Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Снимка: Радио ВИДИН

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за работа в екип и ще научат как се планират природозащитни кампании и как се взаимодейства с институции. Днес и утре са първите срещи.

"За три месеца сме предвидили през летния сезон да се опитаме да предоставим възможност на млади хора от района на Вършец, на Монтана, а също сме поканили от Зверино младежи средношколци да се включат в така малко по-отблизо опознаване на природата, на нуждата от запазване и опазване на ценни видове, които абсолютно на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и прилежащите са едно богатство, което всички мисля, че ценим много и целта ни всъщност е да ги запознаем конкретно и с лешоядните птици, тъй като това е нещо, което е много ценно за природата", каза Любомира Колчева- директор на фондация "Екообщност".

Завръщането на лешоядите в България се дължи на усилията на няколко природозащитни организации, към които "Екообщност" се присъедини от миналата година.

Фондация "Екообщност" работи по проект "Живот за брадатия лешояд" в партньорство с редица организации, включително и международни. Усилията на всички са насочени към възстановяването в България на брадатия лешояд. Той е символ на българската природа и опазването ѝ. 

"Възстановяването на този вид е една така доста сериозна инициатива. Преди да може да има условия за брадатия да бъде реинтродуциран, благодарение на птици, които ще бъдат осигурени от нашите партньори от чужбина, от Испания, всъщност трябва средата да е готова и средата да е готова това означава, че мястото, където ще бъде реинтродуциран видът в България трябва да бъде едно място, което е стабилно като хранителна база за него, да не е смущаващо като да кажем посещения от хора, които да приближават например мястото, което обитава" каза още Любомира Колчева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00