Vllatko Stefanovski dhe Big Bendi i Radios Kombëtare Bullgare në koncertin “Ngjyrë dhe tinguj nga pranvera”

Vllatko Stefanovski
Foto: reporter.mk

Koncerti është më 9 nëntor në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare. Titulli i programit vjen të sugjerojë larminë e stileve të pjesëve të zgjedhura nga Vllatko Stefanovski dhe Atnoni Donçev – dirigjenti i Big Bendit të Radios. Kitaristi dhe kompozitor legjendar Vllatko Stefanovski për herë të parë do të jetë solist i kësaj orkestre, megjithëqë shumë herë ka dhënë koncerte tek ne. Vjet bashkë me muzikantët Mirosllav Tadiç, Teodosij Spasov, Kori i Përzier dhe Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare hapën “Sallonin e Arteve” në Pallatin Kombëtar të Kulturës me projektin e Kristijan Jarvit “Ethe Ballkanike”.
Antoni DonçevPërpiqemi të realizojmë programe të larmishme dhe të ftojmë muzikantë nga vende të ndryshme, të cilët përbëjnë interes për publikun. Një pjesë prej kësaj ideje është edhe koncerti me muzikantin Vllatko Stefanovski”, rrëfeu dirigjenti Antoni Donçev dhe shtoi, se një koncert i ngjashëm muzikanti maqedonas ka realizuar në Slloveni. Krahas kësaj ai ishte solist i orkestrave të mëdha simfonike në Britaninë e Madhe, Gjermani, Austri e gjetkë. Në biografinë krijuese ka dhjetëra albume.

Ndër pjesët në program – vazhdon Antoni Donçev – do të theksoj posaçërisht suitën “Kvazi Ballkanika” nga kompozitori holandez  Izidor Lajtinger, me të cilin mbajmë kontakte që prej shtatë vitesh. Që në fillim të miqësisë sonë ai më përcolli këtë suitë. Kjo ishte koha kur nisa punë si dirigjent i Bind Bendit të Radios, prandaj isha i bindur, se një ditë do të ekzekutojmë këtë vepër. Kështu që për ne do të jetë një kënaqësi të veçantë të ekzekutojmë këtë suitë me kitaristin Vllatko Stefanovski. Muzika është e mrekullueshme dhe kompozitori tregon një njohje të mirë të veçorive të shpirtit ballkanik, të muzikës së rajonit, sepse në mënyrë të përsosur gërsheton dimensionet e pabarabarta. Si bazë janë të shfrytëzuar motive prej disa këngëve popullore dhe muzika është tepër pushtuese. Do të ekzekutojmë edhe disa prej pjesëve të njohura të solistit tonë me famë botërore, por të përpunuara për orkestër nga Izidor Lajtinger dhe kompozitorë të tjerë. Publiku do të dëgjojë këngë nga koha e grupit të kitaristit Vllatko Stefanovski “Lep i soll” (“Bukë dhe kripë”) dhe nga karriera e tij si solist, si për shembull “Kënga e ciganit”, “Jovano, Jovanke”, “Vallja e kallajxhinjve” etj."

Vllatko Stefanovski, Mirosllav Tadiç dhe Teodosij Spasov

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Grupi “Akaga” me një projekt të madh multimedial me rastin e përvjetorit të tij të 27

Më 9 tetor në sallën Nr 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës u mblodhën fansat e formacionit muzikor “Akaga”. Gjatë koncertit prej dy orësh në skenë u shfaqën rreth 18 muzikantë, të cilët kanë dhënë kontributin e tyre për zhvillimin e grupit gjatë..

botuar më 18-10-20 11.30.PD
Dora Delijska

Koncert kushtuar Festës kombëtare të Hungarisë në sallën “Bëllgaria”

Vepra të Franc Listit, Zoltan Kodajit dhe Bela Bartokut do të tingëllojnë më 20 tetor nën shkopin e dirigjentit të famshëm hungarez Gabor Holerung. Koncerti i Filarmonisë së Sofjes i është kushtuar Ditës së Revolucionit dhe Luftës për liri të..

botuar më 18-10-19 11.25.PD

Violinistë nga gjashtë shtete marrin pjesë në Konkursin Ndërkombëtar “Nedjallka Simeonova” në Haskovo

Violinistë të rinj nga Bullgaria, Serbia, Moldavia, Rusia, Turqia dhe Kina janë pjesëmarrësit në edicionin e 43 të Ditëve Muzikore dhe të Konkursit Ndërkombëtar për Instrumentistë me emrin e violinistes së njohur Nedjallka Simeonova, që zhvillohet nga..

botuar më 18-10-18 2.47.MD