Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите се връщат в село Стубел

17
Снимка: радио Видин

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души. 
Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани. 
Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите сгради, останали в наследство от социализма, когато в селото е било пълно с хора и е кипял живот. По онова време е изградено голям читалищен салон, с 350 места, просторно и слънчево училище. Хората са строило къщи на два етажа за многолюдните си семейства. Във всеки двор са се отглеждали домашни животни. 
Тази година Община Монтана отпуска средства за ремонт на покрива на кметството, който е 800 кв.м., в размер на 100 хиляди лева. 

Емилия Йорданова навлиза в своя пети мандат, от 2007 година е застъпила на тази длъжност. Дошла е в Стубел като снаха през 1988 година. Помни селото в какъв вид е било и го сравнява със сегашното състояние. Вече над 16 години като кмет, тя се грижи за населеното място - за сграден фонд, жители, култура и традиции. Засилване интереса към селото - това се наблюдава днес, което е обнадеждаващо, посочва кметът. 
В село Стубел с помощта на Община Монтана се опитват да поддържат сградите в добър вид, но това е труден процес, добавя още Емилия Йорданова:
"В годините нещата се променяха, но селата, по мое виждане, трудно се развиват. Все по-малко хора остават, които биха взели нещата в свои ръце... Коронавирусът ни помогна - хората се връщат към селата, закупиха се доста къщи в Стубел... Стубел е голямо село, сградите, които са построени, са с олимпийски размери... Сега ще боядисаме фасадата отвън на кметството... Колкото и пари да се влеят, те просто не личат. Миналата година насипахме две улици... Трябва да се окоси, да се кастрят дървета, вече нямаме кални улици, но това не е достатъчно. Хората искат по-добра инфраструктура... Животни почти не се гледат днес и затова ни е по-трудно да почистваме улиците. Имаме около 50 дечица, които пътуват до Монтана. До скоро имахме детска градина... Имам около 10 млади семейства с малки деца. Всички пътуват до Монтана и работят, нямам безработни хора... Има млади семейства, които имат местен бизнес, отглеждат шафран, брашнен червей, кози, овце, има люпилня, кокошки за снасяне на яйца, произвеждат ракия и вино, цветя и зеленчуци, развиваме дейност. Това много ме радва, но това не се подпомага от държавата."

В Стубел ще се продължи с подобряването на инфраструктурата. Това е важно за нормалното предвижване и удобство на хората. Но има още един проблем - съхраняването на сградата на училището, която е била стабилна и просторна, а днес е изоставена, казва Емилия  Йорданова:

"Училището ни е в безобразно състояние. Закриха го 2008 година, беше в идеално състояние, изпочупи се... Много ме боли за това училище. Може да се вземе, но трябва да се използва с образователна цел, но нещата не са на местно ниво, а са на държавно ниво. Ето - нямаме право да правим проекти, тъй като Общината ги прави, но и по селата хората искат да им е хубаво. Аз заложих на това - да направя така, че сградите да не се срутят. "

В село Стубел се поддържа църквата "Свети свети  Козма и Дамян". Правят се два курбана - на 1 юли и на 1 ноември. И за покрива на църквата са необходими средства, защото има теч, добавя кметицата.  

И още какво предстои в село Стубел - какво организират кметството и читалището разказва Емилия Йорданова: 

"Имаме певческа група и се изявяваме по фестивали. На фестивала в Драгоево, Шуменско спечелихме награда за ястието "гньетени чушки". Опитваме се да наложим нашето от нашия край - и песни, и ястия. Предстои ни да участваме в Приморско във "Фолклорна плетеница". Взимаме и хора от селото, да се разнообразят хората. Ще правим "Пъстрина пее" на 10 август, на Кръстова гора ще ходим. Опитвам се да разнообразя живота на хората." 

Емилия Йорданова е възпитана от дете в уважение и почит към българските традиции и това дава отражение на днешната културно-масова дейност, която тя организира в селото. 

В село Стубел продължава да работи магазинът за размяна на дрехи и вещи - който има нещо, което не му трябва, го носи в магазина и може да си вземе друго, което му харесва. 

Мария Ангелова е библиотекар към читалището. Тя обожава работата си. Сега, през летния сезон, се работи най-вече с децата, които прекарват по-голяма част от времето си в читалището:

"Имаме над 100 читатели. Правим лятно училище в библиотеката, подготвяме деца за 1-ви клас. Капацитетът ни е голям, разполагаме с всичко и осигуряваме на децата необходимите книги и материали".

Повече - в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00