Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Венцислав Бенов: Проблемът в МВР е системен

Снимка: Личен архив


"Проблемът е системен, защото най-отгоре са заменими хора. Дали е Борисов, Петков или Драганов, хората се сменят, а системата работи по този начин. Трябва да бъде променена, на първо време - деполитизирана. Полицията се оглавява от министър, от политическо назначение", каза в "Посоките на делника" адвокат Венцислав Бенов от Да, България.

Видеокадрите на полицейско насилие срещу протестиращи белязаха последните дни. Бруталните сцени предизвикаха остри политически реакции, а с това и въпроса, нужна ли е реформа в системата на МВР?

"Случилото се е пример за системен проблем: когато институциите - МВР и Прокуратурата - трябва да работят в полза на гражданите, това не се случва. За дни и седмици обаче се мачкат бизнеси и опоненти. Ако Прокуратурата си свърши работата, а полицаите бъдат наказани, това ще е превантивно и възпиращо за следващи такива прояви. В момента целенасочено се прикрива ситуацията, а това остава чувство за безнаказаност".

Председателят на Народното събрание Ива Митева свика извънредно заседание на парламента, което се проведе във вторник. До момента няма данни спрямо нито един от установените четирима полицаи, упражнили насилие над протестиращи на 10 юли миналата година, да е привлечен под наказателна отговорност или да е образувано наказателно производство, обяви служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който определи поведението на полицаите като престъпление. В пленарната зала депутатите изслушаха Рашков за предприетите действия за установяване на лицата, превишили правомощията си, наложените наказания и взетите мерки за недопускане на подобни прояви.

"Нямам особена вяра в институциите, че ще докарат развитието на проверките до присъда. От една година това се крие. СДВР има запис от първата седмица, скоро е пристигнал в Прокуратурата. От 10 юли вече е минала над година, но нищо не се е случило. Дори няма привлечени за обвиняеми. Днес Рашков каза, че не е уведомен да има привлечени полицаи. Правата на полицията в общи линии са добре регламентирани. Българският закон по отношение на тях е консеративен, не позволява прилагане на повече сила. Въпреки това, законът позволява, когато е установено престъпление, да се приложи пропорционално нужната сила за задържането. Въпросът с тази пропорционалност трябва да се разглежда спрямо всеки случай. Това, което виждаме на кадрите, е че пет човека бият един, който е паднал на земята. Това е зверство, унижение, превишаване многократно на правата, а всичко това се прави пред камера".

Според адвокат Бенов доброто функциониране на МВР е в основата на една проспериращата държава и за да бъде по-ефективно ведомството е нужна реформа.

"По отношение на деполитизацията - формално полицията е деполитизирана, но назначенията по върховете се случват на база политически пристрастия и лоялност. Хората вътре в системата да израстват на база на своите способности, а не на база лоялност и принадлежност към партия. В Грузия за 1 ден уволниха 40 000 полицаи, рестартираха системата с размах. Подходът е интересен - да се вкарат нови и млади хора, променя се начин на обучение, променя се моралът в работата, вдигат се заплатите, за да се бележи прогрес в борбата срещу корупцията и престъпността. Моделът при тях започва от КАТ. Вътрешните проверки се правят от Вътрешна сигурност, която е отделна дирекция, но де факто МВР проверява МВР. Ако трябва някой да бъде жертван, той е жертван. Проверки се потулват, докато не мине обществения интерес".

По темата за реформа в МВР Бенов допълни:

"Бюджетът е над 1 милиард, даже се увеличава всяка година, но няма увеличение на резултатите. Изводът е, че тези пари потъват. Там има огромен административен апарат, който е по-голям от униформените полицаи. Бюрокрацията се възпроизвежда. Трябва да има реформа, за да се намали. Властта се е преляла от официална в неофициална. МВР е в основата на държавата. Държавата не може да функционира без МВР. Работеща правосъдна система и работещо МВР - това е пътят към изчистването на корупцията във всички системи, към придаването на европейски блясък на държавата".

Разговорът с адв. Венцислав Бенов можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53