Все повече села в областта са пред изчезване. Една от общините с най-много застрашени села е Белоградчик. Всичко зависи и е свързано е с политическата воля, обясни кметът на Белоградчик, Борис Николов:
"Нищо друго, освен държавна политика, няма да помогне. Много съм мислил по този въпрос, защото ме вълнува. И изходът е само един- даването на пари под някаква форма, за да се задържи населението, няма да даде резултати. Тук въпросът е да бъде създадена инфраструктура и паралелно с нея разкриването в общината на работни места от държавата... Три неща 10 години вече ги повтарям на различни форуми, ама няма чуваемост, няма политическа воля... Ако държавата разкрие поне 50 работни места за ниско квалифициран труд в земеделието, животновъдството, ако променят закона и произведената продукция да я даваме на нашите социални заведения, така ще се развъртят нещата и ще потръгне. Хората ще започнат да се задържат тук, децата ще ходят на училище, хората ще бъдат осигурени, ще се лекуват...
Трябва да има и едно държавно предприятие, което да изкупува селскостопанската продукция от нашия регион, което да гарантира изкупуването на фиксирана цена...
На по-бедните, но талантливи деца, чрез едни държавни поръчки за издръжка, може да им се даде възможност за образование и после да се върнат например 5 години да работят в общината по договор.
Има възможности с много малко пари да се постигнат много добри резултати, но просто няма политическа воля..." Обезлюдяването е най-тежкият бич на хората и в област Враца. От една страна незаобиколим фактор в тази посока е застаряващото население, което увеличава индексите на смъртността с пъти над живородените деца. От друга страна, фактор за засилване на този процес, е липсата на работа, а от трета - недостигът на кадри.
Така бизнесът се оказва в омагьосан кръг, от който изходът е само един: изнасяне на производството далече от пределите на Врачанско. Примери в тази посока не липсват.
Според икономисти ниските заплати и евтината работна ръка също помагат за задълбочаването на процесите и прогонването на младите хора от област Враца далече от региона. Някои от тях поемат към София, други бързат към морето през лятото и после не се завръщат, а трети - решават проблема с еднопосочни билети на Терминал 2 на столичното летище. Малцина от завършващите средното си или висшето образование се навиват да останат само заради любовта си към родния край, защото са наясно, че с две минимални работни заплати не могат да отгледат деца, да си купят ново жилище или да карат хубава кола.
В областта има 123 населени места - градове и села, като половината от населението е концентрирано във Враца, а в селата по периферията все повече къщи остават необитаеми. Вероятно преброителите на НСИ ще кажат колко са реално живеещите в село Сараево, община Мизия, които преди последното преброяване са били 56. Малко повече - 70 души, имат адресна регистрация в романското село Караш, което преди години е било разтурено по медицински причини, а в момента е топ дестинация за притежателите на скъпи селски имоти.
Демографският срив е най-големият проблем и на област Монтана. Обезлюдяването е процес, който се наблюдава в последните години. Цели семейства и фамилии са напуснали региона. Монтана е една от трите области с най-голямо намаление на населението в последните 10 години, става ясно от преброяването през миналата година. Макар и от Националния статистически институт да не са дали окончателни данни за последните 10 години, областта се е стопила с около 35 000 души, което е колкото живеещите в момента в община Лом. Населението в област Монтана е към 115 000 души.
Процесът на обезлюдяване много трудно би спрял. Със сигурност жителите на област Монтана биха се върнали по родните си места, ако тук имат работа, добре платена, децата им да имат качествено образование, здравеопазването също трябва да се подобри. Сигурността на хората също. Всичко това, за да се случи1 ще трябва да има и намеса на държавата - с целенасочена политика за развитието на Северозапада. Около тази идея трябва да се обединят и депутатите от региона - нали те са избрани от хората тук, да им помагат и да решават проблемите им.
Интервютата с областния управител на Видин, Любен Иванов и кмета на община Белоградчик, Борис Николов, кметския наместник на село Каниц, Галина Вакарицова, анкета с граждани на Видин и още информация за ситуацията в областите Враца и Монтана- чуйте в звуковия файл.
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..