Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли да се реши проблема с пияните и дрогираните шофьори?

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

Пияните и дрогираните са сред основните причинители на тежки пътнотранспортни произшествия. Тези водачи несъмнено са заплаха за всички участници в движението, включително и пешеходците. Инцидента в София, където на кръстовище, загинаха две млади жени от Георги Семерджиев е ярък пример за опасността, която носят за обществото безразсъдните водачи. Вследствие на тежката катастрофа "Пътна полиция" започна акция срещу пияни и дрогирани водачи. Може ли да бъдат спрени пътнотранспортни произшествия предизвикани от пияни и дрогирани с кампания срещу тях? 

По-големият контрол рефлектира върху водачите, за да не пристъпват до управление на моторни превозни средства под въздействието на забранени вещества. Акцията във Видинско срещу пияните и дрогираните водачи протича успешно. Въпреки натоварения трафик, на територията на област Видин тежки пътнотранспортни произшествия през тази година няма. Изключение прави катастрофата между влак и камион на железопътния прелез до Гара Орешец, но там инцидента е от друго естество, коментира за Радио ВИДИН главен инспектор Владимир Герасимов началник на "Пътна полиция" Видин:

"...Показател за успеха на акцията е да намелят такива водачи, а не да се увеличат констатациите. Акцията протича успешно. Както е общоизвестно на територията на Видин пътнотранспортни произшествия няма тежки толкова много. Изключвам катастрофата с железопътния транспорт. Там нещата са от друго естество. Говорим за общинската и републиканската пътна мрежа, които се ползват от нас и от нашите съграждани и пътуващите. Въпреки летния сезон, който се характеризира с по-голяма интензивност на движението нещата са спокойни, на фона на цялата страна. Не трябва да се успокояваме, това е една променлива, която не може да се предвижда. Но със сигурност нашият контрол, нашите действия влияят върху тази работа. Когато си гледаме работата и се плануват и реализират и изпълняват дадените мероприятия без да се извършват хаотично и така просто за да се отчетат някакви резултати ефекта го има и е налице."


На територията на област Видин през първото шестмесечие на 2022 г. са станали общо 206 ПТП-та, при които има 4 загинали и 48 ранени. Най-голям брой пътни инциденти през периода са възникнали на територията на Община Видин - 140, без загинали и с 32-ма ранени. Несъобразената скорост е най-честата причина на инциденти на пътя-такива са 54 от катастрофите. Произшествията заради употреба на алкохол в област Видин са 11.


Наказанията за водачите употребили алкохол или наркотици са тежки, допълва главен инспектор Владимир Герасимов:

"Наказанията за управление след употреба на наркотици и за управление след концентрация на алкохол над 1,2 промила са посочени в Наказателния кодекс. Образуват се досъдебни производства, по реда на НПК се работи. Хората се явяват пред съд, ако се съберат достатъчно доказателства. А когато се касае за административно производство, наказанията са фиксирани в Закона за движение по пътищата, това е за управление след употреба на алкохол до 1,2 промила... Не мога да кажа, че не изпитваме трудности при налагането и изпълнението на самото наказание "лишаване" най-вече, за нас това е наше задължение да го приведем в изпълнение. Затрудняват ни, когато дадено лице откаже да си даде свидетелството за управление, когато се крие от органите на МВР, за да му бъдат връчени различни документи."


Управлението под въздействието на алкохол и наркотици дава на водачите лъжлива информация за сигурност и преценка на околната среда и ситуацията. Кампаниите за алкохол и наркотици трябва да са ежедневна дейност на служителите от МВР. Самите полицаи са обучени да разпознават различните участници в движението, които са употребили такива вещества, обясни за Радио ВИДИН Росен Рапчев експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата", бивш началник на отдел “Пътна полиция” в Главна дирекция “Национална полиция”:

"...Реално тези кампании не трябва да са кампании, а ежедневна дейност на самите служите от МВР. Също така отправям апел към гражданите. Гражданите са част от цялата система от пътната безопасност. Те са ползватели на тази система и следователно за да имаме сигурност, когато видим, че някой водач има агресивно поведение или неадекватно поведение, а ние понеже сме се разминали, това нещо е не на място, защото следващия човек, който мине след вас може да не се размине. И за това подавайте адекватно сигнали, когато имате съмнение, че дадени участници в движение се държат и се движат неадекватно. За да може да се реагира адекватно от полицейските служители. Сигналите се подават на телефон 112... Като бивш служител в системата на МВР, мога да кажа, че отдавна има контрол над тези водачи. Цялостната дейност на полицаите и обучението на полицаите, които извършват контрол на пътя съгласно правилата за движението по пътищата самите полицаи са обучени, как да идентифицират различните участници в движението, които според тях са употребили такива вещества. Заради това не задължително полицейския служител всеки един гражданин да го проверяват. Важно е да отбележим, че в България тя е една от малкото държави в ЕС, където полицейските служите отивайки на ПТП, особено когато има тежко произшествие с пострадали, задължително вземат проби на всичките водачи, както за алкохол, така и за наркотични вещества. Това в много други държави не се прави, в България се прави на абсолютно всяко едно ПТП."

Употребата на забранени вещества е пандемия не само в България, а в целия свят. Заради това проблемът с водачите, които карат под въздействието на алкохол и наркотици много трудно се решава, смята също експертът Росен Рапчев.

Според видински шофьориучастниците в движението, които са употребили забранени вещества трябва да бъдат по-тежко наказани за да бъдат предотвратени тежки инциденти:

"... Никога не съм пил, 100% има пияни и дрогирани шофьори, които карат във Видин... Това е убиец на пътя за мен. Седне, удари две ракии, качва се нашия, целия свят е негов - затвор, не глоба... Седнал си караш жена, деца, свои собствени, най-близките ти хора и си седнал с 4 промила имаше по телевизия и с 5,11 промила. Струва ми се, че той не може да пълзи, камо ли да кара кола... Това трябва да си остане за постоянно не само акции да правим... Масово карат без книжки, пияни и нощно време е нещо страшно. Как няма да е опасно? Виждаме го докъде се стигна. Това е лошото, че така са направени законите, че тези, които имат пари наемат адвокати, които им вършат много добра работа, за което се плаща съответно, да се засрамят вече. Те го това момче две момичета уби оня ден и за Милен Цветков. Ето го 2-3 години и се разкарват, то губи давност. Заради тези закони, някой път съжаляваме, че съм се родил тук в България." 








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29