Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общината в Мездра търси варианти за индустриални инвестиции в града

Иван Аспарухов: "За всеки регион трябва да се определят приоритетите и да започне развитието им."

12
Снимка: радио Видин

 Мездра е известен център на металургията и на жп транспорта по време на социализма, а днес град, който се опитва да съживи част от икономиката си.

Днешното селище Мездра е основано, когато се построява железопътната линия София - Горна Оряховица в края на 19 век. Негови строители са главно пришълци от близките села Моравица, Боденец и Дърманци. Образува се гара Мездра и около нея започват да се заселват хора. Мездра, след построяването на линията Мездра - Видин, става втората по важност гара в Северна България след Горна Оряховица.

По време на социализма в града работят 2 завода за електроника, металургически комбинат "Елисейна"- за цветни метали, текстилен комбинат, много поделения на Български държавни железници.
В момента работят 14 кариери за добив на врачански варовик, предприятие за части за леки автомобили, на мястото на завода за електрокари.


Днес жителите на Мездра по данни на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) са 11 300.

Иван Аспарухов е кмет вече пети мандат, 20 години е в местното самоуправление и е добре запознат с административните и общински дейности. Член е на Управителния съвет на Сдружението на общините. Кабинетът му е отворен за граждани всеки ден:

"Проблемите са едни и същи и за малките, и за големите общини... Твърдя, че Мездра е със сериозен индустриален оттенък. Работил съм, когато икономическата  връзка на общината с индустриалните структури се измерваше през отчисленията от РЗ, имаше надлежна информация в какво състояние са икономическите структури. Но след НАП всички данъци влизат в държавата, ние, всички общини, сме със 7%  -9% собствени приходи и те са от данък сгради и такса битови отпадъци. Покриваме сектор, който струва скъпо, а едва 1/3 се покрива от населението и приходите на общините олекват."


Мездра е град, в който се залага на индустрията, но се обръща внимание и на селското стопанство, казва кметът Иван Аспарухов:

 
"Инвестиции се правят в оранжерийния сектор, в земеделския сектор. Трудно е един миньорски край да развива туризъм, но се оказа че може. Ето в Очин дол се изгради комплекс и хората видяха, че може от туризъм да се хранят. Сега, когато има туристи, никой не гледа животни и не преработва селскостопанска продукция.


Възстановихме крепостта "Калето", имаме Черепишки манастир. Западната дъга на Стара планина е за туризъм. Не съм песимист, но ако така продължаваме, след 10 години няма да има хора за кметове. Няма чуваемост."



По данни на последното преброяване жителите са 7 000, казва кметът Аспарухов:


 
"Ние сме били 30 000, в същото време градът се запазва, по ГРАО - 11 300 жители, статистиката ги дава 7 200 жители, а домакинствата като излязат...


На територията на общината ние трябва да управляваме територия, защото територията е различна от човешкия фактор. Твърд защитник съм на регионалното развитие, по региони. Всеки регион има потенциал, а сме на дъното. На всеки регион трябва да се определят приоритетите и да почне развитието."


 Основният проблем в Мездра според Иван Аспарухов е променената психика у хората:

"Промяната в психиката след пандемията е основен проблем. След пандемията толкова жалби не съм виждал през годините Променихме народопсихологията на българина, той става асоциален, затворен, този проблем се оправя с много работа в психологично отношение. Трябва да научим младите на отношение към общественото, трябва да почнем от училище.

Имаме най-доброто сметище в страната, със затворен цикъл. Модерен пазар направихме. Ние имаме пълна газификация още 2003 година и това за бизнеса е икономия от хиляди левове за една година."

Община Мездра работи активно в социалната сфера, има много и разнообразни дейности, казва кметът:

"Имаме цялата палитра от социални заведения. Старчески дом имаме, той е с ограничени места, не са с увреждания, Център за обществена подкрепа... Това е трудоемка сфера и изисква много пари."


Моника Петкова е секретар на Народно читалище "Просвета 1925" в Мездра. Тя разказва за най-новата инициатива на културното средище, която е свързана със създаване на младежки клуб, в който млади хора ще обсъждат нови книги и заглавия.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00