Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Власатица: На село може да се води качествен живот, ако има условия

16
Снимка: Радио Видин

Днес ще посетим село Власатица в община Враца. Името му произлиза от ливадната трева власатка. Намира се на 17 км от общинския център в полите на Врачанския Балкан на левия бряг на р. Въртешница.

На североизток от селото се издига неизследвана тракийска надгробна могила, а на север са развалините на средновековна българска църква, наричана Латинската. 

Селото е основано още преди края на XIV в. В края на XVIII в. кърджалийски банди опустошават селото и жителите му намират спасение в близките гори. След като опасността преминала, те възстановяват селото на старото му място.

За ситуацията в селото днес разговаряме с кметският му наместник Петър Атанасов, който е трети мандат на този пост. Предишните два обаче е бил кмет. Причината за промяната в назначението е прозаична - намаляване на населението, днес в него са останали малко повече от 400 души. Промяната в статута не прави работата ми по-малко или по-различна, тя трябва да се свърши, обяснява Атанасов. 

"Основният проблем на селото са недостатъчните средства, които се заделят за него. Лошото е, че и в Общината няма. Ние живеем от данъците, а те трудно се събират и средствата са недостатъчни. За нашето населено място събираемостта на данъците е около 30 %. Хората не си плащат данъците, а в същото време изискват- улицата да му е чиста, всичко да е подредено, а то като не плащаш, няма откъде и да получиш... Това ни е основният проблем. С пари се прави всичко, ако ги нямаш - нищо не можеш да направиш. Само с едното желание нищо не става.", обяснява кметският наместник и допълва, че от страна на държавата трябва да има повече внимание към проблемите на обикновения човек и то най-вече в по-слабо развитите райони със застаряващо население. 

"Всеки, като излезе по телевизията обяснява колко го е грижа за народа, че трябва да се задържат младите хора в малките населени места... Как ще го задържиш, като той няма работа? Трябва да се измисли нещо по въпроса, но не сме ние тук хората, които да го измислят, защото нямаме тези възможности. Това е задача на тези, които сме избрали да ни представляват и да защитават интересите ни. Но най-вече трябва да се измисли финансиране на дейностите и тук, по селата. А не аз да търча и се чудя откъде да намеря пари за най-елментарните неща в селото. Дори да се обърна към Общината, там също няма пари. Ето тук покрай тези бедствия, които станаха през последния месец, имам едно дере, което го почистваме вече няколко години. Ама то само с почистване не става. Ние го почистиме и след 2-3 месеца пак обрасло...


Железопътната линия Видин- София, която минава през селото, е голямо удобство за хората тук. Влакът ежедневно се ползва от повече от 30 местни жители, които работят в града. Пенсионерите също го ползват , за да си напазаруват хранителни стоки и лекаства. Имаме и ученици, които ползват влака, защото е удобен. До Враца по жп линията са около 15 км. Автобусен транспорт нямаме от 20 години, а и той е излишен в нашия случай. Отделно имаме и много хора с лични автомобили, които пътуват до града. 

В селото могат да се похвалят с нова сграда за обществено ползване. Тя е с разгърната площ от 115 кв. м. В нея се помещават зала - клуб, здравна служба, както и приемна за срещи със служители на МВР. За изграждането на строителния обект Община Враца отпусна средства в размер на 112 288, 00 лв. с ДДС.

"Малка ни е сградата, но е направена от сърце. Вече има къде да се събират хората от селото. Бяхме може би единственото село в България, което си нямаше място, което да приютява хората по различни поводи. Доволни сме и на малко. Значи този, който не е доволен на малко, няма да е доволен и на много. 

Що се отнася до медицинското обслужване в селото, то ние винаги сме си имали здравна служба. И благодаря на д-р Албена Атанасова, която я поддържа и плаща на фелдшер, който идва всеки ден. А има и села, където няма кой кръвното да ти измери ..."

"Животът на село е такъв, какъвто човек сам си го направи. Нашето село е спокойно и тук имаме базови условия за качествен живот", обясняват местни жители.

"За да си добре на село, не трябва да те мързи. Ние тук всички си имаме градини, садим си зеленчуци, отглеждаме и животни. Най-вече кокошки. На село без кокошки не става... Не е лошо на село. Ние сме живели и в града, но си дойдохме тук и сега аз в града не бих се върнала по никакъв начин. Хубавото на селото ни е, че имаме превоз. Влакът е много удобен... Селото ни е малко и нямаме аптека, но пък градът е близо. Канализацията ни трябва да се оправи. Непрекъснато имаме аварии. Служители на ВиК непрекъснато разкопават улиците да ги оправят и после не си почистват чакъла и пясъка. Така и са си останали на шосето. А иначе всичките ни улици са асфалтирани. Ние почти мямаме неасфалтирана улица, което е много добре. И площадчето ни е добро... В селото няма кражби. Тук е спокойно и може да се живее много добре, стига да си в хармония с околните, с природата и с животинките тук...", коментират местни жители 

Целите интервюта и подробности за живота във Власатица- в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32