Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система?

Снимка: Радио ВИДИН



Учебниците ще са безплатни за всички ученици от 1-ви до 12-и клас. Промяната, която влиза в сила от тази година, стана възможна, след като депутатите единодушно гласуваха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от БСП. 

Може би това ще бъде стъпка към едно по-добро образование, на каквото всички се надяваме, но ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система? 

Една група хора в България постоянно се сблъсква с различни проблеми на родителите. А както знаете, именно родителите усещат най-много промените в образователната система. Тази група хора обича да пита, да знае и да следи. Това са хората от Асоциация "Родители". Именно затова потърсихме Яна Алексиева, директор на организацията. 

"Продължавам да съм на мнение и чудене, не само аз, но и екипът ми, колегите, с които обсъждаме, до колко това е чудесна новина. Разбира се - новина е. Със сигурност е усилие, така, редно усилие, дори не бих го нарекла по друг начин, от страна на институции и на държава, да осигурят максимално равен достъп до образование на всички ученици и да, за съжаление, цената на един комплект учебници и всичко покрай него не е никак малко и е проблем за семействата, които нямат наистина възможност, а те не са никак малко. Но от друга страна, дойдоха новите резултати от PISA, непрекъснато говорим за тази тема в образованието - то да стане интересно, любопитно, привличащо, модерно, съвременно за нашите деца и тук идва този момент, в който по-скоро май ни се иска на всички, които се занимаваме с тази тема, да говорим повече за свободата на учителя, какви ресурси да ползва, свободата на децата да могат да експериментират и наистина учебникът, в този му вид, както в момента е от едно издателство, две или три, с едно конкретно учебно съдържание, се превръща просто в един ресурс от хиляди други, които има. В момента имаме вече и дигитална раница, която е вече активна и работи, и толкова много ресурси има, че може би ни се иска на всички да има достъпност и може би свобода към различни ресурси, които подкрепят и училището, и учителите, но най-вече децата да имат достъп до какво ли не, защото това също е предизвикателство, да можеш."

Според Яна Алексиева, трябва да се следва всичко съвременно, което се случва. Тя открои плюсовете на ковид пандемията, в която децата се обучаваха онлайн и посочи, че и към момента доста от учителите предпочитат да ползват различни платформи и презентации, за да поднесат по интересен начин материала на своите ученици. По думите ѝ вече има много достъпни начини за информираност и често пъти децата изненадват не само учителите си, но и родителите си.

"За мен със сигурност това е едната крачка, със сигурност и вярвам, че с такава мисъл е направена - към качество и достъпност, които не са никак за пренебрегване... Но мисля, че всички виждаме, че когато имаме резултати, които продължават да ни страхуват и плашат и те не са само на PISA, те са на националните ни външни оценявания, те са в елементарни разговори с децата понякога, особено с по-големите. Това са все "лампи", които ни казват, че образованието ни има нужда от това наистина да бъде интересно и полезно за децата. И образованието не е само ученето по учебника, а и всичко друго, което пък за нас е важно като психично здраве, емоции, човешки отношения, умения. Децата ни трябва да имат тези дигитални умения, които на никой не трябва да звучат страшно в ерата на изкуствения интелект и на всичко друго, това да мислиш критично, да имаш умения, да знаеш какво правиш, това са все неща, които през тези 8 часа в училище трябва да имат място..."

По груби сметки, според Яна Алексиева, стойността на комплект с учебници за горните класове е около 300 лева. 

За първата учебна година необходимите средства за безплатни учебници от 8-и до 12-и клас за учениците в страната са около 80 млн. лв. 


*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05