Върбан Петков е пожарникарят, който спаси живота на хората от опожарения влак край Каспичан снощи. Той работи от 22 години в пожарната и в момента е началник група в Първа районна служба във Варна.
Мъжът първи забелязва дима. Дръпва ръчната спирачка на влака и започва да евакуира пътниците от композицията.
"Вчера пътувах по линията София - Варна, а в 19.30 часа се случи инцидентът. Благодарение на една дама, която ме попита дали не усещам пушек, аз излязох в коридора, който беше задимен. Тръгнах в обратна посока по цялата дължина на вагона и отворих всички прозорци. След това дръпнах внезапната спирачка и се обърнах да си взема багажа, но вече целият коридор беше пълен с хора", разказа той.
След като е слязъл от влака, пожарникарят не се е връщал, защото коридорите са много тесни.
По неговите думи, най-голяма роля за спасението на хората е изиграла жената, която го предупредила за дима. Така той успял да реагира навреме и да спре пламналия влак.
Чуйте какво още разказва Върбан Петков.
66-годишният Дейл Ричард Оудс повече от 10 години споделя спокойствието, ниските разходи за живот и своето битие на пенсионер в преславското село Драгоево. Бившият мениджър в британски телеком открива утеха в България след тежък период на развод. Първоначално купува имота, за да има ваканционна къща, но скоро тя се превръща за него в..
Изтичат последните дни на свещения месец Рамазан за мюсюлманите. Време на пост, на молитви, на смирение, но и на единение. Едно шуменско село е пример за това. В Миланово, което е част от шуменската община Велики Преслав, християни и мюсюлмани само с дарения са успели за по-малко от 4 години да превърнат старата кирпичена джамия в уютен молитвен..
Седем ученици от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен се завърнаха с първо място и специални статуетки от международния конкурс „Туристически код на моята държава“, който се проведе в Москва. Шуменските ученици от 9, 10 и 11 клас се състезаваха в номинацията „Докосни историята“ с проекта „Маршрут на паметта“, представен във възрастовата група 14-17..
Щъркелите са гордостта и радостта на хората от кубратското село Божурово. Всяка година ги чакат с трепет. Гнездата в селото са 25 и вече са пълни. Кметът Юджел Юсеинов впечатлява със задълбочените си познания по орнитология. „Първите щъркели тази година дойдоха на 9 март, с три дни по-рано от миналата година. Първо пристигат мъжките, за да..
Над 250 деца участваха в днешното откриване на Детския театрален фестивал „Коломбина“, който се провежда за 16-ти път в Шумен. Мотото му е „Заедно да бъдем добри“. Публиката има възможност да се наслади на артистичните изяви на възпитаниците от 14 детски градини. Още от рано сутринта залата на Младежкия дом в Шумен бе пълна с деца. Участват детски..
„Русенска академична планиниада 2025“ бе обявена по повод 80-годишнината на Русенския университет, 65 години на Спортно туристическо и природозащитно дружество „Академик“ и 40 години на хижа „Ехо“. Какво включва инициативата поясни гл. асистент Явор Нейков от СТПД „Академик“. Предстои и ремонт на покрива на хижа „Ехо“ в ПП “Централен..
На днешната дата - 26 март, светът отбелязва т. нар. "Лилав ден" като знак на съпричастност и толерантност към хората, страдащи от епилепсия, и техните семейства. „Лилавият ден“ идва от едно малко момиченце от Канада. Детето решило да не се срамува повече от болестта си и казало в училище: „Обявявам този ден за Лилав ден и на този ден ще ви..