Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще плащаме ли с левове и евро от догодина?

Снимка: Радио Видин

Вероятно е по-рано да бъде въведено паралелното изписване на цените в евро и лева, стана ясно миналата седмица. Тази възможност ще важи и за работните ни заплати. От ЕЦБ и еврозоната, обаче се отнасят доста "ревниво" към идеята да плащаме в двете валути преди официалното ни приемане. Това обяви преди дни депутатът от ДБ Георги Ганев, а като цяло въпросът се появи след изказване на Асен Василев, че се правят постъпки и преговори да се въведе възможност за разплащане с евро и левове едновременно. За приемането, обаче ще трябва съгласие от партньорите от еврозоната, защото трябва да се осигури логистика и съответните банкомати. Иначе още в началото на годината тогавашния вицепремиер Атанас Пеканов прогнозира, че скоро цените у нас ще бъдат едновременно в лева и евро. По думите му, страната ни вече черпи пример от Хърватия, която въведе еврото като официална валута от 1 януари. В българския случай, от доклада на Еврокомисията ще зависи доколко сме готови за присъединяване към Еврозоната и кога ще можем да въведем еврото, като единствено разплащателно средство. Ще виждаме ли от догодина два етикета в магазините и пазарите - в лева и евро и как реагира обществото на въпросното предложение? Ако страната ни изпълни всички изисквания от следващата година, може да има две цени, когато пазаруваме. Това обяви преди дни финансовият министър Асен Василев. Как реагират видинчани на тази информация?

"Аз мисля, че този опит вече е правен в Черна гора. Доколкото знам този опит е бил неуспешен, така че негативният опит на една европейска страна трябва да ни подскаже, че нещата крият своите рискове. Аз съм от евроскептиците и съм от хората, които смятат, че не трябва да губим българския лев толкова скоро. Защо трябва да губим нещо, за което има ясно свидетелство, че работи. Колкото повече губим националната си идентичност, толкова по- бързо ще се обезличим и като нация ... Трудно ще бъде, особено за по- неграмотните хора, няма да могат да се справят и ще стане бъркотия. Следа като сме в Европейския съюз това е неизбежно ... Процесът не знам колко е труден, има винаги гратисен период за използването на двете валути, но смятам че трябва да се пита населението и е най-важно за нас, като население на тази страна да видим какви ще са ползите."

Подобен експеримент вече се случи в Хърватия през септември миналата година преди страната да замени куната с еврото, напомнят финансисти. Какви рискове крие подобна промяна – потърсихме за коментар Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Няма големи рискове, които да можем да посочим. Това може би е най- нормалното нещо, което може да се направи в една такава ситуация, когато превалутираме. Целта, която поставят тук и ЕЦБ и финансовото министерство са повече от очевидни и това е най- вече да се избегнат всякакви спекулации и измами. Ние сме много отдавна с фиксиран курс към еврото и никога не е ставало въпрос да се променя този фиксиран курс – може би след година, може би след две, когато най-накрая  приемем еврото ... Винаги когато се приема еврото изскачат едни истории за много агресивна инфлация, покачване на цените, спекула от страна на търговците и като че ли това е основния страх на обикновения потребител."

Необходими ли са някакви специални изчисления, предвид текущите плащания на работодателите, за да няма ощетени от подобен експеримент? 

"Курсът лев – евро е фиксиран и той е фиксиран откакто има валутен борд. по-скоро ще трябва да се следи за измами. Не е изключено отделни търговци или работодатели да се опитат да се възползват от тази ситуация." – допълни още Адриан Николов, икономист от ИПИ. 

Как реагират на подобно предложение работодателите? Диана Върганова е управител на дружество за електронни изделия във Враца и коментира темата:

"Левът е вързан към еврото, така че аз не виждам тук никакъв проблем, ако се запази пропорцията. Ние ще продължим да си работим в лева до последно. В момента, в който кажат, че минаваме в евро, сметките, които са ни в лева ги обръщаме в евро и приключваме. Въобще нямаме намерение да правим двойни, тройни и петорни счетоводства ... Като всяко ново нещо българите се притесняват не затова, че цените ще са в евро и в лева, а гледайки другите страни, където бе въведено еврото мислят, че цените в лева ще бъдат приравнени към еврото, което е едно двойно увеличение в нашия случай."

Готови ли са за подобно нововъведение търговските обекти? Разговаряхме с Ирена Богданова, служител на голям хранителен магазин в търговския център на Видин.

"То и сега сме затруднени при тези етикети, при които трябва на бройка да се напише грамажа и цената на килограм. За това трябва непрекъснато да се сменяват етикети, а и това като се въведе допълнително ще ни се усложни работата. Ние трябва да го направим, няма как, защото ще започнат проверки и ще трябва да се смени всичко." – коментира Ирена Богданова.

Голяма част от опасенията на хората са свързани с това дали цените няма да скочат още. Затова и повечето от тях смятат, че е добре да има цена и в лева, и в евро. Според управляващите, основа роля срещу евентуална спекула трябва да изиграят Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05