Мездра е известен център на металургията и на жп транспорта по време на социализма, а днес град, който се опитва да съживи част от икономиката си.
Днешното селище Мездра е основано, когато се построява железопътната линия София - Горна Оряховица в края на 19 век. Негови строители са главно пришълци от близките села Моравица, Боденец и Дърманци. Образува се гара Мездра и около нея започват да се заселват хора. Мездра, след построяването на линията Мездра - Видин, става втората по важност гара в Северна България след Горна Оряховица.
По време на социализма в града работят 2 завода за електроника, металургически комбинат "Елисейна"- за цветни метали, текстилен комбинат, много поделения на Български държавни железници.
В момента работят 14 кариери за добив на врачански варовик, предприятие за части за леки автомобили, на мястото на завода за електрокари.
Днес жителите на Мездра по данни на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) са 11 300.
Иван Аспарухов е кмет вече пети мандат, 20 години е в местното самоуправление и е добре запознат с административните и общински дейности. Член е на Управителния съвет на Сдружението на общините. Кабинетът му е отворен за граждани всеки ден:
"Проблемите са едни и същи и за малките, и за големите общини... Твърдя, че Мездра е със сериозен индустриален оттенък. Работил съм, когато икономическата връзка на общината с индустриалните структури се измерваше през отчисленията от РЗ, имаше надлежна информация в какво състояние са икономическите структури. Но след НАП всички данъци влизат в държавата, ние, всички общини, сме със 7% -9% собствени приходи и те са от данък сгради и такса битови отпадъци. Покриваме сектор, който струва скъпо, а едва 1/3 се покрива от населението и приходите на общините олекват."
Мездра е град, в който се залага на индустрията, но се обръща внимание и на селското стопанство, казва кметът Иван Аспарухов:
"Инвестиции се правят в оранжерийния сектор, в земеделския сектор. Трудно е един миньорски край да развива туризъм, но се оказа че може. Ето в Очин дол се изгради комплекс и хората видяха, че може от туризъм да се хранят. Сега, когато има туристи, никой не гледа животни и не преработва селскостопанска продукция.
Възстановихме крепостта "Калето", имаме Черепишки манастир. Западната дъга на Стара планина е за туризъм. Не съм песимист, но ако така продължаваме, след 10 години няма да има хора за кметове. Няма чуваемост."
По данни на последното преброяване жителите са 7 000, казва кметът Аспарухов:
"Ние сме били 30 000, в същото време градът се запазва, по ГРАО - 11 300 жители, статистиката ги дава 7 200 жители, а домакинствата като излязат...
На територията на общината ние трябва да управляваме територия, защото територията е различна от човешкия фактор. Твърд защитник съм на регионалното развитие, по региони. Всеки регион има потенциал, а сме на дъното. На всеки регион трябва да се определят приоритетите и да почне развитието."
Основният проблем в Мездра според Иван Аспарухов е променената психика у хората:
"Промяната в психиката след пандемията е основен проблем. След пандемията толкова жалби не съм виждал през годините Променихме народопсихологията на българина, той става асоциален, затворен, този проблем се оправя с много работа в психологично отношение. Трябва да научим младите на отношение към общественото, трябва да почнем от училище.
Имаме най-доброто сметище в страната, със затворен цикъл. Модерен пазар направихме. Ние имаме пълна газификация още 2003 година и това за бизнеса е икономия от хиляди левове за една година."
Община Мездра работи активно в социалната сфера, има много и разнообразни дейности, казва кметът:
"Имаме цялата палитра от социални заведения. Старчески дом имаме, той е с ограничени места, не са с увреждания, Център за обществена подкрепа... Това е трудоемка сфера и изисква много пари."
Моника Петкова е секретар на Народно читалище "Просвета 1925" в Мездра. Тя разказва за най-новата инициатива на културното средище, която е свързана със създаване на младежки клуб, в който млади хора ще обсъждат нови книги и заглавия.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..