Sofja do të propozojë kandidaturën e vet për mikpritëse të Lojërave Dimërore Rinore Olimpike

Foto: BTA

Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se Sofja do të kandidojë për mikpritëse të Lojërave Dimërore Rinore Olimpike gjatë vitit 2024. Vendimi është rezultat i bisedimit të tij me Presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Tomas Bah, i cili është për vizitë në Sofje. “Aktualisht në Bullgari zhvillohen njëkohësisht tri kampionate botërore në sportet olimpike, gjë që për mendimin tim është një rekord olimpik. Kjo më jep arsye për t’ju inkurajuar të kaloni në një nivel tjetër dhe të kandidoni për mikpritës të lojërave olimpike”, deklaroi Bah. Borisov i është përgjigjur se do të ndihet më i sigurt në mikpritjen tonë të suksesshme, në qoftë se para kësaj Bullgaria bëhet mikpritëse e Lojërave Dimërore Rinore Olimpike.

Më shumë nga rubrika
Menda Stojanova

Komisioni buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit mbi ligjet tatimore

Komisioni parlamentar buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për Ndryshimin dhe Shtimin e Ligjit për Tatimin e të Ardhurve të Korporatave. Neni më i diskutuar ishte lidhur me rritjen e tatimit për automobilat e vjetër. Kryetarja..

botuar më 18-11-15 5.45.MD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë që do të mbahet më 15 dhe 16 nëntor. Forumi organizohet nga Bashkimi i Industrialistëve të Greqisë Veriore me mikpritjen e kryeministrit të vendit..

botuar më 18-11-15 5.22.MD

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me Urdhrin e Legjionit të Nderit

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me çmimin më të lartë të Franc ës – Urdhrin e Legjionit të Nderit. Dekorata u dorëzua në një ceremoni në Ambasadën e Francës në Bullgari nga ambasadori francez në vendin tonë Erik..

botuar më 18-11-15 4.18.MD