Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare: Në takimin me Patrikun Kiril Presidenti Radev i mbroji kategorikisht pozitat e veta

Foto: arkiv

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare e shpalli qëndrimin e vet për takimin e Presidentit bullgar Rumen Radev me Patrikun rus Kiril më 4 mars në Sofje. Në këtë takim ishte i pranishëm edhe Patriku bullgar Neofit. Sinodi vuri në dukje se gjatë takimit Presidenti Rumen Radev i ka mbrojtur kategorikisht pozitat e veta. Në takim Patriku Kiril shprehu dhimbjen dhe dëshpërimin e vet për nënvlerësimin e rolit të Rusisë në Luftën Çlirimtare Ruso-Turke dhe dhënien e respektit ndaj popujve të tjerë. Presidenti e siguroi Patrikun e Kishës Ortodokse Ruse se populli bullgar gjithmonë ka respektuar dhe ka shprehur mirënjohjen e tij ndaj popullit rus, kishës ruse dhe ushtarëve nga ushtria-çlirimtare e perandorit Aleksandër II. Në të njëjtën kohë Presidenti Radev nënvizoi shprehimisht se siç kisha lufton për shpirtin e çdo një njeriu, ashtu edhe ne i jemi mirënjohës çdo një ushtari, i cili ka marrë pjesë në ushtrinë ruse nën flamujt e perandorit Aleksandër II, dhe ka vdekur për lirinë bullgare, pavarësisht nga kombësia e tij.

Më shumë nga rubrika

Në Serbi arrestuan ushtarë për trafikun e kokainës për në Bullgari

Pas një persekutimi nëpër rrugët e qytetit Zejçar, autoritetet serbe arrestuan tre ushtarë me veshje civile për pjesëmarrje në një trafik të narkotikëve nga Beogradi për në Bullgari. Këtë e transmetoi agjencia BGNES. Hetuesit pohojnë, se të..

botuar më 18-03-23 10.49.PD

Kryeministri bullgar shprehu shpresë se takimi i nivelit të lartë midis Turqisë dhe BE-së do të mbahet

Kryeministri Bojko Borisov tha, se nuk ka shkaqe që të mos zhvillohet takimi i nivelit të lartë Turqi-BE të parashikuar për 26 mars në qytetin bullgar Varnë. Kryeministri ndodhet në Bruksel për takimin e liderëve të BE-së, e cila duhet të marrë vendim..

botuar më 18-03-22 5.58.MD

Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e agjencive të të ardhurve vendosi të kontrollojë mbledhjen e tatimit të vlerës së shtuar

Deklaratat, se shteti nuk arriti të mbledhë afro 8 miliard euro nga tatimi i vlerës së shtuar gjatë 18 viteve të fundit, u bënë shkak se komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e agjencive të të ardhurve të vendosë të thirr për dëgjim përfaqësues të..

botuar më 18-03-22 5.27.MD