Festë e Suxhukut të Gorna Orjahovicës

Foto: veliko-tarnovo.net

Për të 12-ën herë me radhë qyteti Gorna Orjahovica është mikpritës i Festës së Suxhukut të Gorna Orjahovicës.

Rrënjat e prodhimit të tij na kthejnë dy shekuj në të kaluarën. Ka një shaka për këtë meze të njohur të Gorna Orjahovicës: Vonë pasdreke në fund të shekullit të XIX një grup bullgarësh shëtitnin me një mik nga Anglia.  Të gjitha shtëpitë ishin tymosur dhe mysafiri i huaj tha me entuziazëm: “O, ju tashmë keni industri të zhvilluar!” “Jo, nuk është kështu – iu përgjigjën bullgarët – të gjithë banorët e përgatitin suxhukun në skarë për mezenë e rakisë në mbrëmje.”

Kohërat ndryshojnë, birra deri diku e zëvendësoi rakinë, por Suxhuku i Gorna Orjahovicës po vazhdon të gëzojë një famë të madhe në Bullgari dhe jo vetëm. Ai është produkti i parë bullgar i regjistruar në Regjistrin Evropian të Emrave të Mbrojtur të Prejardhjes dhe të Emrave të Mbrojtur Gjeografikë. Në Muzeun Historik të Qytetit ndodhet e vetmja ekspozitë në Bullgari “Suxhuku i Gorna Orjahovicës”, e cila po e ndjek zhvillimin e prodhimitt të suxhukut që nga vetë fillimi deri më sot e kësaj dite.

Sipas statistikës gjatë 9 viteve të para Festa e Suxhukut të Gorna Orjahovicës është vizituar nga mbi 50 000 veta, janë ngrënë afro 10 tonë suxhuk dhe janë pirë rreth 30 litra birrë. Edhe sivjet ka shumë miq, kurse programi përsëri është shumë i pasur: muzikë e bukur, demonstrime kulinare, lojëra, befasime dhe dëfrime.

Më shumë nga rubrika

Снимка: EPA / BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Opozita përsëri fitoi zgjedhjet për kryetar bashkie në Stamboll Presidenti turk Rexhep Erdogn pësoi humbje të rëndë pasi kandidati i Partisë Republikane të Popullit Ekrem Imamoglu   për herë të dytë fitoi zgjedhjet për bashkinë e..

botuar më 19-06-25 1.15.MD

Një bullgar përpunoi një metodë të re për luftë me qelizat e kancerit

Mjeku bullgar Vlladimir Zharov dhe ekipi i tij po testojnë një sistem personal për luftë me kancerin e lëkurës. Krijuesit e metodës së re dëshmojnë se tek 27 nga 28 pacientë, sistemi i tyre prek qelizat e tumorit në mënyrë 1000 herë më efektive në..

botuar më 19-06-23 10.35.PD

Fondacioni “Breza të tërë bashkë” përkrah ëndrra në shtëpinë për të moshuar në qytetin Plovdiv

Çdo të shtunë në qendrën për njerëz të moshuar “Shën Vasili” në qytetin Plovdiv vullnetarët e fondacionit “Breza të tërë bashkë” e kalojnë  ditën e vet të pushimit me banuesit e saj. Bisedojnë, shkojnë në shëtitje, vizitojnë ngjarje kulturore,..

botuar më 19-06-22 8.30.PD