Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващите подготвят нов Закон за туризма- какво се случва със сектора?

Снимка: Колаж Радио Видин

Преди дни Илин Димитров, председател на парламентарната комисия по туризъм съобщи на среща с представители на бранша по Северното Черноморие, че Законът може да бъде готов в рамките на една година. Той уточни, че разработването му ще бъде реализирано съвместно с браншовите организации и бизнеса. По думите му в документа трябва да бъдат заложени основните положения за развитието на сектора, включително работещи правила за Националните ни курорти. Очакват ли успешна 2022 година от бранша и как приемат заявката на новите управляващи? Новият Закон за туризма ще стимулира обединяването на многобройните браншови организации в сектора и ще подпомага работата на националните курорти. Това заяви за БНР председателят на парламентарната комисия по туризъм Илин Димитров. Инициативата е на партия "Продължаваме промяната" и законът ще се работи съвместно с туристическия бранш, без да се бърза, за да бъде обмислен добре и да не се допускат грешки. Сформирани са работни групи, които ще започнат работа от следващия месец. В Закона ще бъде заложена и част за националните курорти, която да бъде така написана, че да работи за националните курорти, а не да усложнява дейността им. Деветте процента ДДС се задържаха, което е глътка въздух, мярката 60/40 също. Сега най- спешното е тези 35 евро, които трябва да бъдат доплатени на туроператорите. По тази мярка туроператорите получаваха по 35 евро за всяка заета седалка в чартърен полет до България за периода от 1 юни до 31 декември 2021 година.

"С приемането на 35-те евро сме изпълнили всички възможни краткосрочни мерки, които сме заложили в коалиционното споразумение. Мярката е минала на първо четене и парите са обещани. 25 млн. лева са заложени с ретроактивно действие. Относно стратегическите мерки- имаме една основна задача и това е да направим един нов Закон за туризма."- подчерта Илин Димитров

Как от браншовите организации коментират готвените от управляващите промени и търсени ли са за позиция- потърсихме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Необходимостта от закон е супер належаща, защото той от доста години не е пипан като и голяма част от него е меко казана несъвършена спрямо действителността. Имаме наисдтина остра нужда от промяна в Закона за туризма. До момента от нашата организация не сме търсени и не са искани мнения от нас по дадени въпроси за изработването на този Закон ... 2022-ра година стартирахме с получаването на субсидии, които са в мярката за 30-те милиона. Първите 30 милина вече са изплатени, а за вторите 30 милиона вече сме кандидатствали, приключи и последната мярка- 6 милиона, която беше за туроператорите, които все още не са възстановили напълно сумите към своите клиенти. това, което трябваше да изпълни Министерството към момента със заварено положение на програмите, до момента това е свършено ... До момента фалит, като фалит на колеги все още няма. Има затворили колеги, които са преустановили дейност, но фалирали и обявили фалит до момента все още няма."- обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

Ина Тонина е екскурзовод, родом от Чупрене- собственик на туроператорска фирма. Ето как започва за нея новата туристическа 2022 година:

Колкото и да е неприятно за мнозина, 2021-ва година тръгна много силно по посока чужбина. Хората пътуват и то много силно пътуват, аз бих казала една много силна година, един много силен сезан. Всичко живо хукна нанякъде и то нанякъде, където няма маски, няма ограничения, няма изисквания. Това е Кения, това е Занзибар, това са Малдиви, Доменикана и други. Хората пътувато и имат желание да пътуват, с какво обаче България може да влезе като привлекателна дестинация? Ситуацията в бранша наистина е тежка, защото колкото и да се правиха някакви опити те са козметични. Нещата не могат да бъдат предвидими. Всичко е организирано, вкарани са едни пари и е направена организация. В един момент поставят някакво условие, което създава пречки. Затова и хората избягват да работят дългосрочно."- обясни Ина Тонина.

Потърсихме и Красимира Асенова, управител на пътническа агенция във Видин. 

"Леко раздвижване се усеща и то ще продължи най- вече след март месец, според мен. Явно сега има притеснение заради допълнителни разходи от зимата и консумативи. Пандемията оказа влвияние и то се събраха нещата. Получихме една помощ, която горе- долу ни задържа на повърхността, така че се надявам и мерките, които взимат с новите промени да ни помогнат на дейността, особено в този регион, в който много трудно се работи."- каза Красимира Асенова

Преди дни Европейската комисия представи план-графика на прехода за туризма. Той е създаден съвместно с участниците в туристическата екосистема, в който подробно се описват ключовите действия, цели и условия за постигане на екологичния и цифровия преход и дългосрочната устойчивост на сектора. Комисията прикани участващите страни да се включат в неговото изпълнение. План-графикът на прехода призовава туристическата общност да приложи мерки в двадесет и седем области, включително и подобряване на практиките за обмен на данни, за да се даде възможност за нови иновативни туристически услуги и да се подобри устойчивото управление на дестинациите. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05