Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев: Няма да има нова Виденова зима

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС


Актуализацията на бюджета ще узакони мерките в борбата с пандемията, подкрепата на бизнеса, както и актуализацията на пенсиите, посочи в "Посоките на делника" основателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев:

"Има две много важни обстоятелства: устройственият закон за бюджета, който предполага, че задължително трябва да има такава актуализация, а второто са фискалните правила на ЕС, които бяха спрени от действие до самия край на годината. Реалността е, че относително скромното предвиждане на това какви ще бъдат икономическите процеси тази година е в основата, защото съответно бюджетът беше съставен така, а много голяма част от разходите бяха направени спрямо отделните движения в приходите, съответно плащания от резерва. В момента има необходимост да се запази фискалната дисциплина. Трябва да остане основното правило да не се надвишават никакви разходи без да има актуализация на бюджета. Важно е да се узаконят разходите, които са направени и ще бъдат направени. По-добре е да се направи по-рано, отколкото късно. Когато се правят след изборите, ще отнеме много време. Дори да има постоянен парламент, ще има неясноти какво трябва да се заложи".

Без актуализация е невъзможно повишаването на пенсиите, каза още икономистът.

"Това, което разработиха Гълъб Донев и екипът му, процентът е рационален. Има и други идеи, при които разходът за пенсии се увеличава с дори над 2 милиарда, а това е рисково за следващите години. В интерес на всички партии в парламента е да има актуализация на пенсиите, защото това е най-голямата група избиратели".

Според думите му има и други феномени в публичните финанси тази година, които трябва да получат по-добра перспектива.

"Обосновката на сегашния финансов министър е за риска от новата вълна на вируса. Важно е - така както бяха създадени мерки като 60/40, за туристическия бранш - когато продължат да действат неограничено дълго, то тогава се получава, че от бюджета на частния сектор се плащат пари, за да не работи. В актуализацията на бюджета има идеи как да се случи реорганизация на самия стимул хората да не работят".

За малките области актуализацията е по-важна, отколкото за силните центрове на държавата, обясни Станчев.

"Видинската област е с най-много пенсионери, най-ниска заместимост на работещите в момента с израстващи работници, ако мога така да кажа. От 2015 година пенсиите в България са възстановили своята покупателна способност, която е характерна за най-високите нива на покупателна способност на пенсиите от средата на 80те години на миналия век. За Монтана също актуализацията е по-важна, изобщо тези части на страната, където няма икономически центрове, които да привличат инвестиции".

По думите му ако до септември Националният план за възстановяване и устойчивост на България не бъде внесен в Брюксел, той ще се превърне в план за бюджетни трансфери от Европейския съюз за България през следващите 5-6 години.

"Най-важният ефект, че в сравнение с други страни, България ще има по-малка свобода на правителствено харчене. Плановете за възстановяване и устойчивост са допълнителни приходи към държавни органи и банки и след това към икономиката. Първите, които печелят, са онези, които управляват. Икономиката вече се възстановява - вижда се по всички възможни критерии. Независимо кога се внесе в Комисията, той няма да бъде за възстановяване. Ще има период за оценка от Комисията, някакви корекции. Но дали ще дойдат тези 13 % авансови трансфери, икономиката ще се е възстановила. Рискът е да се изгубят тези 13 % авансови, което не означава, че това е загуба на 13 % от цялата сума".

Покачването на цените на храните е основен и предхождащ инфлацията индикатор. Възможен ли е сценарий за нова Виденова зима

"Категорично не, но наистина има неща, които ще бутат нещата нагоре. В областта на търговията с електроенергия на българската енергийна борса, поради нейната частична изолация, са възможни резки повишения. Изключено е да има такова нещо, каквото имаше зимата на 90-91 и зимата на 96-97. Виденовата зима се характеризира с много висока инфлация, хиперинфлация, такава не може да има, тя е нормална ценова инфлация в момента. Част от политиките в ЕС, но и глобално - транспортните разходи, цените на горивата, а в Европа е т.нар Зелен план, всичко това ще вдига цените на суровините и всички останали цени. Но няма да е като 96 година".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05