване на държавността, продължаване на стабилността, вземане на сложно решение в името на България. Не изключавам такъв вариант.

Представените приоритети и необходимите такива за стабилизиране на държавата:

Рецептата на сегашното управление я написаха хората от площада още миналата година. Гражданите казаха какво искат. Тази тема с изпращане на българин, българка и македонец в космоса е космическа глупост, хвърляне на космически прах в очите. Избегнаха се основните теми, а медиите започнаха да говорят за космонавти, не за за премахването на Гешев, за съдебната реформа. Това е демагогия.

Как можем да оценим дейността на ИТН до този момент?

Сериозен популизъм, това е. Все повече излизат наяве индикациите за задкулисни зависимост. Слави хубаво пише ядосани постове, но зависимостите все повече се виждат. Анализаторите подготвяхме почвата, но този проектокабинет потвърди онова, което малцина си мислехме и казахме.
Очакват ли ни трети парламентарни избори в рамките на тази година?

Конфигурацията е сложна. Не изключвам да се случи. Странно обстоятелство, но картите в момента са в ГЕРБ, Борисов и ДПС. Слави Трифонов не участваше адекватно на протестите, неговите министри не са част от протестите, не са изразявали гражданската позиция, която щеше да ги легитимира повече в публичното пространство, така че Слави е трамплин за ГЕРБ и ДПС - т.е всичко, от което бягаха хората.

Резултатът от изборите има ли значение за предстоящите президентски избори?

На този етап е почти сигурно, че Румен Радев ще ги спечели. Другата връзка е, че не знаем до каква степен ще се преконфигурират в парламента и какво правителство евентуално ще бъде съставено. Зависи, разбира се, какви кадри ще бъдат извадени от другите партии, но е важно той да бъде с добра репутация и запазено достойнство.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по-късно през деня заяви, че партията му няма да подкрепи проектокабинета, предложен от Слави Трифонов.  Борисов обясни, че ако ГЕРБ получат мандата за съставяне на правителство, ще го върнат и няма да предлагат свой състав на кабинет.От "Демократична България" призоваха партия "Има такъв народ" да преосмисли подхода си към съставяне на кабинет.  Председателят на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова предложи служебният кабинет да стане редовен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00