Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителят Милена Георгиева: Хората ходят на работа, аз ходя на училище и така цял живот

10
Снимка: личен архив
В навечерието на 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в "Калейдоскоп" гостува Милена Георгиева,  дългогодишен учител по български език и литература ППМГ "Екзарх Антим Първи" във Видин. Тя е носител на най-високото почетно отличие "Неофит Рилски" за цялостна професионална дейност в областта на училищното образование. Родена е в Разград, детските и юношеските ѝ години минават в Шумен. Израства в учителско семейство. Баща ѝ е учител по математика и по физика, а майка ѝ по български език и литература и по френски език. И някак си съвсем естествено Милена продължава семейната традиция. Завършва езикова гимназия със засилено изучаване на  руски език. Единственото ѝ желание е да бъде приета "Руска филология". Успява да влезе и да завърши с отличен успех.

 
Промените през 1989 година водят до други приоритети и изучаването на руския език в българските училища намалява.  Милена Георгиева завършва втора специалност  "Българска филология". След което се занизват поредица от  курсове и допълнителни обучения. Първото ѝ работно място е в Техникума по механотехника във Видин, след това в училище "Христо Ботев". 13 години от професионалния ѝ път преминават като учител по български език и литература в ГПЧЕ "Йордан Радичков" Видин. След успешно издържан конкурс работи две години в българо-унгарското училище в Будапеща.

От 7 години преподава български език и литература  в математическата гимназия във Видин.

 
РОДНИЯТ ДОМ
"Докато има човек къде да се връща някак си по-здраво и по-стабилно стоим на тази земя.
Аз съм от поколението, за което четенето беше потребност. Мога да кажа от позицията на годините, че съм имала едно хубаво детство... Обичам да се връщам в спомените си в Шумен... Това е край, който ти дава спокойствие и усещане, че си у дома си."

ПЕДАГОГИКАТА
"Скоро си мислех защо съм избрала това и педагогиката като направление, може би има някаква  закваска, това че човек излиза от семейство на учители има значение.  Това беше моят свят, светът на семейството ми. Имам усещането, че цял живот съм ходила на училище и сега работя в училище. Хората ходят на работа, аз ходя на училище и така цял живот. "


РАБОТАТА

"Да, аз съм облагодетелствана, че работя с ученици, за които ученето не е някаква далечна материя. В същото време това е много отговорно и изисква да си винаги на ниво. Убедила съм се в това, че първо, учителят трябва да бъде професионалист, първо, учителят респектира със знания, с подготвеност, с академична подоготовка, която така да я пригоди, че да бъде леснодостъпна за учениците и някак си да уцелиш баланса да изискваш, а в същото време в часовете да е приятно, полезно и в същото време да провокираш учене и още и още... В днешно време да спечелиш доверието на учениците, че знаеш, че можеш, че ще посочиш правилния път изисква усилия, много повече усилия отколкото преди години, но направиш ли го - значи успехите са ей там, на една ръка разстояние...

Стремя се, не зная дали съм се научила, да не обръщам голяма  внимание на всичко, което казват хората, да отсявам, да се интересувам от това, което казват за мен хора, които ценя и хора, с които заедно работим на една нива... Не се научих да съм безразлична, и слава Богу, към това, което се случва в часовете. Не съм безразлична с това, което става с учениците ми в съвместната ни работа и така трябва да бъде... В момента, в който се настани рутината в работата на когото и да е, това е началото на края като професионалист... Работата ми ме кара да чувствам, че живея пълноценно. След толкова много учителски стаж продължавам да се вълнувам за това, което се случва в работата ми, извън работата ми и съм учител, който не спира да се интересува от новото - новото около мен, новото в професията ми,  новото в образованието."




РАЗМИСЛИ НА ЕДИН УЧИТЕЛ
"Уча ги на грамотност, на отговорност и дисциплинираност, да държат на думата, да уважават човека, който е срещу тях, да се уважават помежду си, да уважават себе си, да се защитават, да живеят и с мисъл за себе си.  Да уважаваш не означава да се страхуваш. Човек има нужда да чува похвалата, добрата дума и то на момента. А това "Ти си знаеш" нито топли, нито поддържа, нито дава стимул да продължиш..Човек трябва да бъде похвален, да чува, че се е справил добре, за да продължи напред..."


ЛИТЕРАТУРАТА
"Литературата е емоция и когато чрез емацията стигнеш до тези изводи как и по кой път да тръгнем, и кой е печелившият избор, мисля, че сме постигнали целта си, ако успеем това да го направим. "


Повече може да чуете в прикаченото интервю с Милена Георгиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25