Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хитрино - година по-късно

ЗАЩО НЕ СИ ВЗЕХ КАСКАТА?
Преди година по това време светът вече беше се срутил за стотици жители на гара Хитрино, селището което беше пометено от взрива след влаковия инцидент. Продължаваме да следим темата с поредицата, в която разказваме истории на хората, които оцеляха и се съвземат след преживяното и загубата. Година по-късно животът не е същият за Стефан Стефанов, човекът който беше сред първите, които влязоха в срутените и горящи къщи, за да спасяват своите съседи и приятели. Интервю на Розалина Чернева.

ЗИМА ВЪВ ФУРГОН
В пострадалото Хитрино вече са построени първите десетина къщи, други са в различен етап на изграждане. На някои домовете са основно ремонтирани, на други все още не. Затова и тази зима ще има хора, които ще останат във фургоните си, въпреки че се прави всичко възможно това да се избегне. Един от тези хора е Неджми Реджеб.
ИСКАМ ДА СЕ УСМИХВАМ
Първите новодомци в Хитрино се надяват да получат ключовете на съградените си къщи само след дни, но сред тях няма да бъде и Маргарита Великова. Нейната къща също е построена, но все още не е довършена и в този случай ще става дума за месеци. Това е следващата история, с която продължава поредицата на Радио Шумен „Хитрино - година по-късно“. Прекрачваме прага и на нейния фургон заедно с Розалина Чернева.
ЖИВОТЪТ ПРОДЪЛЖАВА
Въпреки загубата на близки и разрухата, животът в пострадалото село Хитрино продължава със своите неизменни закони, които никой не може да промени. Така през тази година, която измина, 80-годишната Стоянка Митева остана най-възрастният жител на Хитрино, който да разказва за преживяното и трагедията. И тя отвори вече ремонтирания си дом за Розалина Чернева.
НАЙ-МАЛКОТО БЕБЕ НА ХИТРИНО
Връщаме се с година назад към трагичния 10 декември с историята на две жени, най-възрастната и най-младата в гара Хитрино, едната на 80-ет, а другата само на дни. Така продължава животът за хората от селището. Най-възрастния жител на Хитрино и най-младия ги дели само фаталната жп линия. Стоянка Митева живее в долната махала, която пострада най-много, а бебето което се роди дни преди трагедията, живее в горната махала. Но и то не е най-младият жител на Хитрино, а вече по-голямата сестра на момиченце, което пък се роди дни преди годишнината от трагедията. Разказва неговият прадядо Неджми Реджеб.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22