Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докога леярната в Лозница ще замърсява?


Докато спасяваме Пирин, мерим миризмите в Русе и финия прах в Шумен, има по-малки населени места, където никой нищо не мери, не организира протести и диша лош въздух, въпреки че природата е прекрасна. Но това, което се случва по малките населени места, е също толкова значимо, както и в големите градове.
За пореден път проверяваме сигнал за замърсяване на въздуха в Лозница с източник цех за леене и топене на алуминий. Леярната се намира на територията на бившето ТПК „Родина”. Към момента дейност няма, твърди обаче собственикът

. Репортерът Ирина Павлова разговаря и с работници от околните цехове, които са на метри от леярната. Повечето се страхуват да говорят, както ще чуете във звуковия файл.
Леярната работи от 2002 г. на базата на удостоверение, че на това място имало подобно производство и дейността само се възстановява. Подобно твърдение се опровергава от подробния устройствен план на общината от 2005 година, но въпреки това дейността е разрешена. По сигнали за замърсяване пещта, която е работила с отработени масла, е сменена с електрическа. През 2010 година, когато в сила влизат по-строги екозакони, цехът е спрян, за да се приведе в съответствие с изискванията. Гл. архитект на общината Емил Проданов издава удостоверение за въвеждане в експлоатация – отново с мотива, че на същото място е имало цех за леене. Това отваря вратите за получаване на всички останали документи. Издаденото от ИАОС комплексно разрешително обаче се обжалва в съда от собствениците на съседните производства и леярната спира работа. Административният съд в София категорично посочва, че комплексното разрешително е издадено от ИАОС, след като е прието само на базата на удостоверение, че такъв цех е съществувал. Според съда, това нарушение е довело до незаконосъбразен по съдържание акт, който следва да бъде отменен. Следващата инстанция – Върховният административен съд, връща делото за ново разглеждане. При новото дело жалбоподателят се споразумява със собственика да бъде монтирано пречиствателно съоръжение и обектът е отворен в края на миналата година. Сигналите за замърсяване започват отново. Какво ни разказа жителят на Лозница Александър Калинов чуйте в прикачения звуков файл. Отговорът на РИОСВ- Русе, - от директора на дирекция „Контрол на околната среда” инж. Христо Милков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22