Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паволче - село с младежки дух, дейно читалище и добро бъдеще

17
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на хората в село Паволче. То се намира съвсем близо до Враца, в подножието на Врачанската планина, върху силно пресечен терен. 
Землището му е полупланинско, с оскъдни условия за земеделски поминък и се простира на площ от 16 295 дка. Граничи на изток с Челопек. Местните хора казват, че двете села са като едно. 


Стигаме до село Паволче по хубав асфалтиран път, по който в момента минава целият трафик към София. Минаваме покрай красивата сграда на училището. До нея се извисява достолепната каменна сграда на църквата, а над тях се издигат величествени скали, с причудливи фигури, някои от които местните хора са ги оприличили на Слона, на паметника Альоша и други. Има и еко пътеки, които водят до връх Околчица. 

Селото ни посреща с голямо оживление пред кметството и читалището. В днешния ден деца от Паволче, Челопек и Згориград са се събрали на специален урок по добри обноски.

А в читалището постоянно влизат и излизат хора. Тук се работи активно с местните хора. Има занимания за децата, особено лятото, когато техният брой нараства, защото са на гости при баба и дядо. Читалището е домакин на инициативата "Резиденция баба". Млади творци ще живеят и творят един месец в селото. 

Паволче е с красиви нови къщи, а старите са ремонтирани. В момента там живеят около 700 души. През лятото броят им се увеличава и стига до 1000. В селото преобладават младите семейства, които работят във Враца, а децата им ходят на детска градина и училище  в областния град.

В центъра на Паволче работи супермаркет, зареден с много стока, не се пазарува на вересия, казва продавачката. 

Емил Василев е кмет на селото четвърти мандат. Роден е тук и живее в Паволче със семейството си. Обича родния си край и се опитва да създаде добри условия за живот. Познава местните жители и наблюдава промяна в поведението и отношенията между тях:

"Хората станаха по-недоверчиви, озлобиха се... Младите хора трудно си намират работа, повечето учат... Престъпления нямаме... Имаме удобства - пощата ни работи, лошото е, че нямаме хора по заетостта, а имаме нужда от такива хора... Не знам защо спряха тези програми... Най-много се гордея с това, че направихме нова сграда на читалището, с библиотека, със салон. Нямахме салон къде да се събираме... Това е построено през 2008 година за 450 хиляди лева, направихме го за 1 година... Направихме до реката парк (...) с барбекю, детска площадка и направихме много улици... Една улица ни остана, чакаме да видим какво ще стане със сградата на училището. През 2018 година го закрихме... Щяхме да правим Център за младежи. Проектът е в Министерството на образованието и науката... Имаме недовършени неща... Тротоари искаме да направим, за да стане хубаво..." 


В селото предстои да бъде подменен водопроводът по страничните улици, а централният е сменен, след което улиците ще бъдат асфалтирани, казва кметът Емил Василев. 

В село Паволче рядко ще се видят къщи на един етаж. Повечето са на два или три етажа, като постоянно се строят нови. Има желаещи да купят в селото къщи и парцели. 

През зимата пътищата се почистват редовно. Проблем обаче има с електрозахранването, добавя кметът Емил Василев:

"... Ние се захранваме от Мездра и много често ни спира токът... По 2-3 дена не сме имали ток... Сега ни направиха нова връзка на Хъшовете... И ще ни включат..."

Народно читалище "Петър Томов" в село Паволче е кръстено на първия директор на училище „Хр. Ботев“. Културното средище работи активно в много направления - художествена, културна, просветителска, обществена дейност и работа с деца в 14 секции. През лятото в селото при бабите си идват много деца от цяла България и в читалището се организират много събития специално за малките посетители, а танцовият състав и певческата група репетират активно и се включват в различни изяви, казва Мария Божковска, секретар-библиотекар.



Библиотеката и читалището се разрастват постоянно, а помещенията, в които се намират, са малки и недостатъчни за тях. Затова успяват да се сдобият с по-голямо помещение. дадена им е бившата детска градина в селото с решение на Общинския съвет във Враца. В момента сградата се почиства, ремонтира и обновява, за да може да поеме своите нови функции, обяснява Мария Божковска.

Попитахме местните хора как се живее в селото: 

"Имаме прекрасни лекари и сега, и преди... Това са Донови, цялата фамилия са лекари... Много сме доволни... Децата няма къде да се събират... Пътят ни е добър, минава за София... Нормално се живее, няма сериозни проблеми, всички хора работят във Враца... Тротоарът, който го отразяха и свиха мантинелите, трябва да се оправи... Хората няма къде да минават..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05