Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извор - селото с многото изворни чешми

14
Кметството в село Извор, община Димово
Снимка: радио Видин



Днес в "Добро утро, кмете", сме в село Извор, община Димово. Селото се намира на 223 метра надморска височина, в хълмиста област, близо е до общинския център Димово.

Името си селото получава от многото извори, които се намират тук и от които са изградени чешми. Само в Извор има 6-7 чешми, под селото също са много, има и много бунари с чиста вода. Горският фонд е около 8 000 дка, а землището на Извор е около 20 000 дка и се обработва от големи арендатори.
 
Извор е красиво и уютно селце, което, както и околните села, има основен проблем - обезлюдяване  и липсата  на работа. Въпреки това се наблюдава положителна тенденция - връщат се млади хора, има и семейства с деца. В селото живеят между 120-130 души.

В селото работи Дом за лежащо болни хора, в който работят местни жители. Земеделските производители също дават работа на местните. Има и пощенски служител, на половин работен ден. Като център на духовността, Изворският манастир събира вярващи от близо и далеч.

Иван Тошев е кметски наместник от миналата година, избран е на селско събрание от хората в селото:

кметски наместник Иван Тошев на село Извор, община Димово "...Стремя се да се справяме.. Бил съм старшина на рота преди години... Последните 1-2 години се връщат и млади, имаме и млади семйства.. Имаме Дом за лежащо болни, има и земеделски производители, така че тук безработицата е малка, сравнително малка... Проблемите са като във всяко село, проблемът с осветлението ни е решен... Надяваме се да положим и асфалт, имаме и градинка, която изграждаме  по ПУДООС... Имаме кабинет за лекаря, имаме си личен лекар, посещава ни, идва по домовете... Имаме програми, в които 3-4 човека гледат възрастни хора... Очаквам програми за работа за гледане на възрастни хора... Имаме и хора, които ползват храна от социалния патронаж.."


120 са жителите на село Извор  през зимата, а през лятото достигат до 160. Хората са отговорни за собственото си здраве, спазват се КОВИД-мерките, а когато имат нужда от нещо, се обръщат към кметския наместник:  

"Лекарят си има хладилник и ваксини, не знам колко е бройката на ваксинираните, но личният лекар извършва ваксинацията... Имаме млади хора и малки деца и ученици, те пътуват до Димово, идва  училищен автобус и ги взима... Последните 1-2 години идват да си купуват къщи и то интересът е предимно от млади хора, имаме интернет.. Хората ме търсят за всичко, всеки с проблемите си..", казва още Иван Тошев


Отоплителният сезон идва, изплащат ли се помощи за отопление и как община Димово подсигурява социално слабите хора? 

"Тепърва подалите заявления за отопление трябва да получат средствата, но това не е в моята компетенция..."


Иван Тошев с радост споделя, че има автобус, но не е всеки ден, защото пътниците са малко.. Повечето от земята е продадена, има и арендувана.. 

"1200-1300 лв е за декар земя, втора категория, това е една от най-добрите земи..."
 

село Извор, община ДимовоХората в селото се оплакват от честите аварии на водопроводната мрежа, обясни кметският наместник на Извор:


" Имаме водопроводна мрежа, обаче е стара, строена е 50-те години, етернит, и сега при топлото време се пука, постоянно аварии... Трябва да се направи проект и да се ремонтира.."



Манастирът "Успение Богородично" и хотелът към него привличат поклонници и туристи, манастирът е център на духовността и просвещението в този край:
 
"Правена е еко-пътека, имаме и манастир, там идват постоянно хора, има и хотел, отделно от манастира, красота е, постоянно идват хора от други места.. Отец Василий направи толкова много за манастира...Нашият празнтик е на Спасовден, първата събота след Спасовден..."

църкваВ село Извор е построена църква "Възнесение Господне", преди няколко години й е правен ремонт, обновена е, а иконописите в нея са изключително ценни и красиви.









НЧ „Вельо Бурдашки - 1929“ село Извор, община ДимовоЦентър на духовната култура е Читалище „Вельо Бурдашки - 1929“, което през годините се опитва да запази  на фолклорните традиции, като песенно и танцово творчество,  казва секретарят Дамянка Павлова, която работи в читалището от 2012 година:


"Сега има само певческа група, тя  състои се от 10 човека, но след пандемията 2-3 жени отпаднаха...Участвали сме в много събори и фестивали.. През лятото правим различни конкурси с децата. ..В библиотеката имаме доста абонати, взимат по 7-8 книги..всичко ми харесва в село Извор .."



Хората, които живеят в Извор, не са настроени оптимистично за настоящето и бъдещето на селото си. Те споделиха и някои от проблемите, които според тях трябва да се решат:

"Ремонтирам си къщата, тя ми е наследствена, идвам тук през лятото.. Какво да се направи за селото, след като има 200 човека, повечето са пенсионери... Големите автомобили, които правиха газопровода, разбиха пътя ни, и сега ние си разбиваме колите...Но трябваше да го асфалтират след като си свършиха работа... Няма препитание, искаме да се направи проекта за ВиК мрежата..." 

Още за живота в село Извор може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05