Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартен Калеев: Само през духовността България ще намери верния път

Снимка: Мартен Калеев, Личен архив

Едва 14% от българите оценяват отминаващата година като добра за България. Близо половината гледат по-скоро с оптимизъм към следващата, показват резултатите от изследване на социологическа агенция "Тренд".

За уроците от изминалите 12 месеца, за изводите от 2021 година и за цената на пропуснатите възможности, в "Посоките на делника" разговаряхме с Мартен Калеев, писател и общественик, почетен гражданин на Монтана, творец и председател на дружеството на писателите в област Монтана и главен редактор на Алманах "Огоста".

Радио ВИДИН: Изпращаме дълга, тежка година, с криза в политиката, с криза в здравните отношения. Какво можем да заключим от последните 365 дни?

"Това, което правим, е един разговор за човечността. Тя не би могла да се измери като касова бележка, която като си купиш артикул, то ще бъде оказано с цена, с етикет. Изтъркули се и този календар в равни безумни щения кой за власт, кой за пари, кой се тръшка, че не е удоволетворен от себе си. Големият въпрос, който ще седи за тази година, а надявам се - и в следващите, е какво е онова, което ни ожесточава? Ако искаме да го измерим, да го затворим в конкретика, това не би било възможно. Но всеки сам за себе си би могъл да си отговори, че в стремежа си да си осигурим абсолютен комфорт, обградени с непукизъм и безхаберие, това само отваря и осигурява комфорт на традиционните мерзости, които така или иначе човешката същност притежава в себе си".

Изключителното ниско ниво на ваксинация. Какво показва с това България пред света?

"Няма по-голяма сила от подозрението. Тази обща мнителност, че някой ни преследва, че някой се интересува от дълбоко скритите данни от нашата клетка, от нашия мозък, това е характерно за българина. Не само защото историята ни е такава, българинът си е патил много. Неизбежно е да сме такива. Тези неща обаче сега се случват с по-голяма интензивност. Не можем единствено да се въртим в един омагьосан кръг, докато си казваме "кое си струва, кое ни е свещенното право". Световната медицина с това разполага, това предлага. Намират се хубавци, които мислят, че са мъдри, велики, посяват семето, което ни прави подозрителни. Като българи, като нация, нашата човешка същност, всичко това просто не позволява да дадем отговор на въпроса, защо сме най-ниско ваксинирани. Това има ли връзка с това, че сме с една много ниска производителност на труда, с една окаяност и бедност? Колкото и да казваме, че в исторически план сме били много велики, това не ни върши работа".

Има ли надежда, че 2022 ще бъде по-добра?

"Дали можем да бъдем оптимисти зависи от това колко критичен е човек към света и до каква степен е неговата наивност. Светът едва ли се интересува от верните отговори, иначе едва ли щеше да има тотални световни проблеми. Той продължава с шокираща арогантност да задава двулични въпроси с леката усмивка, с иронията... Истинският отговор и това дали ще се доверяваме зависи от това колко можем да разчитаме сигналите на нашата душа, доколко сме подготвени да седим в този делник с една устойчивост на мъдреците, които са разбирали, че не богатството прави истинския човек. Не съм против богатството, но тленните неща отминават, а след тях остават няколко изречения, от които ти става по-леко".

Винаги ли е била такава духовната визия на българина- недоверчива, противоречива, олицетворяваща прословутия образ на Бай Ганьо?

"Има жалони, които доказват, че българинът винаги е имал усет и желание да бъде духовен. Това го доказват онези, които са създавали университети, давали са огромни пари, за да има свобода, които все пак са си спомняли по някакъв начин и са възвеличавали нашата история. Един Славейков е пожелал да умре някъде далеч. Самият Вазов има текстове и споделяния, че иска да се махне от тази страна, но не го е правил. Имало е много други такива. Към днешна дата ми е все по-трудно да посочвам такива имена, защото духовният хоризонт на света се осветява от инфлуенсъри, съмнителни личности. В центъра на нашия прожектор, на духовния прожектор, на медийния прожектор, няма особено старание да бъдат показвани дълбочините на онези мислители от вътрешния свят... Има такива опити, вашето Радио е такъв пример, но в общ план, когато една минута национално време е заменено от шоута със съмнителни стойности... Просто никъде не виждам демонстрации на духовност, на това да живеем заедно, да се научим да се търпим, да отстояваме общ авторитет. Ако самият човек е смачкан, как като нация да имаме самочувствие? Ако ние отричаме всичко, ако се съмняваме във всичко, кой ще иска да говори или да има отношение с такива хора?"

Ще узреем ли да осъзнаем, че просвещението води след себе си политическата свобода, не политическата свобода- просвещение?

"В България се задава една такава нагласа, от която се разбира, че душата носи тялото. Ако няма духовност, дори в исторически план да сме изчезнали. В исторически план човекът - хомо сапиенсът се е появил на такъв етап, в който е могъл да заслужи това звание. Преди него е имало хомо еректус, други конкурентни животински видове, които са били по-изобретателни, по-зли, по-здрави. Шест животински вида от подобен род са били много по-устойчиви, било е по-възможно те да оцелеят, но е оцелял човекът. Изградил е няколко неща. Появила се е думата, изградил се е тотемът и знамето. Имало е символ, появила се е вярата, шаман, който е изповядвал ритуали. Появили са се религиите. Затова другите видове са изчезнали. Не са успели да постигнат духовното обединение под някакъв символ. Тези неща са се случили, защото духовният хоризонт е бил отворен. При нас се е случила еволюция. Мисля, че България ще претърпи еволюция. Особено ако младите си дават ясна сметка, че без духовността ще бъдат котва във времето, ще потъват към дълбините".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Яница Петкова: Все още сме в центъра на политическата криза

На извънредното заседание на Народното събрание членовете на служебния Министерски съвет, назначен от президента Румен Радев, положиха клетва пред депутатите. По-рано днес държавният глава подписа указа за назначаване на второто служебно правителство с премиер Димитър Главчев , а с друг указ насрочи за 27 октомври избори за 51-во Народно събрание...

публикувано на 27.08.24 в 12:03

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55