Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промяна за чист въздух

Снимка: Радио ВИДИН

Около 1/4 от хроничните заболявания- белодробни, сърдечносъдови, метаболитни, онкологични, се дължат на въздушно заболяване. Това каза във Видин д-р Александър Симидчиев- пулмолог, народен представител, председател на сдружение "Въздух за здраве". Проблемът с мръсния въздух и последиците за здравето може да бъде решен с колективни усилия.

"В малки градове, където има възможност да се изградят велоалеи и хората да ходят с колело, това има два плюса- първо, не се генерира замърсяване, второ- хората физически са по-пригодни. В България годишно умират около 14 хиляди души, т.е. към 1200-1300 души на месец умират от въздушно замърсяване... Когато частиците влизат в нашите кръвоносни съдове, те предизвикват спазъм на кръвоносните ни съдове. Качват кръвното, обеднява притокът на кислород към мозъка и получаваме инсулт, обеднява притокът на кислород към сърцето и получаваме инфаркт, обеднява притокът на кислород към панкреаса и получаваме диабет", каза д-р Симидчиев.

Според видинчани отоплението с твърдо гориво и големият брой леки коли по улиците са основните замърсители на въздуха:

"Заради твърдото гориво, с което повечето хора се отопляват... Най-вече автомобилите. Въглища по-малко хората ползват, а във всяка къща има по 2-3 коли... По-мръсен е през зимата. Всичко се топли с дърва, с каквото му падне. И транспортът най-вече, защото всеки гледа да е с кола. И преди е имало замърсяване, но не е имало толкова транспорт, толкова коли... Засега зимата е окей, печките не горят сега, а и народът одъртя и на климатици са повечето хора... Мисля, че не е чак толкова мръсен, малко преувеличаваме нещата..."

В Община Видин тази есен започна подмяна на уредите за отопление на дърва и въглища с нови, екологично чисти. Проблемът с чистия въздух в града е с фините прахови частици.

"Ние успяхме да постигнем нормите, които са средногодишните за фини прахови частици, обаче нормата за броя на превишенията на средноденонощните все още не може да влезем в тази бройка. 35 е броят на превишенията, които се допускат на средноденонощните норми за една календарна година. Към 2020 година имаме 77 броя, за 2021 имаме 50 броя, а тази година от януари месец до момента имаме 29 броя. Но в следващите месеци, ако времето стане студено, аз лично се притеснявам, че тази бройка ще бъде, ако не всеки ден, то през ден", заяви Виолета Георгиева - главен експерт "Екология, озеленяване и биоразнообразие" в Община Видин.

Подмяната на отоплителните уреди във Видин цели да се намали замърсяването на въздуха от фини прахови частици от 10 микрона. Битовото отопление е един от основните източници на замърсяване.

"За реализация на проекта спестените емисии на фини прахови частици 10 са 76,81 тона на година. Следва, че при реализация на проекта емисиите на фини прахови частици 10 от битово отопление на територията на община Видин ще се редуцират до 121,82 тона за година", обясни пред Стефка Павлова началникът на отдел "Устройство на територията" в Община Видин Румен Лилов.

Общината е сключила договори за подмяна на отоплителните уреди за 3545 домакинства. Започнал е монтажът на всички видове отоплителни уреди, като от 18 ноември и на климатиците.

В кои квартали се извършва подмяната, както и още информация по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45