Këtë natë në “Pyllin e Kryqit” do të mblidhen besimtarë, me shpresën se do të shërohen

Foto: arkiv

Në vigjilje të ditës së Lartësimit të Kryqit të Nderuar mijëra besimtarë do të mblidhen në krahinën “Pylli i Kryqit” në malin Rodope me shpresën për shërim. Çdo ditë në natën e 13 shtatorit para 14 shtatorit në vendin e shenjtë shërbehet një liturgji e shenjtë dhe vendoset një pjesë e vogël prej Kryqit të Krishtit. Për shkak të besimit se atje para shumë shekujve është varrosur një pjesëz prej vetë Kryqit të Zotit krahina është quajtur Pylli i Kryqit. Të krishterët besojnë se vendi ka fuqi të jashtëzakonshme.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev: “Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona në kishë të braktisur”

Në ceremoninë përkujtimore në Sofje me rastin e përvjetorit të 146 të varjes së heroit kombëtar Vasill Levski për Çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha osmane presidenti Rumen Radev tha se “ Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona..

botuar më 19-02-19 7.47.MD
Andrej Klimov dhe Cveta Karajançeva

Cveta Karajançeva diskutoi me deputetin rus Andrej Klimov bashkëpunimin parlamentar mes Bullgarisë dhe Rusisë

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva diskutoi në Sofje me Andrej Klimov – anëtar i Këshillit të Federatës së Kuvendit Fedetariv të Federatës Ruse, mundësitë për thellimin e bashkëpunimit parlamentar ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë...

botuar më 19-02-19 5.13.MD

Maroku e fton Bullgarinë për ta paraqitur prodhimin e saj bujqësor

Ministri i Bujqësisë Rumen Porozhanov u takua me Ambasadoren e Marokut te ne zonja Zakia El Midaoui. Zoti Porozhanov vuri në dukje se tregu evropian është tregu kryesor për prodhuesit bullgarë, por me rëndësi shumë të madhe janë edhe lidhjet tona me..

botuar më 19-02-19 2.29.MD