През Руско-турската война край Смърдан, днешно Иново, румънски войски водят решително сражение с турците на 24 януари 1878 г. По време на битката губят живота си 119 войници и 4 офицери, ранени са 316 войници и 7 офицери. В селото има паметник на загиналите румънски воини. От този паметник всяка година започват и възпоменателните тържества за 3-ти март, организирани от Община Видин и на които съорганизатор е и местното читалище "Св.Паисий Хилендарски 1926“.
За тези събития преди 145 години разказва секретарят му, Анелия Младенова, която работи в читалището от 1987 година:
"Паметникът е посветен на всички онези войници и офицери, които са загинали тук за освобождението на видинския край. Много са загинали. Много хора и от Иново са им помагали с риск за живота си. И това не са легенди. Историята я помнят хората и се предава от поколение на поколение. Другото, което местните жители са направили за тези румънски войничета и офицери е, че когато виждат, че турската армия успява да надделее, преминават замръзналия Дунав и отиват в Румъния. Там обясняват, че румънските войници няма да могат да удържат фронта и тогава от Румъния идват още войски, които да помогнат на събратята си...
Този паметник е нашата прзнателност към тези румънци, които са дошли да защитават вярата Христова. Нито един от тях не е дошъл поради някакви политически причини- това са били орачи, животновъди, земеделци, съвсем обикновени хора. Те просто са дошли тук, за да помогнат на християнските си братя и за което сме им безкрайно благодарни...
Много са загиналите, дори в Румъния има село, което е прекръстено на Смърдан, защото 90 % от мъжете в него са загинали в тази битка. Освен това, в Букурещ и в Крайова има улици, които са казват Смърдан. Така румънците отдават своята почит към тези, които са загинали тук...
Много разкази и легенди има за тези боеве, но това, което е останало за нас и трябва да помним е, че румънците са направили всичко възможно да ни помогнат като братя християни...“
Паметникът в село Смърдан е важен за честването на 3-ти март и не слу;чайно тук всяка година идват както представители на румънското посолство в България, така и различни представтели на държавната и общинска власт, както и много жители на селото, обяснява иконом Ванко Ванков или отец Ванко, както го знаят в Иново. Той е председател на местния храм "Света Троица“ в селото и продължава с увлекателен разказ за историческите събития от преди 145 години:
"Тук трябва да говорим за два паметника. Първият паметник, който е бил построен е бил много внушителен. Аз също имам копие от снимката, която е запечатла едни прекрасни колонади, старите тежки вериги, вътре е имало помещение, което сигурно е било костница, а отгоре паметникът е завършвал със статуя на жена с факел в ръка, сигурно богинята та победата. Този паметник е бил висок над 10-15 метра...
По стечение на обстоятелствата обаче, през 1914 или 1916 година, паметникът е взривен и така приключва неговата съдба...
Новият паметник е под формата на кръст върху фундамент. Построен е през 1994- 95 година. Стана традиция, която продължаваме и до днес, на националния ни празник 3-ти март, началото на тържествата да започват оттук...
Интересна подробност е, че в националната галерия в Букурещ има картина озаглавена "Смърданската битка" на известния им художник Николае Григореску..."
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..