Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затруднен е достъпът до лекар за хората в село Чичил

Населеното място е без обществен транспорт, жителите му получават медицинска грижа в общинския център

Снимка: Виктория Топалска

Парламентът прие на първо четене мобилна медицинска помощ да обслужва жителите на селища без личен лекар. Промените в Закона за здравето бяха одобрени със 133 гласа "за" и 36 "въздържали се". С внесените от парламентарната група на "Има такъв народ" изменения се предвижда въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили за населени места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, а целта на предложението е превенция и навременно лечение на заболявания. 

България и в частност Северозападна България има нужда от медицинска помощ от този тип, коментира за Радио ВИДИН председателят на Районната колегия на общопрактикуващите лекари във Враца д-р Ирена Мазнева, според която промяната ще бъде глътка въздух за българското здравеопазване и най-вече в полза на пациентите.

"Според мен имаме нужда от мобилна помощ, защото сме страна с неголяма територия, но с доста разпръснати населени места. В момента с лекарския съюз обсъждаме успеваемостта на личните лекари да покрият изискуемия минимум за профилактични прегледи и възниква проблемът с някои лекари, че те казват - работя на село, нямаме лаборатория и когато аз настоявам, че дядо Х трябва да си направи едни изследвания, той трябва да хване такси, за да отиде до града, до лаборатория, да даде изследванията, след това на другия ден и да си ги получи, защото дядо Х може да не се справя с телефона си, може да няма интернет, за да си провери онлайн резултатите и така, пациентът, за да си извърши профилактичния преглед, се натоварва финансово с неща, които са извън здравеопазването..."

Редица населени места в страната страдат от липса на лекари. На хората им се налага да пътуват километри, за да стигнат до личния си лекар, други дори нямат такъв. В доста малки села нямат и транспорт, с какъвто да се стигне до лекарски кабинет. Едно от тези места е Чичил. Там няма дори обхват на мобилните оператори. Жителите на селото са 30-ина, а единствено спасение за удовлетворяване на нуждите на хората е кметът Цветомир Дамянов. Преди години в селото е идвал такъв мобилен медицински екип, каза за Радио ВИДИН управникът:
Цветомир Дамянов, кмет на с. Чичил
"Мисля че беше преди две години, звъннаха ми, направих събрание, опитах се да събера всички хора, за да могат да дойдат и да ги прегледат, но беше точно след пандемията и всички стари хора се бяха уплашили да се събират на едно място и само две баби дойдоха да ги прегледат... Сега биха се съгласили, според мен би било много добре да може по някакъв начин да се следи здравословното състояние на старите хора, но според мен е по-добре да не се събират на едно място, а например да ходят по домовете... Те са много плашливи, страх ги е от всичко, повечето живеят сами, като всички стари - притесняват се за всичко... Всеки ден за мен това е задължение, обикалям цялото село, виждам всички хора, питам ги как са, добре ли са, имат ли нужда от нещо и те ми заръчват..."

За жителите на село Чичил ходенето на лекар е трудна работа, изискваща доста усилия. За някои от тях е мираж. Ако някои могат да си позволят да идат до Кула с личен автомобил, то други не са били на преглед от години. 

"Вярно е, имам кола, но ако може в месеца веднъж ли, два пъти ли, да идва. Ще се радваме да има... Последно ноември ходихме в Кула и тогава ни правиха изследвания. На кардиолог. Имаме личен лекар в Кула, по ни е близо. Лекарствата си взимаме от Видин. Налагало се е и до Видин да ходиме, но нашият кмет ни обслужва и сме много доволни... Добре е да има. Нашият кмет е злато. Кажа му, че нямам асперин и той ми носи... Ако не е това момче, ние сме 20-ина - 30 души, така ще си умреме... Във Видин съм била на лекар преди, но преди 20 години съм дошла тук и не съм ходила оттогава. Дори и сега в момента ми е лошо много. Меря си кръвното през няколко минути. Сега е паднало... Ако имаше лекар, можеше да ми каже какво да пия, защото пия едни лекарства от 20 години, имам един вагон, ама няма файда. На 92 години съм, как да ми не е лошо... Да се мащам."

Дали мобилна медицинска помощ ще получават хора като дядо Калоян и баба Станка или пък като баба Вата, чиито лекарства не са сменяни от 20 години, това не може да кажем. Само ви срещнахме с тях, за да се убедите и вие, че някъде, в някои места, привидно забравени от света, има и живи хора, нуждаещи се от лекарска грижа. Лекарска помощ, до която трудно се добират. Или пък до която въобще не стигат. Хората в Чичил разчитат на своя кмет, но някъде, някой, може би няма на кого да разчита и като баба Вата, бърза да се "маща".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48

За 34-ти път в Белоградчик организират изкачване на връх Миджур

Иван Трифонов е организатор на изкачването на връх Миджур , което тази година ще бъде на 27 юли . Всяка година се провежда последната събота на юли и е включено в туристическия календар на страната. През първата седмица на август пък е покоряването на върха, организирано от видинското туристическо дружество. Според Трифонов това разминаване е..

публикувано на 11.07.24 в 15:31

40 години по-късно: Отново филми под открито небе в Ново село

Лятното кино в Ново село отново отваря врати след 40-годишно прекъсване. Инициативата за това е на група млади хора, свързани с Ново село, които създават сдружението "Киногледка" и си поставят за цел първо в дунавското село, а после и на други места във Видинско да бъдат възстановени прожекциите под открито небе. Идеята им е да бъдат представяни..

публикувано на 11.07.24 в 14:00

Археолози проучват Триумфалната зала в пещерата Магура

Археолози продължават проучванията в най-северната част на Триумфалната зала в пещерата Магура , които започнаха от миналата година. Задачата е да установят хронологията на обитаване на тази част от пещерата, каза д-р Ваня Ставрева от Регионалния исторически музей във Видин.  "Поставили сме си като една амбициозна цел, ако можем да..

публикувано на 11.07.24 в 10:25

В "Музикална зона" на 11 юли 2024 слушаме духови оркестри – 1 част

Голяма част от хората обичат духовата музика. Тя е изключително разнообразна, като в нея дори най-взискателните вкусове могат да удовлетворят своите изисквания. Стилово е балканска, британска, фанфарна, Ню Орлиънс, хип-хоп, фънк, полинезийска, занзибарска. Има състезателни и фестивални духови оркестри. Много от тях изпълняват класическа, народна,..

публикувано на 11.07.24 в 09:00

Неработещ светофар затруднява пешеходци във Видин

Близо месец не работят част от светофарите за пешеходци на кръстовището на улиците "Христо Ботев" и "Широка" във Видин . Това сигнализираха слушатели на Радио Видин и коментираха, че по този начин се създават предпоставки за инциденти с пресичащите улица "Широка" пешеходци. Проверка на място показа, че на кръстовището има и други проблеми, както и..

публикувано на 10.07.24 в 13:00