Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев: Антикризисните мерки няма да помогнат срещу инфлацията

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

Какъв ще е ефектът от антикризисните мерки, предлагани от управляващите- в "Посоките на делника" търсим мнението на икономиста Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.

"Повечето от тези мерки са следствие на обещанието още преди изборите, но и при съставяна на бюджета от началото на годината, в ситуация на растящи цени всички да бъдат спасени от всичко, което ги очаква, което не може да стане". 

Според Красен Станчев предлаганите мерки няма да помогнат за справяне с инфлацията. Когато има растящи цени, вътрешните причини са значително ограничени  и те са свързани предимно с разходите на бюджета. Ако някой иска да се справи с инфлацията, тези разходи трябва да бъдат ограничени, а това не се предвижда в изброените мерки:

"Ако тръгнем отзад напред, от пенсионерите, това е вид социална помощ, това не е политика за справяне с инфлацията. Ако е социална помощ, то тогава е възможно да има друг подход, например да се помогне само на онези, които по някакъв критерий трябва да имат реален доход, гарантиран минимален доход, има такова понятие в социалната политика  и е изчислено от колеги от Института за пазарна икономика, че увеличението на тези помощи, адресирани към онези, които действително имат нужда от тях, а не към всички, както е с помощите на деца, с акцизите и така нататък, би извело от националната черта на бедността някъде около 280-285 000 души. Сред бедните в България по този критерий, те на са бедни по други критерии, бедните в България биха намалели значително. Съответно индексът за социално неравенство, така нареченият "коефициент на Джини", би трябвало да се подобри и да стане някъде на равнището примерно на страните от Нова Европа, Вишеградската четворка, но това не се прави. Всъщност, няма идентифициране на онези, които биха се нуждаели от някаква помощ. Що се отнася до средствата за бизнеса, независимо дали става дума за електричество или не, те са също доста съмнителни, защото в крайна сметка онова, което се предлага в момента, означава отново помагане на абсолютно всички, докато някои отрасли, и то почти всички отрасли, очевидно се справят и без такива помощи. Поради простата причина, че цените на онова, което те предлагат на българския, на европейския и на световния пазар, също се качват. Така че, аз не виждам по какъв начин всичко това довежда до някакви фундаментални решения".

Според Красен Станчев тези увеличения ще бъдат "изядени" от инфлацията, както вече се е случило през 2020-та и 2022-ра година:

"След време ще се окаже отново необходимо да се помага на някого и това ще доведе до правителствена криза, което не означава, че следващите, които ще дойдат да управляват страната, ще могат да върнат лентата назад и да преустановят действието на тези мерки, които в момента се предлагат. Има доста неясноти в доста неща. Не е ясно например защо трябва да се помага примерно с разходите за гориво, както и за електричество разбира се, защото в този случай онези, които са по-заможни, са в повече субсидирани от дадената политика. Другото, което не е ясно, ако се правят такива политики примерно с намаляване на акцизи за всички, то трябва по някакъв начин всичко това да бъде компенсирано с други приходи в бюджета, а тези приходи не е ясно откъде ще дойдат".

Според Красен Станчев, за да се справи държавата с инфлацията, трябва да бъдат замразени доходите поне в администрацията, а социалните политики да се насочат към онези, които действително имат нужда от тях.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05