Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поскъпват основни храни- защо и докога?

Снимка: Радио ВИДИН

Ускорено повишение на основни хранителни и нехранителни стоки и услуги отчете КНСБ. Близо 17 месеца от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.) се наблюдаваше задържане на общия индекс на потребителските цени, което основно се дължеше на свитото потребление и по-високата безработица, намаление и задържане на ниски нива на международни котировки на петрола и природния газ, а оттам и на вътрешните цени на бензина и горивата, съобщават от КНСБ. От средата на настоящата година трендът се обръща и синдикатът отчита растеж на цените и драстичен скок в цената на някои стоки, като тази на олиото. 

Проучването се спира върху 32 стоки от потребителската кошница. Освен олиото, което регистрира сериозен срок на годишна база, тенденциите са притеснителни и при основни плодове и зеленчуци- краставици, домати, пипер, зеле и други. Ръст има и при цените на хляба, брашното, месата. Сред нехранителните стоки е отчетен ръст и при бензините.

"Спрямо нашата анкета, направена във всички областни градове на страната, имаме ръст на олиото с 43%, ръст при цените на краставиците с 36%, ръст в цените на доматите с близо 20%, 24% ръст при цената на червен пипер, съответно осезаем ръст с 18% имаме при зеле и моркови. От плодовете мога да спомена 24% поскъпване на праскови, при пилешко месо- 8% ръст и вече така друга основна стока на нашата трапеза хлябът- близо 5-процентен ръст, брашното и то със 7%. Според нас това поскъпване се очаква да се задържи, да, тъй като наблюдаваме един осезаем ръст в цените на международните пазари на петрол и на природен газ. Отделно това, което наблюдаваме и следим, са данни, изнесени от министерство на земеделието, храните и горите, които също отчитат възходяща тенденция в цените на основни суровини като царевица, пшеница, слънчоглед. Отделно трябва да споменем, че тази година имаше и значителни щети върху реколтата и редица производители не успяха да реализират своята продукция и не на последно място ръстът на цените, според нас, се обуславя и от настъпващата либерализация на енергийния пазар и ръстът на електроенергията за бизнеса", каза Росица Макелова- научен секретар в Института за социални и синдикални изследвания /ИССИ/ към КНСБ.

"Олио си купувам на промоция, иначе в другите магазини е три и нещо, ама човек си избира откъде да си пазарува. Поскъпнало е наистина, ама не може да се борим с това. И хлябът е поскъпнал. Хляб не ядем, че има глутен... Купуваме пълнозърнест или пак на промоция, иначе е поскъпнало- сирене, кашкавал. Всеки си прави сметка и се лишава от което може... Има увеличение. В олиото, захарта. При тази продукция голяма по тон жито от декар значи има нещо отгоре нередно... На всичко. Олиото много драстично се увеличи- три пъти повече и оттук нататък като скочи електроенергията и всичко, пак хлябът се очаква много да скочи. Това, с което ще ни увеличават пенсиите, изобщо няма да го усетим. Това предварително е изядено. Цените много се вдигат. Плодове и зеленчуци също...", споделиха видинчани.

Високите цени на олиото се дължат основно на високата цена на слънчогледа, коментира Адриан Александров- управител на маслобойна фабрика във Видин:

"Всичко идва от цената на слънчогледа, която е в момента 1000 лева на тон, нова реколта. Ако поскъпва още суровината, нормално е олиото да поскъпва."

Цената на хляба още от май- юни започна да се променя нагоре, защото е увеличена цената на брашното, заяви Костадин Георгиев- председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана:

"Друг фактор е повишаване цената на електроенергията и цената на електроенергията влачи след себе си много от консумативите, които се работят. Т.е. всички неща, които са свързани с хляба, имат повишение на цените."


Очаква се пшеницата тази година да е с цена 400 лева на тон, за разлика от миналата година, когато е била 250 лева. Ако това се случи, брашното ще бъде с нови цени, което ще доведе и до увеличение в цената на хляба.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45