Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на символа на Шумен

Снимка: Радио Шумен
Да ви дойдат гости в Шумен и да не ги заведете на Паметника, все едно не са били в Шумен. Защото паметникът „Създатели на българската държава” през годините се наложи като един от основните символи на града. През годините обаче статутът му все оставаше не много ясен. Паметникът притежава акт за държавна собственост от 26 ноември 1990 г., но е предоставен за стопанисване на Община Шумен. А разходите по поддръжката, в един момент се оказват непосилни за общинския бюджет. Затова и при посещението на министъра на културата Боил Банов в Шумен през миналия месец, кметът Любомир Христов поиска да се уреди статутът на паметника „Създатели на българската държава” и той да се обяви за паметник от национално значение. Днес това искане подкрепиха и от интерактивна онлайн 3D базирана платформа. Още по темата чуйте от репортажа на Людмила Борисова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сговорно село планина повдига

В село Голямо Църквище живеят има-няма 280 души, но много задружни. Инициативите в последните месеци идват от Сунай Шабан – бизнесмен, собственик на фирма за изкопни дейности и първи мандат общински съветник в местния парламент на Омуртаг. Преди повече от 12 години Шабан, който сега е на 45 години, претърпял адска катастрофа - като пътник..

публикувано на 30.07.24 в 14:03

Камъчета с послания

Камъчета с послания и призиви за добрини са разпространени в 20 български града. Инициативата е на младата студентка Габриела Димова. Тя е от Велики Преслав, учи в Лондон, а идеята си организира сама чрез създадената от нея Фондация „Щастъчета“. Идеята на тази инициатива е да припомним на хората, че дори малките добрини, които правим, имат значение...

публикувано на 30.07.24 в 08:30

Звездното небе на Сезел

Не е по силите на всеки с една купа нарязано червено зеле да пресъздаде репродукция на едно от най-разпознаваемите платна в историята на изобразителното изкуство и да спечели първа награда. Тя обаче успява. За учителката Сезел Ферад от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“ и поредния й успех разказваме отново заради огромното й любопитство към..

публикувано на 30.07.24 в 08:07

Библиотека в храма

„От хора, които имат интерес към четенето се нуждаем, другото се нареди с Божията воля“. Така отец Бисер от храма „Свето Успение Богородично“ в Търговище започва разказа за идеята на енориашите в църковната сграда да бъде подреден библиотечен кът.  Шкафовете и витрините са готови и в тях редом с книжнината, с която храма разполага, ще се наредят и..

публикувано на 29.07.24 в 08:23

Какви дрехи ни спасяват в жегата

Жегите продължават с пълна сила и високите температури все повече ни кара да се замислим - какви са подходящите дрехи в толкова топло време? По улиците често срещаме и хора, облечени в тъмни, дори черни тоалети. Има и медици, които смятат, че тъмното е за предпочитане при изобилно слънце.  Кой е по-добрият и правилен избор, попитахме д ерматологът от..

публикувано на 28.07.24 в 10:33

При сестрите бенедиктинки

Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н.  Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир. Изграждането..

публикувано на 26.07.24 в 11:39

Мечтите на Стефания

Последните десетилетия често чуваме и гледаме обезлюдяващите и опустяващи български села. За това как младите бягат от малките населени места и търсят начини да се реализират в по-големите градове, а нерядко и в чужбина.  Понякога обаче чуваме и за млади хора, които правят обратното. Бягат от навалицата, стреса и забързаното ежедневие и търсят..

публикувано на 26.07.24 в 09:13