Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък

Росица Кирова: Омразата стана водещият двигател в правенето на политиката

Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент

Снимка: БГНЕС

Днес народните представители дебатират по внесения от ГЕРБ вот на недоверие срещу правителството. Опозицията посочи като мотив финансово-икономическия провал на кабинета. Бившите управляващи смятат, че коалиционните отношения се регулират с натиск, а подкрепата за кабинета се осигурява с пазарлъци.

До поредната политическа криза у нас се стигна след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов изтегли своите министри от правителството и обяви, че снема доверие от премиера Кирил Петков и министъра на финансите Асен Василев.

"Политическата обстановка е отражение на здравето на нашата нация. Не ме учудва нищо от това, което се случва, натъжава ме. Не би трябвало да ни отчайва, защото ако всички се откажем да положим усилия, нищо няма да се промени. Чакам по някакъв начин разум, който да ни обедини. Разум между онези, които трябва да си говорят в парламента и на всяко едно друго място, където има публични институции. Прекаленото делене на партии, партийки, леви, десни, фракции и т.н. в един момент ни доведе до състояние, в което омразата стана водещият двигател в правенето на политиката, а не трябва да е омразата, а съзиданието. Българите са изключително уморени от поредицата избори, които не произведоха нищо различно и които през последната една година ни дадоха изключително пагубно за държавата управление", това каза в "Посоките на делника" заместник-председателят на Народното събрание и депутат от Видин Росица Кирова и добави:

"Попаднахме в ситуация, в която много хора дойдоха да се учат в парламента на каквото и да е. Би било много жалко, ако ви разкажа как се редят на опашка в столовата и какво правят едни млади хора, които ни управляват, защото е срамно. Това е управлението на държавата. Политическият живот в страната и това, което се случва в момента, не ме радва. Хората не живеят по-добре. Ако има нещо порочно и неставащо в модела, то трябва да се смени и да се изкорени, но не по този начин. Това, което се случва е тревожно, това е положението в политиката в момента. Всички формации в Народното събрание представляват някого, представляват група граждани, които са ги избрали и изпратили там. Няма как да им кажеш напуснете, махнете се, защото те имат своето основание да са там. Би трябвало с тях да се опиташ да разговаряш, би трябвало да се опиташ да ги убедиш в правотата си, да ги приобщиш към към някакви общи цели. Аз това не видях в това Народно събрание. Предстои ни една много тежка, трудна, турбулентна седмица. Не зная какво ще се случи, ще разберем. Изключително уважение изпитвам към Никола Минчев. Като колега и председател на Народното събрание работихме с него чудесно. Той обаче стана жертва на собствения си премиер и на инструкциите, които получаваше от парламентарната си група."

Народният представител от гражданската квота на ГЕРБ-СДС даде своята прогноза и за развитието на политическата криза:

"Искрено се надявам едни нови предсрочни парламентарни избори да произведат нещо различно. Това, че имам надежда обаче не означава, че така ще се случи, за голямо съжаление. Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент. Политическите формации ще бъдат почти същите, ще се разменят част от процентите. Политическата формация, от която аз съм кандидат от Видин, коалиция ГЕРБ-СДС, ще запази лидерската си позиция и в следващия парламент. Ще увеличим депутатите, които имаме, но това няма да ни даде възможност да управляваме самостоятелно, ако не намерим начин, път, мост и общи цели да се обединим с част от формациите в парламента. Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък, какво ще се случи при парламентарната рулетка, когато започнат отново да се връчват мандатите, около какви цели бихме се обединили всички заедно, бихме ли го направили като общество."

Мръсна игра ли се оказа българската политика?

"Аз все се надявам, че не е игра, надявам се, че е сериозно занимание за хора, които са направили нещо в живота, реализирали са нещо и биха искали да дадат нещо на обществото. Ако въпросът е по друг начин формулиран- има ли много мръсотия в политиката, да, има. Често пъти хора, като мен, които там попадат поради някаква кауза, която ги е водила през последните години, си задават въпроса "какво правя тук?". Най-лесно е обаче да се откажеш. Не приемам политиката като игра, в момента я приемам като едно тежко занимание и ангажимент към обществото, който не зная докъде ще ме отведе. Искрено се надявам обаче да видя резултат от това, което правя."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59