Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ослен Криводол - селото с чиста природа, древна история и екологична храна

Набират се средства за изографисване на новата църква в селото

13
Снимка: радио Видин


Село Ослен Криводол се е сгушило в  пазвите на Стара планина, заобиколено от върхове и скални масиви. 150  са къщите в селото. Тук живеят 120 души, селото има положителен прираст, тази година се очаква да се роди второ бебе в селото. 20 деца има в селото, те пътуват с училищния автобус до Мездра, където учат. През 1969 година училището е закрито поради малкото хора, останали да живеят в селото.

Днес се наблюдава обратният процес - младите хора се завръщат към изоставените родни къщи и започват да преоткриват красотата на природата, чистия въздух и вода.


Общинското ръководство полага грижи хората да се чувстват добре, да имат нормални условия за живот,  здравни грижи, културни събития, работи се по проекти и се съхранява старинния облик на селото.


Кметски наместник на Ослен Криводол е Роман Иванов, първи мандат, и вече от 5 години постоянно живее тук. 35 години е живял в София, занимавал се с научна дейност в БАН, имал е собствен бизнес. Има богат опит, който  сега му е от полза.
 
Само за две години са реализирани няколко проекта в Ослен Криводол. Роман Иванов сам пише проектите, помага му и неговата съпруга. Разказва за най-важните и неотложни неща, които предстоят в селото:

"Предстои църквата да открием, за нея събираме средства, много хора се отзовават. Тя е готова в груб строеж, сега предстои иконописването, иконостаса да се направи. В лицето на община Мездра имаме голям поддръжник, тя ни отпусна 7 хил. лв. за външното оформление... Много частни дарители имаме.. Искаме да направим иконостаса зидан.. да не е класическия дървен иконостас... Имаме и стара църква, тя е национален паметник на културата, Пимен Зографски я е зографисвал, но иконитe са съхранени..."

Хората се надяват на храмовия празник на 6 декември църквата да е готова и да отвори врати.


Древен тракийски светилищен комплекс, подобен на Бегликташ, с множество скални изображения и надписи, е открит в местност край село Ослен Криводол. Археологическата находка се намира на 2 км южно от селото и е възможност населеното място да бъде посещавано от туристи. Първоначалните проучвания и документиране на комплекса са проведени, предстоят допълнителни археологически дейности, разказва Роман Иванов:
 

"Съвсем случайно попаднахме на едно светилище... Датират го преди 13-15 хил години ... Има древно изображение на богинята  Майка.. Доста голям е светилищният комплекс.. Има провиралки, скални рисунки, това предстои във времето да се проучи... Предстои  да направим училището като база и целогодишно да работи и децата да остават да преспиват. Ние сме "банка", изобилстваща от редки находки, растения .

За тези 2 години направих малко неща, може още да се направи. Възстановихме старата сграда на кметството, направихме цялостен ремонт...ф Сега имаме реновирана сграда... На горните етажи имаме читалище и библиотека, лекарски кабинет, зала за йога...".

Село Ослен Криводол е буквално като резерват с множеството стари къщи, огради и улици.
Сградата на кметството е строена през 1930 година, днес тя е възстановена и реновирана по проект "Малки местни инициативи", в нея вече се подрежда и библиотеката. Възстановено е и читалището - Народно читалище "Развитие - 1931 г.". , което през 1969 година е било закрито, поради факта, че много от хората са напуснали селото. Днес младите хора се връщат по родните места, разказва кметът: 


 "Идват млади хора, идват и купуват къщи, имаме англичанин , американец...Това дава едно развитие на селото ..Тази година имаме бебе, чакаме още едно бебе, имаме положителен прираст... Намеренията са ни да направим компютърен клуб, имаме компютри, чакаме по-силен интернет ,имаме много идеи занапред..."

В село Ослен Криводол няма безработица,  по-голяма част от хората пътуват и работят в Ботевград, в Мездра, в София. Някои работят в селото по социални програми в помощ на възрастни хора, но те са малко, обяснява Роман Иванов:


"Нямаме голяма безработица, 3% е в община Мездра... Искаха хора за разкопки и нямаше хора... Приех един такъв почин - да идват лекарите тук, дойде офталмолог, направи им безплатно очила... Направиха им се зъбни протези на хората, сега обмисляме за ендокринолог да дойде ... Имаме йога клуб, идват и се чувстват добре хората..."
 
Роман Иванов предвижда в селото да идват и други лекари-специалисти, които да преглеждат местните хора, като кардиолог, ревматолог и др. А смъртността на населението тук е най-ниска в община Мездра. 

150 са къщите в село Ослен Криводол, от тях 50 са пустеещи, 50 започват да се ремонтират, все повече има интерес към селските имоти, това вдъхва кураж на Роман Иванов, който вече пета година живее в селото: 


"Най-младите се връщат и ремонтират къщите си, те са и от София, има трайна тенденция да се заселят в селото... Занимаваме се с биоземеделие вкъщи и местните започват да се допитват до нас, това е най-вече здравословно ... Тук имаше пчелин, който изнасяше за Япония мед и бе направил изследвания и се оказва, че нашият район е най-чистият... Всичко се ражда, включително и тропични растения, само маслините не издържаха, иначе киви, арония, див кестен ..Отглеждаме стари сортове, възстановили сме ги от бабите и има обмен в селото и сме като семенна база ...Пазим старите неща и ги почитаме."




Инфраструктурата в селото е необходимо да бъде подобрена, за тази година се очаква една улица да бъде асфалтирана, трябва да се обнови водопроводната мрежа,  смята кметският наместник.
 
В селото има два магазина, идват и лекари на място и ги преглеждат,  разказват хората пред  Николай Хараламбов:



 
 "В миналото селото е било средище като околия, с много хора...Тук се отглеждаше абсолютно всичко..Сега са много малко хората, връщаме се, за да гледаме възрастните си родители...Кметът ни организира очни прегледи, зъболекари...Имаме улици в окаяно състояние, като почне да вали е някакъв ад......Имаме деца, имаме и бебе на 1 месец....Кметът ни е много добър, селото заприлича почти на град, изцяло животът се промени...Трябват ни парички за откриването на църквата... Спокойно се живее, но няма работа за млади хора... Имаме нужда от работа ..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05