Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красен Станчев: Антикризисните мерки няма да помогнат срещу инфлацията

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

Какъв ще е ефектът от антикризисните мерки, предлагани от управляващите- в "Посоките на делника" търсим мнението на икономиста Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.

"Повечето от тези мерки са следствие на обещанието още преди изборите, но и при съставяна на бюджета от началото на годината, в ситуация на растящи цени всички да бъдат спасени от всичко, което ги очаква, което не може да стане". 

Според Красен Станчев предлаганите мерки няма да помогнат за справяне с инфлацията. Когато има растящи цени, вътрешните причини са значително ограничени  и те са свързани предимно с разходите на бюджета. Ако някой иска да се справи с инфлацията, тези разходи трябва да бъдат ограничени, а това не се предвижда в изброените мерки:

"Ако тръгнем отзад напред, от пенсионерите, това е вид социална помощ, това не е политика за справяне с инфлацията. Ако е социална помощ, то тогава е възможно да има друг подход, например да се помогне само на онези, които по някакъв критерий трябва да имат реален доход, гарантиран минимален доход, има такова понятие в социалната политика  и е изчислено от колеги от Института за пазарна икономика, че увеличението на тези помощи, адресирани към онези, които действително имат нужда от тях, а не към всички, както е с помощите на деца, с акцизите и така нататък, би извело от националната черта на бедността някъде около 280-285 000 души. Сред бедните в България по този критерий, те на са бедни по други критерии, бедните в България биха намалели значително. Съответно индексът за социално неравенство, така нареченият "коефициент на Джини", би трябвало да се подобри и да стане някъде на равнището примерно на страните от Нова Европа, Вишеградската четворка, но това не се прави. Всъщност, няма идентифициране на онези, които биха се нуждаели от някаква помощ. Що се отнася до средствата за бизнеса, независимо дали става дума за електричество или не, те са също доста съмнителни, защото в крайна сметка онова, което се предлага в момента, означава отново помагане на абсолютно всички, докато някои отрасли, и то почти всички отрасли, очевидно се справят и без такива помощи. Поради простата причина, че цените на онова, което те предлагат на българския, на европейския и на световния пазар, също се качват. Така че, аз не виждам по какъв начин всичко това довежда до някакви фундаментални решения".

Според Красен Станчев тези увеличения ще бъдат "изядени" от инфлацията, както вече се е случило през 2020-та и 2022-ра година:

"След време ще се окаже отново необходимо да се помага на някого и това ще доведе до правителствена криза, което не означава, че следващите, които ще дойдат да управляват страната, ще могат да върнат лентата назад и да преустановят действието на тези мерки, които в момента се предлагат. Има доста неясноти в доста неща. Не е ясно например защо трябва да се помага примерно с разходите за гориво, както и за електричество разбира се, защото в този случай онези, които са по-заможни, са в повече субсидирани от дадената политика. Другото, което не е ясно, ако се правят такива политики примерно с намаляване на акцизи за всички, то трябва по някакъв начин всичко това да бъде компенсирано с други приходи в бюджета, а тези приходи не е ясно откъде ще дойдат".

Според Красен Станчев, за да се справи държавата с инфлацията, трябва да бъдат замразени доходите поне в администрацията, а социалните политики да се насочат към онези, които действително имат нужда от тях.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45