По-високи данъци и такси за видинчани: решението беше гласувано на последното за 2021 година заседание на общинския съвет.
Опозицията спекулира с размерите на увеличението, каза още той.
"Що се отнася колосалното увеличение, за което се говори - най-масовата такса беше 4 лева, за физическите стана 5. За юридическите беше 10 лева, пак стана 5 лева. Беше намалена, защото по закон нямаме право вече да ги делим на физически и юридически лица. Добре е да се чете повече, да се слуша, най-вече да се четат материалите".
Общинските съветници Огнян Ценков и Димитър Велков посочиха пред Радио ВИДИН, че ще отнесат казуса до областния управител, защото предложението е незаконосъобразно.
Според думите на Велков твърденията за незаконосъобразност са неоснователни.
"Обществено обсъждане беше проведено, има съответните протоколи, качва се на сайта. Не искам да коментирам тези неща, абсолютно ясни са. За да разберат гражданите, ще повторя: ние сме тези, които ще платят всички увеличения. Така като плащаме по-високите горива на бензиностанцията, по-високите цени на хляб, плодове и зеленчуци, така ще платим и по-високата цена на тока. Няма кой друг да го направи. Видяхте какво се случи с мораториума за цените на ток. Друг е въпросът, защо ние сме дължали тези данъци от 2008 така. И аз ги държах година на моето бюро предложението, надявах се на нещо по-добро да се случи, за да не стигнем дотам. Само за миналата година платихме 500 000 лева повече ток Общината".
Проверка в материалите от заседанието на Общинския съвет обаче показва, че на обществената дискусия, която се е провела през 2020 година, не са присъствали граждани, синдикати и местният бизнес.
Целият разговор с Генади Велков можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..