Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Екатерина Каравелова": Бедността има измерение по пол

Анализ показа проблемите и потребностите на жените в България

Снимка: Фондация Екатерина Каравелова

Фондация "Екатерина Каравелова" публикува аналитичния си доклад "Гласовете на жените в България", който осветлява проблемите и потребностите на жените в България. Включва анализ на биографични интервюта с жени, живеещи във всички шест планови района на страната. Причината за изготвянето на анализа е, че досега липсват задълбочени социологически изследвания на проблемите и нуждите на жените в България, което прави невъзможно провеждането на целенасочени и последователни политики за насърчаване на равнопоставеността. Позоваването единствено на статистически данни от Националния статистически институт и Евростат пропуска да отрази ежедневните предизвикателства, нормализирани неравенства и интерсекционална дискриминация, с които се сблъскват жените от цялата страна, посочват авторите на доклада. 

Докладът е в отговор на фразата "Няма проблеми с правата на жените в България, тук има равнопоставеност", казва Марина Кисьова де Хеус, учредител на фондация "Екатерина Каравелова".

"От учредяването си през 2016-а досега фондация "Екатерина Каравелова" дава глас на българските жени. Знаете за мрежата "Тя в България", за която вашите слушатели във Видин са чували. С този доклад решихме да дадем глас на жените по един структуриран начин, по малко по-научен начин, защото искаме този глас да бъде чут от взимащите решения, от политиците и експертите, които предлагат политики, но често нямат досег с хората, за които тези решения трябва да са ползотворни. Публикацията е анализ на дълбочинни биографични интервюта с жени от всичките шест (планови) района в страната. Основните проблеми, които се откроиха са реална равнопоставеност на жените, бедността, насилието в различните му форми, натискът на средата и стереотипите по пол, свързани с ключови потребности на интервюираните - сигурност, равно третиране, финансова и професионална стабилност. Докладът покрива цели осем теми и аз вярвам, че всяка жена ще намери нещо много важно в този доклад. Бих искала да се спра на един от най-сериозните проблеми, който е познат, но все пак го идентифицирахме и е важно в бъдеще по този проблем много да се говори, това е бедността. Откроява се като проблем сред голяма част от интервюираните. Много от тях се борят с бедността, именно защото са жени, особено тогава, когато не съжителстват с мъж, което препраща към един друг важен проблем - неравенството по пол в областта на труда. Най-често бедността се възпроизвежда, когато си израснал в бедност, много по-трудно е да се излезе от нея. Данните на Националния статистически институт към 2021 година показват, че 4,5% повече жените са в риск от бедност, отколкото мъжете. Ние се фокусираме върху това, че бедността има измерение по пол. Повечето интервюирани работят на по-ниска заплата от партньорите си мъже, а ако те останат сами, ще им е много трудно да се справят финансово. Другият феномен е, че пък, ако печелят повече от мъжа си, това може да стане повод за вменяване на вина по силата на стереотипите, че жената не трябва да е над мъжа, което се вижда от интервютата. Това излиза като тенденция. Най-рисковата група от изпадане в бедност са жените, които отглеждат децата си сами. Това ме води към един от другите проблеми, които се открояват - дискриминацията на работното място към жените с малки деца и тези, на които им предстои да станат майки. Има много примери за това. Когато става въпрос за повишение на работното място, работодателят не иска да поеме риска и да назначи жената, която има малко дете и която е, може би по-способна, по-подготвена, защото тя най-вероятно често ще отсъства, защото ще излиза в болнични."

Насилието в семейството е друг проблем, който открояват в доклада. Марина Кисьова де Хеус го определя като превръщащ се вече в пандемия. Според нея са необходими спешни промени в Закона за защита от домашно насилие, но политическата криза в страната е пречка да бъдат приети. Има необходимост също от кризисни центрове в цялата страна, а не само в няколко града, както и потребност от подготвени хора, които да оказват психологическа и социална подкрепа. Допълва, че насилието не е семеен проблем и за него трябва да се търси  помощ.

Според Марина Кисьова все още много трябва да се работи, за да се постигне равнопоставеност в България, а за това могат да помогнат жените със силни обществени позиции, които да участват както в местната власт и да предлагат решения, така и в Народното събрание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42