Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промяна за чист въздух

Снимка: Радио ВИДИН

Около 1/4 от хроничните заболявания- белодробни, сърдечносъдови, метаболитни, онкологични, се дължат на въздушно заболяване. Това каза във Видин д-р Александър Симидчиев- пулмолог, народен представител, председател на сдружение "Въздух за здраве". Проблемът с мръсния въздух и последиците за здравето може да бъде решен с колективни усилия.

"В малки градове, където има възможност да се изградят велоалеи и хората да ходят с колело, това има два плюса- първо, не се генерира замърсяване, второ- хората физически са по-пригодни. В България годишно умират около 14 хиляди души, т.е. към 1200-1300 души на месец умират от въздушно замърсяване... Когато частиците влизат в нашите кръвоносни съдове, те предизвикват спазъм на кръвоносните ни съдове. Качват кръвното, обеднява притокът на кислород към мозъка и получаваме инсулт, обеднява притокът на кислород към сърцето и получаваме инфаркт, обеднява притокът на кислород към панкреаса и получаваме диабет", каза д-р Симидчиев.

Според видинчани отоплението с твърдо гориво и големият брой леки коли по улиците са основните замърсители на въздуха:

"Заради твърдото гориво, с което повечето хора се отопляват... Най-вече автомобилите. Въглища по-малко хората ползват, а във всяка къща има по 2-3 коли... По-мръсен е през зимата. Всичко се топли с дърва, с каквото му падне. И транспортът най-вече, защото всеки гледа да е с кола. И преди е имало замърсяване, но не е имало толкова транспорт, толкова коли... Засега зимата е окей, печките не горят сега, а и народът одъртя и на климатици са повечето хора... Мисля, че не е чак толкова мръсен, малко преувеличаваме нещата..."

В Община Видин тази есен започна подмяна на уредите за отопление на дърва и въглища с нови, екологично чисти. Проблемът с чистия въздух в града е с фините прахови частици.

"Ние успяхме да постигнем нормите, които са средногодишните за фини прахови частици, обаче нормата за броя на превишенията на средноденонощните все още не може да влезем в тази бройка. 35 е броят на превишенията, които се допускат на средноденонощните норми за една календарна година. Към 2020 година имаме 77 броя, за 2021 имаме 50 броя, а тази година от януари месец до момента имаме 29 броя. Но в следващите месеци, ако времето стане студено, аз лично се притеснявам, че тази бройка ще бъде, ако не всеки ден, то през ден", заяви Виолета Георгиева - главен експерт "Екология, озеленяване и биоразнообразие" в Община Видин.

Подмяната на отоплителните уреди във Видин цели да се намали замърсяването на въздуха от фини прахови частици от 10 микрона. Битовото отопление е един от основните източници на замърсяване.

"За реализация на проекта спестените емисии на фини прахови частици 10 са 76,81 тона на година. Следва, че при реализация на проекта емисиите на фини прахови частици 10 от битово отопление на територията на община Видин ще се редуцират до 121,82 тона за година", обясни пред Стефка Павлова началникът на отдел "Устройство на територията" в Община Видин Румен Лилов.

Общината е сключила договори за подмяна на отоплителните уреди за 3545 домакинства. Започнал е монтажът на всички видове отоплителни уреди, като от 18 ноември и на климатиците.

В кои квартали се извършва подмяната, както и още информация по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00